CGTN: Konfucianismus oslovuje lidi z celého světa i po tisíciletích
PEKING, 3. října 2022 /PRNewswire/ -- Konfucius je považován za jednoho z nejvlivnějších filozofů historie. V uplynulých dvou tisíciletích se jeho moudrost předávala z generace na generaci a působila na lidi po celém světě.
Konfuciánské ideje výměny a dialogu, tolerance a vzájemného učení vznikly již před 2 500 lety, pomáhaly aktivně utvářet dědictví čínské civilizace a staly se inspirací pro výměnu a spolupráci mezi různými civilizacemi.
Podle záznamů byla Konfuciova díla v 16. století přeložena do různých evropských jazyků a formovala od té doby i mnoho evropských myslitelů.
Na nedávném Mezinárodním konfuciánském kulturním festivalu 2022 v Číně a 8. Ni-šanském fóru o světových civilizacích v Konfuciově rodném městě Čchü-fu ve východočínské provincii Šan-tung se sešlo téměř 200 učenců spolu s četnými návštěvníky z domova i ze zahraničí, aby si zde připomněli 2 573. výročí Konfuciova narození, přijali jeho moudrost a zkoumali společné hodnoty lidstva v rozmanitých civilizacích.
Význam konfucianismu v dnešní době
Pro německého filozofa Davida Bartosche je konfucianismus mezi ostatními filozofiemi rozmanitých civilizací skutečnou výjimkou. „Jeho vliv je prostě nesmírný – nejen v Číně, také v Japonsku, v Koreji, dokonce na mezinárodní úrovni, říká.
Konfuciova genialita spočívá podle Bartosche v tom, že na rozdíl od svých současníků, kteří si často budovali „fixní teorie", nabízel „intelektuální setbu, kterou musí každý student jeho díla sám rozvinout".
„(Konfucius) chtěl, abyste tyto myšlenky rozvíjeli svým vlastním způsobem, ve svém vlastním životě a došli k vlastním závěrům," dodal Bartosch.
Připomněl také konfuciánské právo, které se i přes vzestupy a pády ve své dlouhé historii vždy znovu prosadilo a poskytlo základ pro absorpci a fúzi dalších prvků, které si našly cestu do čínské civilizace.
„(Konfucianismus) je jako živý strom; jeho kořeny sahají do pradávné minulosti, ale strom stále roste," říká Bartosch.
Konfuciánská moudrost dala zemím a regionům, které ji přijaly, ekonomický prospěch; některé konfuciánské ideje – například myšlenky o příštích generacích a vzdělávání – pak mají přímo světový význam, vysvětluje děkan Fakulty politických věd a veřejné správy na Šan-tungské univerzitě Daniel Bell.
„Všechny tyto ideje lze velmi snadno přenést do moderní doby," říká.
Známý citát z Konfucia říká: „Ušlechtilý vyhledává harmonii, nikoli stejnost." Na tomto příkladu si můžeme dobře povšimnout, že konfucianismus není takový, jak jej chápou mnozí západní vykladači, říká Benjamin Cole z katedry filozofie a sociálního rozvoje univerzity v Chua-čchiao.
V citátu je místo pěstování jednoty v názorech a následování stejných idejí zdůrazňován respekt k individuálním odlišnostem, vysvětluje Cole.
Právě to v dnešní době rezonuje s myšlenkami otevřenosti, tolerance a přijímání odlišných pracovních a kulturních pozadí i zázemí v rámci jedné společnosti.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article