CGTN: Od neúrodnej krajiny po najväčší umelý les na svete, ekologické úsilie Saihanby a Číny
PEKING, 27. augusta 2021 /PRNewswire/ - Pred desiatkami rokov si nikto nedokázal predstaviť, že by sa Saihanba - kedysi neúrodná krajina nachádzajúca sa v severočínskej provincii Che-pej - zmenila na najväčší les vytvorený ľuďmi.
Čína to dokázala.
Saihanba má teraz pokrytie lesov na 80 percent, čo môže ročne ušetriť a vyčistiť 137 miliónov metrov kubických vody, čo je úspech, ktorý čínsky prezident Si Ťin-pching oslavuje ako „veľký".
„Je to model vo svetovej histórii ekologickej civilizácie," povedal počas svojho nedávneho dvojdňového turné v Che-pej.
Počas svojej cesty sa Si dozvedel o riadení a ochrane lesnej farmy, ako aj o koordinovanom úsilí Che-pej pri ochrane jej hôr, riek, lesov, poľnohospodárskej pôdy, jazier a trávnych porastov a riadení dezertifikácie.
Prezident zdôraznil dôležitosť rozvoja ekologického hospodárstva a podpory ekologického pokroku a naliehal na pokračovanie „ducha Saihanby" - tento termín sa pripisuje generáciám pracovníkov na farme, ktorí majú na pamäti svoje poslanie, tvrdo pracovali a usilujú sa o ekologický rozvoj.
Si vyzval pracovníkov lesnej farmy Saihanba, aby lepšie porozumeli ekologickej ochrane a pokračovali vo svojej tvrdej práci a dosiahli nové úspechy.
Si povzbudzuje starších, aby zostali aktívni na trhu práce
Vzhľadom na rýchlo starnúcu pracovnú silu v neustále sa rozvíjajúcej ekonomike Si povzbudil viac starších ľudí, aby „zostali aktívni" na trhu práce, počas kontroly centra komunitných služieb Binhe.
Si navrhol, aby sa títo „mladší seniori" zapojili do povinností, ako sú komunitné dobrovoľnícke práce.
Podľa čínskeho národného štatistického úradu v súčasnosti žije v Čine 264 miliónov ľudí vo veku 60 rokov a viac, čo predstavuje 18,7 percenta z celkového počtu obyvateľov. Mnohí hovoria, že tento trend by mohol potenciálne predstavovať hrozbu pre druhú najväčšiu ekonomiku sveta.
Krajina výslovne uviedla vo svojom 14. päťročnom pláne (2021-2025), že zvýši zákonný vek odchodu do dôchodku „postupným, flexibilným a diferencovaným spôsobom", aby sa prispôsobila tomuto „novému normálu".
Si počas svojej návštevy tiež zdôraznil potrebu dosiahnuť hlavné tohtoročné ciele hospodárskeho a sociálneho rozvoja krajiny.
Zdôraznil, že je potrebné dosiahnuť rovnováhu medzi prevenciou a kontrolou COVID-19 a hospodárskym a sociálnym rozvojom a medzi rozvojom a bezpečnosťou, podporovať vysokokvalitný rozvoj a snažiť sa splniť hlavné sociálne a ekonomické ciele a úlohy pre tento rok, aby sa zabezpečil dobrý štart 14. päťročného plánu.
Je potrebné zaviesť do praxe novú filozofiu rozvoja všestranným a verným spôsobom, povedal Si, ktorý je tiež generálnym tajomníkom Ústredného výboru Komunistickej strany Číny (KSČ) a predseda Ústrednej vojenskej komisie.
Si požaduje zachovanie a rozvoj kultúrneho dedičstva
V známom horskom stredisku Čcheng-te, ktoré je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, sa Si dozvedel o jeho histórii a úsilí o zachovanie.
Stredisko má dôležitý historický význam pre komunikáciu medzi rôznymi skupinami etnických menšín, adaptáciu náboženstva a spoločnosti, zachovanie a rozvoj kultúrneho dedičstva, ako aj pre mierové spolužitie ľudí a prírody, zdôraznil Si.
Vyzdvihol tiež kultúrnu dôveru a jednotu medzi multietnickými skupinami.
Čínsky prezident potom navštívil chrám Puning, známy budhistický chrám v blízkosti letoviska, a múzeum Čcheng-te.
Si: Od „revitalizácie vidieka" po „revitalizáciu priemyslu"
Čína vždy považovala revitalizáciu vidieka za jeden z kľúčových bodov rozvoja modernej ekonomiky a prezident Si to posunul o krok ďalej. Zdôraznil dôležitosť „revitalizácie priemyslu".
Obec Daguikou, kam Si zavítal, dnes pestuje jahody, hrozno a čerešne. Ovocie však nebolo ich prvou voľbou.
Obec vyskúšala ryžu, kukuricu a zeleninu. Ale z mnohých dôvodov, ako je napríklad nedostatok vody, boli tieto plodiny pestované v nedostatočnom množstve. Dedinčania na nich preto nemohli zarobiť. Namiesto toho sa obrátili na pestovanie ovocia.
Teraz sa pestovanie jahôd stalo hlavným predmetom podnikania 1 700 obyvateľov, pričom každá domácnosť zarobí približne 15 000 dolárov ročne.
Xi vyzval dediny, aby zaviedli metódy šité na mieru a zistili ich osobitný zdroj pri vyzdvihovaní ich výhod a zároveň vyzval na posilnenie vidieckej infraštruktúry a systému verejných služieb.
Video - https://www.youtube.com/watch?v=gCnoBdWb7P8
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article