CGTN: „Nové přístupy": Proč Čína nyní zmírňuje opatření proti covidu-19
PEKING, 21. prosince 2022 /PRNewswire/ -- SARS-CoV-2, virus způsobující onemocnění covid-19, neustále mutuje. Od počátku pandemie před třemi lety zasáhl svět již v celé řadě podob – alfa, beta, delta, gama a později také omikron – které mají na svědomí miliony životů.
Hlavní epidemiolog čínského Centra pro kontrolu a prevenci nemocí Wu Zunyou v sobotu na výročním zasedání uvedl, že kdyby bylo aktuální zmírnění restrikcí přijato již na začátku letošního roku, za rok 2022 by na čínské pevnině zemřelo v souvislosti s covidem 866.000 až jeden milion lidí.
Do listopadu, kdy Čína oznámila novou politiku zmírnění řady přísných opatření pro sledování a omezování přenosu covidu-19, bylo těchto úmrtí hlášeno jen něco přes 5000.
Nízký počet úmrtí (v populaci přes 1,4 miliardy obyvatel) však nebyl dosažen snadno. Ačkoli řada zemí v průběhu posledních tří let přísná opatření postupně zmírňovala, Čína se k nim nepřipojila.
Kdykoli a kdekoli došlo během těchto tří let k opětovnému propuknutí covidu-19, místní vlády se snažily přenos viru okamžitě přerušit, a to i za cenu dočasného zpomalení sociální mobility a ekonomických aktivit.
Čína také vydala a aktualizovala devět verzí Protokolu o diagnostice a léčbě covidu-19, který uvádí pokyny pro kontrolu šíření a včasnou léčbu covidových pacientů.
Uznávaný čínský odborník na respirační onemocnění Zhong Nanshan uvedl minulý týden na přednášce o boji proti variantě omikron, pořádané Sunjatsenovou univerzitou, že má již brzy vyjít nová verze, která bude prostřednictvím aktivní prevence a kontroly pandemie působit ve prospěch ekonomického rozvoje.
Veškerá opatření vycházející z nejnovějšího vývoje situace a aktuálních mutací viru byla zavedena s cílem omezit jeho šíření vědečtějším a cílenějším způsobem, uvedla čínská Národní zdravotnická komise.
Méně smrtící omikron
Podle vědeckých zjištění se patogenita a virulence „omikronu" oproti předchozím variantám viru covid-19 snížila.
Studie vědců z Hongkongské univerzity ve zvláštní administrativní oblasti Hongkong a Chaj-nanské lékařské univerzity v jihočínské provincii Chaj-nan, publikovaná 21. ledna v časopise Nature, ukázala, že replikace a patogenita varianty omikron viru SARS-CoV-2 u myší jsou ve srovnání s divokým kmenem a s variantami alfa, beta a delta slabší.
Podobně se v listopadu v časopise Science Advances vyjádřila také Neeltje van Doremalenová, výzkumná pracovnice Virologické laboratoře Národního institutu pro alergie a infekční nemoci spadajícího pod americký Národní institut zdraví. Z dat vyplývá, že u makaků rhesus se omikron replikuje v nižších hladinách než delta, což vede ke slabším klinickým projevům onemocnění.
Další krok Číny proti omikronu
Vzhledem k tomu, že právě omikron je nyní dominantní variantou, vidí čínští vědci stávající situaci optimisticky.
Epidemiolog Wu uvedl, že mezi všemi potvrzenými případy onemocnění v Číně klesl podíl těžkých a kritických případů z 16,47 % v roce 2020 na 3,32 % v roce 2021. K 5. prosinci 2022 to bylo 0,18 procenta.
Zhang Wenhong, vedoucí Centra pro infekční nemoci šanghajské fakultní nemocnice Huashan při univerzitě Fu-tan na konferenci uvedl, že vzhledem k postupnému vyrovnávání lidského imunitního systému s variantou omikron není pravděpodobné, že by se prudce rozšířil nakažlivější kmen.
Je „již předem jasné", že Čína tuto pandemii překonává a trend se nezvrátí, uvedl Zhang. Dodal, že starší lidé a další zranitelné skupiny však stále musí být přiměřeně chráněni a vyzval seniory, aby se dali očkovat.
Čínská vláda nedávno zveřejnila plán, jehož cílem je zvýšit proočkovanost starší populace, aby byla tato zranitelná skupina lépe chráněna.
Plán vyzývá k úsilí o urychlené zvýšení proočkovanosti osob ve věku 80 let a více a také k dalšímu zvyšování proočkovanosti osob ve věku 60 až 79 let.
Také generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus 14. prosince vyjádřil naději, že již během příštího roku přestane být pandemie covid-19 považována za globální mimořádnou situaci.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article