CGTN: Mezinárodní představitelé očekávají, že setkání Xi-Biden najde správnou cestu ke zlepšení čínsko-amerických vztahů
PEKING, Čína, 15. listopadu 2023 /PRNewswire/ -- V San Francisku bude zahájeno setkání ekonomických lídrů Asijsko-pacifické hospodářské spolupráce (APEC) v roce 2023. Nadcházející setkání hlav států Číny a USA je netrpělivě očekáváno.
Představitelé významných mezinárodních organizací a Spojených států se shodují, že dobré vztahy mezi Čínou a USA jsou v dnešní době obzvláště důležité a že bilaterální rozhovor přinese světu optimismus a příležitosti.
Setkání Xi-Biden by mělo přinést "silnou dávku optimismu
Rebecca Fatima Sta Maria, výkonná ředitelka sekretariátu APEC, řekla: "Skutečnost, že se zde sešly dvě největší ekonomiky, aby v této době vedly velmi důležitý a zásadní rozhovor, skutečně otevírá světu další možnosti."
"Přináší to silnou dávku optimismu s koncem roku a začátkem roku příštího," řekla.
Dodala, že země by se měly zabývat komplexnějšími přínosy, které mohou podpořit globální růst z širší perspektivy.
Bývalý generální ředitel WTO Roberto Azevedo v exkluzivním rozhovoru pro CGTN uvedl, že doufá, že USA a Čína najdou způsob, jak se díky setkání posunout kupředu, neboť pozitivnější prostředí mezi oběma velmocemi je "naprosto zásadní pro to, aby se svět cítil bezpečněji a měl pocit, že jsme na správné cestě".
Navrhl, aby se obě strany otevřely rozhovoru a naslouchaly něčemu, co nechtějí slyšet.
Gita Gopinathová, první náměstkyně výkonného ředitele MMF, řekla CGTN, že pro Čínu a USA a pro globální ekonomiku je velmi důležité mít úzké vztahy a dobré pracovní vztahy. "Musí existovat způsob, jak by obě země mohly spolupracovat," řekla.
Mezitím bývalý americký ministr energetiky Steven Chu v rozhovoru pro CGTN řekl, že "oddělení" mezi USA a Čínou je "špatný nápad", a dodal, že pokud tak učiní, začne se vytrácet i ta trocha důvěry, která jim zbyla.
Chu poznamenal, že Čína se stala významným hráčem a druhou největší světovou ekonomikou a uvedl, že USA, Čína a Evropa musí úzce spolupracovat, aby dosáhly nulových emisí uhlíku.
Nový výchozí bod pro mezilidské výměny
Filadelfský orchestr se vrací do Číny 50 let po své historické cestě v roce 1973, kdy jako první americký orchestr navštívil tuto zemi.
Od 9. do 18. listopadu pořádá koncerty a rezidenční aktivity v Pekingu, Tchien-ťinu, Su-čou a Šanghaji.
Tristan Rais-Sherman, asistent dirigenta Filadelfského orchestru, v exkluzivním rozhovoru pro CGTN řekl: "Jsme opravdu nadšeni, že můžeme oslavit tuto historickou událost a tento historický okamžik."
Asistent dirigenta vyjádřil naději, že by se návštěva mohla stát dobrým výchozím bodem a že další americké orchestry budou pokračovat v návratu a hrát pro čínské publikum.
Velvyslanec USA v Číně Nicholas Burns po koncertu Filadelfského orchestru v Pekingu řekl televizi CGTN, že hudba obě země spojuje. "V roce 1973 sem přijel orchestr a spojil obě země, nyní se nacházíme v jiné době, kdy se obě země znovu spojují, naši představitelé, naše vlády a naši lidé."
Od 9. listopadu se také opět zvýšil počet pravidelných přímých letů mezi Čínou a USA, čímž se rozšířila mezilidská výměna mezi oběma zeměmi.
San Francisco, hostitelské město nadcházejícího zasedání APEC, je dobře připraveno přitáhnout celosvětovou pozornost svými hlubokými kulturními a hospodářskými vazbami na asijsko-pacifický region, o čemž svědčí historická čínská čtvrť a skutečnost, že třetina jeho obyvatel má asijské nebo tichomořské předky.
London Breed, 45. starosta San Francisca, označil město za bránu do Asie a Tichomoří a řekl, že se město těší na budování mostů a lepších vztahů. Breedová dodala, že se nemůže dočkat, až uvidí čínské turisty.
V čínské čtvrti města visí lucerny po celý rok a Breed řekl, že město zajišťuje, aby "v době APEC zářily jasněji".
Video - https://www.youtube.com/watch?v=ZxBsTuDz_5Y
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article