CGTN: „Nové přístupy": Jak Čína zintenzivnila léčbu COVID-19
PEKING, 22. prosince 2022 /PRNewswire/ -- Čína závodí s časem při vývoji léků proti COVID-19 při současném prosazování očkování – jedno řešení pro záchranu životů a druhé za účelem poskytnutí široké ochrany.
Zatímco přísná opatření na omezení výskytu COVID-19 v posledních třech letech pomohla Číně vyhnout se smrtelnějším variantám, než je Omicron, a zabránila mnoha úmrtím, vývoj účinné léčby COVID-19 rozšiřuje ochranu i na osoby s vysokým rizikem nákazy nebo se zhoršeným zdravotním stavem.
Čína se od počátku pandemie chopila iniciativy při vývoji léků proti COVID-19 a využila tři hlavní přístupy. Tyto tři strategie spočívají v inhibici replikačního mechanismu viru, blokování vstupu viru do cílové buňky a regulaci nadměrné reakce imunitního systému člověka.
První čínský protilátkový lék na COVID-19, koktejlová terapie s dvěma monoklonálními protilátkami amubarvimab a romlusevimab, byl 8. prosince 2021 schválen k nouzovému použití regulačním úřadem pro léčiva v zemi.
Léčba se aplikuje nitrožilně a randomizované klinické studie v mnoha zemích naznačují, že je z 80 % účinná při snižování počtu hospitalizací a úmrtí u vysoce rizikových skupin.
Podle Zhanga Linqiho, který je hlavním vědcem podílejícím se na vývoji léčby a zároveň profesorem na lékařské fakultě univerzity Tsinghua, se protilátky použité při léčbě ukázaly být široce neutralizujícími protilátkami, které jsou schopny vir zasáhnout na různých místech.
„Protilátkové léky a vakcíny se vzájemně doplňují a hrají svou roli v prevenci a léčbě nemocí," řekl Zhang v prosinci 2021 v rozhovoru pro čínský digitální zpravodajský server The Paper.
Kromě této koktejlové terapie Čína v posledních třech letech pokročila ve vývoji léků na COVID-19. Nejnovějším z nich je přípravek F61 založený na monoklonální protilátce, který má formu nosního spreje.
Přípravek F61, vyvinutý farmaceutickou společností Sinopharm, která je zodpovědná za výrobu inaktivovaných vakcín proti COVID-19, byl schválen ke klinickým zkouškám 28. listopadu. Jedná se rovněž o širokospektrální neutralizační protilátku s vysoce aktivní reakcí proti variantám Omicron.
Forma nosního spreje umožňuje léku působit přímo na nosohltan a horní cesty dýchací a na nosní sliznici vytvářet ochrannou membránu, uvedla společnost.
Spolu s dalšími léky proti COVID-19, které se momentálně vyvíjejí a produkují, pomáhá snižovat závažnost příznaků a předcházet hospitalizaci a úmrtí u lidí, kteří se nakazili COVID-19.
Podle odborníka z čínského Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je však očkování nejúčinnějším způsobem, jak zabránit mutacím viru.
V rozhovoru pro China Media Group v dubnu 2021 Wang Huaqing, hlavní vědecký pracovník CDC pro imunizační plán, uvedl, že Čína potřebuje očkovat nejméně 1 miliardu lidí, aby se vytvořila imunitní ochrana.
Podle Národní zdravotní komise bylo do 7. prosince 2022 aplikováno přibližně 3,45 miliardy dávek vakcín a k 28. listopadu bylo plně naočkováno více než 228 milionů osob starších 60 let, což představuje více než 86 % celkové populace v této věkové skupině.
To znamená, že více než 90 % lidí v Číně bylo plně naočkováno vakcínou COVID-19 – včetně posilovací dávky.
V Číně nyní probíhá kampaň na druhou posilovací dávku, zejména mezi staršími lidmi.
Díky neustálému pokroku ve vývoji vakcín má nyní Čína k dispozici vakcíny COVID-19, které lze podávat lidem injekčně, inhalačně a formou nosního spreje.
Zároveň se urychluje vývoj vakcín na bázi messenger RNA, z nichž jedna byla v září schválena pro nouzové použití v Indonésii.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article