CGTN: pełny tekst noworocznej przemowy prezesa CMG Shena Haixionga
PEKIN, 4 stycznia 2021r. /PRNewswire/ --
Drodzy Państwo,
Rok 2021 przynosi nowe nadzieje i dążenia. Według chińskiego kalendarza księżycowego jest on Rokiem Wołu. Wół, jako jedno z udomowionych zwierząt, odegrał ważną rolę w cywilizacjach rolniczych. Według Chińczyków woły to zwierzęta odporne i silne. Prosto z Pekinu życzę Państwu szczęśliwego i zdrowego nowego roku!
Rok 2020 był wyjątkowy, stawiając przed światem szereg trudności i wyzwań. Gwałtowny wybuch epidemii koronawirusa uderzył w ludzkość. Pod przywództwem prezydenta Chin Xi Jinpinga oraz dzięki ogromnym wysiłkom całego narodu Chiny zanotowały znaczące osiągnięcia pod względem zapobiegania i kontroli rozprzestrzeniania się epidemii. Chiny były także jedyną spośród głównych gospodarek świata, która odnotowała w zeszłym roku dodatnią wartość wzrostu.
COVID-19 nadal rozprzestrzenia się w wielu krajach świata. Jesteśmy pełni empatii dla innych państw i szczerze wierzymy, że zamkniemy za sobą ten trudny rozdział tak szybko, jak to możliwe, a wszyscy pozostaną zdrowi i bezpieczni.
Jako przedstawiciele mediów uważamy przekazywanie faktów i prawdy za swój obowiązek. Tuż po wybuchu epidemii koronawirusa wysłaliśmy ponad 2 tysiące reporterów na pierwszą linię frontu. Ich praca obejmowała raportowanie na żywo z oddziałów leczących pacjentów z COVID-19 w „czerwonej strefie" oraz przygotowanie wielojęzycznego materiału dokumentalnego pt. „Razem przeciwko COVID-19". Nasi reporterzy na bieżąco i w sposób obiektywny pokazywali światu prawdziwą walkę z pandemią, jaka toczyła się w Chinach.
Uruchomiliśmy specjalny program na żywo pt. „Pierwsza linia walki z COVID-19", w którym gościliśmy specjalistów w dziedzinie medycyny z całego świata. Chińscy eksperci dzielili się doświadczeniami zebranymi podczas walki z pandemią. Przeprowadziliśmy również ekskluzywne rozmowy z Richardem Hortonem, redaktorem naczelnym dziennika medycznego „The Lancet", oraz Peterem Forsterem z Uniwersytetu w Cambridge w Wielkiej Brytanii, który jest głównym autorem badania nad sposobem mutowania wirusa w procesie rozprzestrzeniania się na świecie. Bazując na faktach naukowych, eksperci zdementowali szereg plotek na temat epidemii.
Miniony rok przyniósł także wiele wzruszających momentów i podnoszących na duchu historii. 900 lat temu chiński filozof Zhang Zai z Północnej Dynastii Song wypowiedział słowa, które przeszły do historii: smutek i ubóstwo mogą wzmocnić wolę ludzi, pomagając im odnieść sukces. To dotyczy nie tylko pojedynczych osób, ale także całych narodów. W trudnej sytuacji doświadczyliśmy również przejawów miłości i dobroci, lepiej też zrozumieliśmy, czym w istocie jest wspólnota ludzka. W trakcie pandemii dostrzegliśmy, że tylko poprzez współdziałanie możemy pokonać wspólne wyzwania.
Chociaż pandemia COVID-19 uniemożliwiła nam bezpośrednią komunikację, w pewnym sensie zbliżyła nas do siebie. W ciągu ostatniego roku wymieniłem prawie 300 listów z ambasadorami wielu krajów i przedstawicielami międzynarodowych mediów, takich jak Wszechrosyjska Państwowa Kompania Telewizyjna i Radiowa, BBC, CNN, Associated Press, Reuters, Agence France-Presse, NHK, Radiotelevisione Italiana i Europejska Unia Nadawców (EBU), w których przekazywaliśmy pozdrowienia, promowaliśmy zaangażowanie i pogłębialiśmy konsensus. Chińska Grupa Mediów omawiała również możliwości współpracy i walki z epidemią koronawirusa z ponad setką organizacji medialnych działających w krajach Europy i Ameryki Łacińskiej, za pośrednictwem „Forum w chmurze". Stworzyliśmy także platformy współpracy z wieloma przedstawicielami mediów, które zaowocowały wspólną produkcją takich programów jak „Ślady historii" i „Najważniejsze Skarby Chin", które podkreślały humanistyczne wartości i zapewniały wsparcie w czasie pandemii.
