CGTN: Pcheng Li-jüan se zúčastnila programu pro doprovod lídrů G20
PEKING, 17. listopadu 2022 /PRNewswire/ -- Pcheng Li-jüan, manželka čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, se v úterý zúčastnila programu pro doprovod státníků ze skupiny G20 na indonéském ostrově Bali.
Pcheng při příjezdu přivítala organizátorka programu, indonéská první dáma Iriana Joko Widodo. Společně s ostatními manželkami vedoucích představitelů pak Pcheng shlédla taneční vystoupení s typickými balijskými prvky a účastnila se společného fotografování.
V doprovodu Iriany si prohlédla výstavu místních hudebních nástrojů, tradičních oděvů, výrobků z ratanu, výšivek a ekologicky produkovaných potravin. Sledovala také tradiční indonéská řemesla včetně tkaní z palmových listů a potisk tkané tašky motivem loga summitu G20 a květin.
Během programu Pcheng ocenila Indonéskou koncepci propojení řemeslné výroby s posilováním postavení žen, odstraňováním chudoby a ochranou životního prostředí. Uvedla rovněž, že Čína a Indonésie mohou v příslušných oblastech posílit vzájemnou spolupráci a přispět tak k ochraně životního prostředí i ke zmírnění chudoby v regionu.
Kulturní interakce mezi Čínou a Indonésií v několika posledních letech posílila. V roce 2021 byl na Univerzitě umění v Kuang-si na jihu Číny otevřen seminář gamelanu, jednoho z nejoblíbenějších žánrů tradiční indonéské hudby, který využívá xylofony, bubny, gongy a další bicí nástroje, aby si tuto specialitu z Indonésie mohli osvojit a vychutnat i zájemci v Číně.
V listopadu 2022 byly v Indonésii na mezinárodním knižním veletrhu Indonesia International Book Fair představeny čtyři tituly čínského nakladatelství Social Sciences Academic Press a indonéského Yayasan Pustaka Obor Indonesia. Knihy „Čínský sen a čínská cesta", „Naděje pro početný národ", „2050: Nízkouhlíková ekonomická transformace Číny" a „O zemědělské transformaci velké země" jsou nejnovějším výsledkem projektu překladové literatury, na kterém se podílejí obě spolupracující země. V rámci tohoto projektu putují do Indonésie i další tituly, představující rozvoj a kulturní dědictví Číny.
Díky dalšímu zlepšování vzdělávacího prostředí se v posledních letech stále více indonéských studentů rozhoduje pokračovat ve studiu nejrůznějších oborů právě v Číně. V roce 2021 studovalo v Číně přibližně 15.000 Indonésanů. A stejně jako Čína patří mezi preferované destinace pro další vzdělávání mezi indonéskými studenty, mnoho Číňanů studuje naopak na univerzitách v Indonésii.
Obyvatele Číny a Indonésie pojí dlouholeté přátelství a mezi oběma zeměmi se v posledních letech odehrávají také intenzivní personální výměny, uvedla Pcheng při setkání s indonéskou první dámou Irianou Joko Widodo v červenci 2022.
Indonésie od roku 2015 nabízí čínským turistům bezvízový styk, který jim umožňuje pobývat v zemi až 30 dní. V roce 2018 například navštívilo Indonésii více než 2,1 milionu turistů z pevninské Číny, což podle údajů tamního statistického úřadu představuje 13,52 procent z celkové návštěvnosti země.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article