CGTN:Neobyčejně významný rok 2021: Jak se Čína připravovala na budování moderní socialistické země
PEKING, 3. ledna 2022 /PRNewswire/ -- Rok 2021 byl pro Čínu bezpochyby výjimečný. Byl to začátek 14. pětiletého plánu (2021-2025). Také to byl rok, kdy se historicky sblížily časové rámce pro uskutečnění dvou hlavních cílů moderní Číny – zajištění prosperující společnosti a vybudování velké a celkově moderní socialistické země.
„Uplynulý rok byl mimořádně významný," uvedl čínský prezident Si Ťin-pching ve svém novoročním projevu pro rok 2022.
Jak se Čína v loňském roce plně připravila na novou cestu budování moderní socialistické země?
Dobrý začátek
Podle oficiálních údajů zveřejněných 18. ledna 2021 překročil čínský hrubý domácí produkt (HDP) v roce 2020 hranici 100 bilionů jüanů (asi 15,42 bilionu amerických dolarů).
Na začátku ledna čínský prezident, který je zároveň generálním tajemníkem Ústředního výboru komunistické strany Číny a předsedou Ústřední vojenské komise, vystoupil na studijním zasedání ústředního výboru.
Zde vyzval více než 190 přítomných provinčních a ministerských úředníků, aby se snažili o silný začátek komplexního budování moderní socialistické země.
O dva týdny později prezident při vedení skupinového studijního zasedání politického byra strany zopakoval, že je třeba zajistit zdravý hospodářský a společenský rozvoj, neboť první kroky 14. pětiletého plánu jsou zcela klíčové.
Později v březnu Čína představila konečnou verzi svého plánu rozvoje na příštích pět a patnáct let, který se zaměřuje na udržitelný hospodářský růst, model dvojího ekonomického oběhu, průmyslové systémy založené na inovacích a rozvoj venkovských oblastí.
„Po celý rok jsme vynakládali mnoho práce a úsilí, což přineslo své ovoce," řekl Si při svém novoročním vzkazu čínskému lidu.
Vedení nové vývojové filozofie
V porovnání s předchozími pětiletými plány představil 14. plán nový model rozvoje. Neklade si za cíl číselný růst HDP, ale více se zaměřuje na vyvážený a udržitelný rozvoj, jehož oporou je domácí trh.
Nová filozofie rozvoje je založena na inovativním, koordinovaném, zeleném, otevřeném a sdíleném přístupu, který připraví cestu k zavedení teorie vysoce kvalitního rozvoje do praxe.
Díky tomu, že Čína staví inovace do centra svého modernizačního úsilí, dosáhla různých vědeckých a technologických průlomů, jako je start vesmírné lodi Šen-čou-13 s lidskou posádkou, přistání sondy Tianwen-1 na rudé planetě nebo výrazný pokrok ve výrobě čipů a kvantové výpočetní techniky.
V roce 2021 prezident Si navštívil několik vědeckotechnických společností, kde opakovaně zdůraznil význam samostatnosti a sebeposílení v oblasti vědeckotechnických inovací na vysoké úrovni.
Vzhledem k tomu, že ekologický přístup je znakem kvalitního rozvoje, zaznamenal uplynulý rok úspěchy i v této oblasti. Podle zprávy o životním prostředí v Číně za rok 2020, kterou v květnu zveřejnilo ministerstvo ekologie a životního prostředí, došlo v Číně v souvislosti s intenzivnějším úsilím o ekologický rozvoj k celkovému zlepšení životního prostředí.
Ekologická ochrana a kvalitní rozvoj povodí Žluté řeky, jakožto hlavní národní strategie, byly názornou ukázkou čínského úsilí o podporu boje proti znečišťování životního prostředí.
V říjnu Čína zveřejnila osnovu ochrany a rozvoje povodí Žluté řeky do roku 2030, která slouží jako vodítko pro tvorbu politiky a plánování technických projektů v povodí s cílem řešit problémy.
Od 18. celostátního sjezdu Komunistické strany Číny (KS Číny) navštívil čínský prezident všechny provincie a autonomní oblasti povodí a podělil se s nimi o své obavy ohledně budoucnosti. Jen za necelý rok, od srpna 2019 do června 2020, zkontroloval povodí Žluté řeky čtyřikrát.
„Viděli jsme, že je Čína dynamickou zemí s přátelským a úctyhodným lidem a zemí, která se každým dnem rychle rozvíjí a která neustále dělá pokroky ve všech svých aktivitách," řekl prezident v pátek ve svém novoročním projevu.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article