CGTN: Jak se Tonga vyrovnává s následky vulkanické erupce a přidružené vlny tsunami?
PEKING, 25. ledna 2022 /PRNewswire/ -- Reportérka Liu Xin z CGTN se spojila s předsedou zákonodárného shromáždění Tongy lordem Fatafehi Fakafanuou poté, co tento tichomořský ostrovní stát zasáhla sopečná erupce a vlna tsunami, a požádala ho o aktuální informace o situaci. CGTN byla jedním z prvních asijských médií, se kterými hovořil. V živém rozhovoru se Liu Xin zaměřila především na humanitární aspekt krize a na to, co je nyní naléhavě potřeba pro její zmírnění.
„Tlakové vlny procházely celým tělem"
Když začala podmořská sopka Hunga Tonga-Hunga Ha'apai doutnat, Fakafanua byl právě na cestě na Nový Zéland. V době výbuchu se již nacházel na Novém Zélandu a díky tomu mohl komunikovat se zbytkem světa.
Dle vyprávění jeho manželky Krystal, která byla během výbuchu na Tonze, dokázaly tlakové vlny rozvibrovat celou budovu. Dojem z výbuchu byl však jiný, než při zemětřesení – tyto tlakové vlny procházely celým tělem.
V rozhovoru s Liu Xin Fakafanua řekl, že ačkoli je vláda zarmoucena ztrátami na životech (ke 23. lednu byla potvrzena tři úmrtí), zároveň cítí úlevu, že počet obětí nebyl vyšší. Podělil se také o několik dobrých zpráv. Brzy by se zřejmě mohly znovu otevřít školy, pravděpodobně již 31. ledna.
Dlouhá cesta k obnově
Telekomunikace však na Tonze v době rozhovoru stále zdaleka nefungovala optimálně. Ačkoli hlasové hovory a posílání textových zpráv bylo možné, e-mailová komunikace byla přerušovaná.
Předseda zákonodárného shromáždění se domnívá, že škody na infrastruktuře a následky erupce sopečného popela a vlny tsunami bude země pociťovat ještě roky.
Za pravdu mu dala Organizace OSN pro výživu a zemědělství, která ve svém prohlášení z 21. ledna uvedla, že sopečný popel může mít škodlivé účinky na úrodu a hospodářská zvířata. Různými formami zemědělství (farmařením, chovem hospodářských zvířat nebo rybařením) se zabývá asi 86 procent Tonžanů.
Poskytování pomoci zásadně ztěžuje COVID
Fakafanua uvedl, že mezinárodní společenství s nabídkou pomoci zareagovalo rychle. Stále však dodává: „Chybí nám voda, chybí nám jídlo."
Přijímání pomoci zvenčí ztěžuje také boj s onemocněním COVID-19. Tonga, která dosud zaznamenala pouze jeden případ COVID-19, přijímá zahraniční pomoc pouze bezkontaktně, aby tak předešla dalším infekcím. Veškeré mezinárodní humanitární dodávky jsou vysazovány na ostrově tak, aby posádka nepřišla do kontaktu s místními obyvateli. Čína dokázala poskytnout peněžní pomoc a nouzové zásoby již 20. ledna.
The Point with Liu Xin (K věci s Liu Xin) je hlavní talk show CGTN, která ve 30minutových dílech komentuje světové události z jedinečné perspektivy žurnalistky Liu Xin. (387 slov)
Video - https://www.youtube.com/watch?v=vJDdKjFHyv0
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article