CGTN: kryzys odsłania prawdziwe oblicze
PEKIN, 17 maja 2021 r. /PRNewswire/ -- Sytuacje kryzysowe są nieuniknioną częścią historii ludzkości. Natomiast reakcja na nie może znacząco wpłynąć na rozwój danego kraju.
W dniu 12 maja 2008 r. Wenchuan, powiat w prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach, nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Tempo, w jakim władze zareagowały na to wydarzenie, zadziwiło cały świat.
Około 10 minut po wystąpieniu kataklizmu chińskie biuro reagowania kryzysowego wydało oświadczenie o zaistniałej sytuacji, zaś Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (PLA) wdrożyła swój plan gotowości.
Zaledwie 21 minut po trzęsieniu ziemi cztery helikoptery wysłano do zbadania szkód, a 6100 funkcjonariuszy i żołnierzy z sąsiednich obszarów i ponad 3000 członków zbrojnych sił policyjnych Syczuanu zostało rozmieszczonych na miejscu zdarzenia.
W ciągu niespełna 10 godzin 20 000 żołnierzy i uzbrojonych policjantów pojawiło się w obszarach dotkniętych katastrofą, udzielając pomocy, przy czym dodatkowe 34 000 funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa było już w drodze.
Szybkość, z jaką władze reagują na sytuacje kryzysowe, świadczy o ich zdolności do rozwiązywania problemów i elastyczności.
COVID-19 to kolejny test na wytrzymałość.
Na wczesnym etapie epidemii miasto Wuhan w prowincji Hubei bardzo potrzebowało lekarzy i sprzętu. Rząd wysłał tam ponad 330 zespołów medycznych, w skład których wchodziło ponad 40 000 pracowników służby zdrowia.
Dziewiętnaście prowincji zostało wezwanych do udzielenia bezpośredniej pomocy sąsiednim społecznościom regionalnym.
Początkowo zamknięcie Wuhan wywołało konsternację, a nawet panikę.
Niemniej jednak rząd na bieżąco przekazywał aktualne informacje i stawiał czoła wyzwaniom związanym z lockdownem, wykorzystując oddolne działania społeczności zmobilizowanych przez władze miejscowe.
W ten sposób powstrzymano rozprzestrzenianie się wirusa i utrzymano stabilność społeczną.
„Nigdy w życiu nie widziałem, podobnej mobilizacji - podkreślił dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom. - Szybkość, skala działania i efektywność... to niepodważalne atuty chińskiego systemu".
Władze nie tylko rozpoczęły prace nad sposobami poskromienia COVID-19, ale także opracowały 15-letni plan rozwoju społeczno-gospodarczego.
Chiny dowiodły, że potrafią przekształcać kryzysy w możliwości.
„Korzenie chińskiego wzrostu" to 10-odcinkowa seria upamiętniająca setną rocznicę założenia Komunistycznej Partii Chin (CPC), która przewodniczyła dynamicznemu rozwojowi kraju jako globalnej potęgi. Cykl koncentruje się na 10 podstawowych elementach strategii, która doprowadziła do transformacji Chin ze zubożałego narodu w ciągu ostatnich 100 lat. Niniejszy artykuł jest pierwszym z tej serii.
Materiał zdjęciowy - https://mma.prnewswire.com/media/1510713/CGTN_True_colors_shown_crisis.jpg
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article