CGTN: Kľúčom k nepretržitému rastu Číny je dlhodobé plánovanie
PEKING, 18. júna 2021 /PRNewswire/ - Americký minister zahraničia Antony Blinken, ktorý rečnil niekoľko dní pred aprílovým Dňom Zeme na samite o klimatickej zmene, uznal, že USA zaostali za Čínou pri vývoji technológie potrebnej na potlačenie klimatickej zmeny.
Globálna dominancia Číny v oblasti obnoviteľnej energie nie je náhoda. Je to výsledok typu dlhodobého plánovania, ktorý sa stal všeobecne známou charakteristikou systému riadenia štátu.
Základom hospodárskeho plánovania Číny boli jej päťročné plány, ktoré sa začali v roku 1953 a pôvodne vychádzali z centralizovaného sovietskeho systému. V prvých rokoch hospodárske a výrobné ciele nešli vždy podľa plánu a úradníci robili chyby.
Napríklad počas Veľkého skoku vpred, ekonomickej kampane na konci 50. rokov, ktorá mala transformovať Čínu z agrárnej na priemyselnú ekonomiku, bolo veľa cieľov nesplnených, pretože boli príliš ambiciózne. Výsledkom bolo, že kampaň sa skončila katastrofou.
Krajina sa z tejto skúsenosti poučila, vymýšľala dosiahnuteľné ciele a v nasledujúcich rokoch sa vo veľkej miere radila. Až v 70. rokoch - a pri rozpútaní priekopníckej politiky „reforiem a otvárania sa" - svet skutočne zastavil a všimol si to.
Odvtedy sa päťročné strategické vizionárske plánovanie KSČ všeobecne pripisuje uľahčeniu nepretržitej ekonomickej expanzie v Číne a podpore jej transformácie na druhú najväčšiu ekonomiku sveta.
Výrazná centralizácia v minulosti bola upravená v prospech rozsiahleho zamerania sa na národné rozvojové ciele. Preto majú väčšiu šancu uspieť. Vyžadujú sa vstupy od vládnych ministerstiev, štátnych podnikov, provinčných samospráv, učencov a think-tankov, miestnych zástupcov KSČ, politických strán iných ako KSČ a súkromného sektoru.
Výsledkom je, že čínska ekonomika vzrástla z viac ako 76 miliárd dolárov (493 miliárd jüanov) v roku 1981 na takmer 16 biliónov dolárov (100 biliónov jüanov) v roku 2020. HDP na obyvateľa v krajine bolo porovnateľné s HDP na obyvateľa v Indii v roku 1978 vo výške asi 200 dolárov (1 280 jüanov). Dnes je päťkrát väčšie ako susedov vo výške 10 000 dolárov (64 000 jüanov).
Čínski lídri často zdôrazňujú, že trh by mal mať rozhodujúcu úlohu pri prideľovaní zdrojov a krajina sa nikdy nemôže vrátiť k dominantnej centrálne plánovanej ekonomike.
Päťročné plány kombinujú viditeľnú ruku vlády a neviditeľnú ruku trhu, aby sa Čína stala druhou najväčšou ekonomikou na svete.
Foto - https://mma.prnewswire.com/media/1534850/image.jpg
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article