Podobnie jak COVID-19 ubóstwo jest stałą chorobą ludzkości, którą należy wyeliminować.
Prezydent Chin Xi Jinping powiedział: „Eliminacja ubóstwa była marzeniem ludzkości od zarania dziejów. Wszystkie narody mają fundamentalne prawo, by wieść szczęśliwe życie".
W 2020 roku Chinom udało się zrealizować cel wyeliminowania bezwzględnego ubóstwa wśród swojej ludności.
Po ośmiu latach ciężkiej pracy aż 100 milionów Chińczyków wyszło ze skrajnego ubóstwa.
Chiny osiągnęły tym samym historyczny sukces w obszarze eliminowania ubóstwa.
Aby upamiętnić ten sukces, wyemitowaliśmy wielojęzyczny program dokumentalny pt. „Chińska wojna z ubóstwem". Jest to produkcja zrealizowana wspólnie przez Chiny i Stany Zjednoczone.
Uruchomiliśmy także serię programów specjalnych, takich jak „Globalna Inicjatywa Działań – Redukcja Ubóstwa".
Pragniemy dzielić się ze światem chińskimi doświadczeniami poprzez przenoszenie działań na słabiej rozwinięte tereny kraju.
Wypełniając nasze obowiązki medialne, nie ustajemy w wysiłkach na rzecz zapewnienia najwyższej, światowej klasy przekazu i stworzenia platformy multimedialnej.
Używając technologii „5G-4K/8K-AI", transmitowaliśmy na żywo kluczowe ekspedycje naukowe, takie jak wyprawa na księżyc sondy Chang'e-5 oraz misja statku głębinowego „Fendouzhe" (Striver).
Podczas trzeciej edycji China International Import Expo transmitowaliśmy na żywo wydarzenia handlowe, otwierając tym samym nowy kanał sprzedaży na rynku chińskim dla europejskich producentów.
Zawsze wierzyłem, że prawda jest istotą mediów, a rzetelny przekaz i miarodajne informacje odzwierciedlają odpowiedzialność i jakość mediów.
Niestety, w niektórych doniesieniach medialnych na temat Chin uprzedzenia zastąpiły uczciwość, a pogłoski wypaczyły fakty. W relacjach dotyczących zarówno zapobiegania i kontroli rozprzestrzeniania się pandemii, jaki i Hongkongu i Sinciangu pojawiło się wiele fałszywych doniesień.
Zareagowaliśmy natychmiast i ujawniliśmy fakty, bo opinie mogą być różne, ale prawda jest tylko jedna.
Mam nadzieję, że w nadchodzącym roku wszyscy wypełnimy naszą powinność, jaką jest przekazywanie większej liczby faktów.
W Europie jest słynne powiedzenie: sprawiedliwi ludzie mają więcej przyjaciół.
W nowym roku Chińska Grupa Mediów będzie nadal wypełniać swoje obowiązki jako międzynarodowa platforma medialna, podtrzymując obiektywne i bezstronne stanowisko, rozpowszechniając prawdę, stanowiąc głos sprawiedliwości i prezentując światu piękno cywilizacji.
W roku 2021 przypada także setna rocznica powstania Komunistycznej Partii Chin.
Sto lat temu Partię założyło zaledwie trzynastu członków, a dzisiaj liczy ona ponad 90 milionów członków, pod których przywództwem Chiny podążają pokojową ścieżką rozwoju.
Jaka jest zatem recepta na sukces Komunistycznej Partii Chin? Co sprawia, że aż 1,4 miliarda Chińczyków popiera tę stuletnią już partię?
To będzie ważny punkt naszych doniesień medialnych w 2021 roku.
Przestrzegając w dalszym ciągu profesjonalnych zasad dążenia do doskonałości, będziemy kompleksowo i obiektywnie relacjonować wydarzenia w Chinach i zapewniać naszym odbiorcom więcej programów wysokiej jakości.
Noworoczne słońce świeci jasno.
Oby Rok Wołu okazał się szczęśliwy.
Życzę Państwu wszystkiego najlepszego!
Oryginalny artykuł dostępny tutaj.
Materiał wideo - https://www.youtube.com/watch?v=4EbBqKuMIrE
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article