CGTN: KPCh świętuje stulecie istnienia i oficjalnie ogłasza Chiny „społeczeństwem Xiaokang"
BEIJING, 5 lipca 2021 r. /PRNewswire/ -- Podczas czwartkowej ceremonii uczczenia 100 rocznicy założenia Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Beijing oficjalnie ogłosił osiągnięcie celu ustanowienia średnio zamożnego społeczeństwa we wszystkich jego aspektach.
Wydarzenie to wyznacza punkt kulminacyjny trwającej 2500 lat podróży obywateli Chin, 100-letnich wysiłków KPCh i czterech dziesięcioleci nieustających dążeń państwa do ustanowienia odrębności Chin na drodze do osiągnięcia „Xiaokang" – spokojnego i szczęśliwego życia.
„Osiągnęliśmy pierwszy stuletni cel stworzenia średnio zamożnego społeczeństwa we wszystkich jego aspektach" – powiedział Xi Jinping, sekretarz generalny Komitetu Centralnego KPCh, podczas wielkiego zgromadzenia.
Głośny aplauz tłumu zgromadzonego na Placu Tian'anmen jedynie potwierdził dumę i radość całego narodu chińskiego z osiągnięcia tego trudnego celu.
Co „społeczeństwo Xiaokang" oznacza dla państwa zamieszkanego przez 1,4 mld obywateli?
W debatach dotyczących osiągania celów rozwojowych państwa, KPCh posługuje się głęboko zakorzenionym w tradycyjnej kulturze Chin pojęciem „Xiaokang". Szeroko pojęte cele modernizacji i wykorzeniania ubóstwa najlepiej oddaje hasło – „społeczeństwo Xiaokang we wszystkich jego wymiarach".
Koncepcja kryjąca się za tym celem przewiduje „plan podwojenia dochodu" do 2020 r., zmierzający do podwojenia PKB oraz poziom dochodu w przeliczeniu na jednego mieszkańca obszarów miejskich i wiejskich w porównaniu do wartości osiągniętych w roku 2010.
Chiny, stosunkowo biedne państwo jeszcze kilka dziesięcioleci wstecz, stały się drugą, największą gospodarką na świecie, w której wartość krajowego produktu brutto (PKB) przekroczyło 100 trylionów juanów (około 15 trylionów USD). Wartość PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosła ponad 10.000 USD, o dziesięć razy więcej niż w 2000 r. – dzięki temu Chiny znalazły się w czołówce państw średniozamożnych.
W 2020 r. państwo ogłosiło zwycięstwo w zakresie ogólnokrajowego wykorzeniania ubóstwa, gwałtowny przyrost dochodów odnotowano zarówno na obszarach miejskich, jak i wiejskich.
W 2020 r. wartość dochodu do dyspozycji w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosła 32.189 juanów (4.665 USD). W 2020 r. wskaźnik Engla spadł z 60 procent odnotowywanych jeszcze kilka dziesięcioleci wcześniej do 30,2 procent, co świadczy o poprawie poziomu życia w kraju.
Do końca 2020 r. podstawowym ubezpieczeniem społecznym objętych zostało 1,36 mld obywateli – 95 procent ludności. W tym samym okresie systemem emerytalnym objęto 999 mln obywateli – ponad 90 procent ludności.
Ale dążenie do osiągnięcia „średniego poziomu zamożności" wykracza daleko poza spełnianie podstawowych potrzeb obywateli. Jak to ujął Xi podczas czwartkowych obchodów: „od pierwszego dnia założenia Partia podejmowała wszelkie wysiłki, aby uczynić obywateli Chin szczęśliwymi i odnowić aspiracje i misję narodu chińskiego".
Siódmy, narodowy spis powszechny przeprowadzony w Chinach w 2020 r. wykazał stabilny wzrost poziomu wykształcenia obywateli i gwałtowny rozwój chińskiego sektora kultury. W 2019 r. jego wartość wyniosła 4,5 PKB, o ponad 1,7 procent więcej niż w 2010 r.
Jeśli chodzi o zasoby i środowisko naturalne, odnotowano gwałtowny wzrost udziału czystej energii. W 2020 r. czysta energia stanowiła 24,3 procent łącznej, zużywanej energii.
U zarania nowej podróży ku socjalistycznej modernizacji Xi obiecał, że KPCh będzie nadał realizowało filozofię rozwoju ukierunkowaną na obywateli, spełnianie ich potrzeb i promowanie ogólnego dobrobytu dla wszystkich.
„Wyruszając w dalszą podróż musimy się skupić na ludziach, bo to oni tworzą historię" – powiedział w czwartek.
Materiał wideo: https://www.youtube.com/watch?v=ViJ8Ba1uhoA
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article