CGTN: Návštěva prezidenta Si v Rusku má podpořit celosvětový mír a posílit globální rozvoj
PEKING, 20. března 2023 /PRNewswire/ -- Svět zažívá hluboké změny, které nemají obdoby již celé století, a to v důsledku rostoucích geopolitických turbulencí, zostřující se konfrontace mezi unilateralismem a multipolaritou, bezprecedentní pandemie a zuřící rusko-ukrajinské krize.
Na pozadí těchto světových událostí se ve dnech 20.-22. března v Moskvě sejdou čínský prezident Si Ťin-pching a jeho ruský protějšek Vladimir Putin, aby podle čínského ministerstva zahraničí projednali komplexní strategické partnerství Číny a Ruska v oblasti koordinace, vyměnili si názory na důležité mezinárodní a regionální záležitosti a pokročili v rozvoji vzájemné konkrétní spolupráce.
V Číně právě skončila výroční zasedání národního zákonodárného sboru a nejvyššího poradního orgánu, na nichž čínská vláda odhalila svůj cíl růstu HDP v roce 2023: přibližně 5 %, což je podle mnohých vzhledem k rychlému oživení čínských hospodářských aktivit konzervativní. A země také nedávno zprostředkovala mírovou dohodu mezi Saúdskou Arábií a Íránem, čímž úspěšně pokročila v obnovení jejich diplomatických vztahů.
Vzhledem k tomu, že Čína znovu nastartovala svou ekonomiku - významnou hnací sílu světové ekonomiky, která se potýká s vážnými problémy - a hraje aktivnější roli na globálním politickém poli, mezinárodní společenství si od nadcházejícího setkání čínského a ruského prezidenta hodně slibuje.
Cesta na podporu světového míru
Nadcházející státní návštěva Ruska je Siovou první zahraniční cestou poté, co se na začátku tohoto měsíce ujal svého třetího funkčního období čínského prezidenta, a zároveň jeho první návštěvou Ruska od začátku rusko-ukrajinského konfliktu v únoru 2022.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin na pravidelné tiskové konferenci poznamenal, že návštěva dále prohloubí vzájemnou důvěru a porozumění mezi oběma zeměmi, a uvedl, že půjde rovněž o cestu na podporu míru.
Wang poznamenal, že vztahy mezi Čínou a Ruskem jsou založeny na zásadách neuzavírání spojenectví, nekonfrontace a neútočení na třetí strany, a uvedl, že na tomto základě budou Čína a Rusko podporovat multipolární svět a větší demokracii v mezinárodních vztazích a přispívat ke světovému rozvoji a pokroku.
Pokud jde o vysoce očekávané rozhovory o ukrajinské krizi, Wang uvedl, že Čína bude i nadále zastávat svůj objektivní a spravedlivý postoj k této otázce a hrát konstruktivní roli při podpoře mírových rozhovorů.
Úspěch Číny při zprostředkování sblížení mezi Saúdskou Arábií a Íránem nejenže prokázal proveditelnost mírových rozhovorů, ale také vzbudil naději, že by se jí mohlo podařit totéž při řešení ukrajinského konfliktu.
Yuan Sha, odborný asistent na oddělení amerických studií Čínského institutu mezinárodních studií, poznamenal, že Čína má přátelské vztahy jak s Ruskem, tak s Ukrajinou, a vyjádřil přesvědčení, že lze očekávat konstruktivní zprostředkovatelskou roli Číny mezi Ruskem a Ukrajinou, neboť díky úspěšnému zprostředkování mezi Saúdskou Arábií a Íránem získala Čína pověst čestného a konstruktivního zprostředkovatele.
Yuan dodal, že Čína po celou dobu opakovala svůj závazek podporovat mír a usnadňovat jednání mezi Ruskem a Ukrajinou.
Cesta spolupráce na podporu oživení světové ekonomiky
"Čím neklidnější je svět, tím důležitější je, aby se čínsko-ruské vztahy vyvíjely stabilně," řekl v nedávném rozhovoru čínský velvyslanec v Rusku Zhang Hanhui.
Podle čínského ministerstva zahraničí bude Siova návštěva v Rusku cestou spolupráce, která má podpořit vzájemně výhodnou spolupráci v různých oblastech, prohloubit součinnost mezi iniciativou Pásmo a stezka a Euroasijskou hospodářskou unií a pomoci oběma zemím dosáhnout jejich cílů rozvoje a revitalizace.
Vzhledem k tomu, že na rok 2023 připadá 10. výročí Čínou navržené iniciativy Pásmo a cesta (BRI), Cui Hongjian, ředitel oddělení pro evropská studia Čínského institutu mezinárodních studií, uvedl, že Rusko je důležitým partnerem Číny v rámci spolupráce v rámci BRI a jejich budoucí a další spolupráce v rámci této iniciativy může být přínosem pro více zemí a regionů.
Ding Xiaoxing, ředitel Institutu Eurasie Čínských institutů současných mezinárodních vztahů, poznamenal, že Čína a Rusko mohou neustále prosazovat projekty v oblastech, jako je energetika a infrastruktura, a uvedl, že stálý růst čínsko-ruské spolupráce vnese do světového hospodářského oživení více pozitivní energie.
V roce 2022 dosáhl dvoustranný obchod mezi Čínou a Ruskem rekordní výše 190,27 miliardy dolarů, uvedl velvyslanec Zhang a dodal, že obchod s energiemi hraje ve vzájemném obchodu ještě zásadnější roli, zatímco čínský vývoz elektrotechnických výrobků, automobilů a autodílů do Ruska zaznamenal značný růst.
Ve čtvrtek vyjel z Pekingu čínsko-evropský nákladní vlak směřující do Moskvy. Vlak naložený zbožím včetně domácích spotřebičů, oděvů a autodílů má dorazit po zhruba 18 dnech cesty.
"Věříme, že čínsko-ruský obchod dosáhne v roce 2023 nových vrcholů, a usilujeme o to, abychom do konce letošního roku dosáhli obchodního cíle ve výši 200 miliard dolarů, který si stanovily hlavy obou států," uvedl Zhang.
Zatímco všestranná spolupráce mezi oběma zeměmi vzkvétá, daří se i mezilidským a kulturním výměnám. V současné době si oba národy připomínají rok 2023, který je rokem sportovních výměn.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article