CGTN: jak plan 20-letni pozwolił Fuzhou dokonać skoku gospodarczego
PEKIN, 22 stycznia 2024 r. /PRNewswire/ -- Port Fuzhou na południowo-wschodnim wybrzeżu Chin stał się jednym z najważniejszych hubów kontenerowych. W 2022 r. znalazł się w dwudziestce największych portów na świecie pod względem wolumenu przeładunkowego.
Tętniący życiem port dobitnie pokazuje, że Fuzhou - stolica prowincji Fujian na południowym wschodzie Chin - z powodzeniem rozwija swoją gospodarkę morską.
Miasto realizuje strategię pt. „Fuzhou na morzu", która zakłada napędzanie rozwoju gospodarczego przez sektor morski, stanowiąc ważny element dalekosiężnego planu rozwojowego zainicjowanego przez prezydenta Chin Xi Jinpinga.
Jeszcze jako kierownik Partii w Fuzhou Xi otrzymał zadanie nakreślenia kierunków rozwoju gospodarczo-społecznego miasta na kolejnych 20 lat, w tym wytyczenie celów, działań oraz priorytetów w perspektywie trzy-, ośmio- i dwudziestoletniej - składających się na strategię „3820".
Jak sam kiedyś zauważył: „Strategia rozwojowa miasta powinna uwzględniać nie tylko perspektywę średnio- i długoterminową 10 i 20 lat, ale również określać bardziej odległe cele rozpisane na okres 30, 50 czy nawet 100 lat".
Ścieżka rozwoju
Ponad 30 lat temu Fuzhou - miasto otoczone górami i rzekami - miało słabo rozbudowaną bazę przemysłową, niskie dochody z podatków i kiepski transport.
Po objęciu stanowiska sekretarza Partii w kwietniu 1990 r. Xi cały czas poszukiwał rozwiązań, które skierowałyby miasto na ścieżkę rozwoju.
Przez kolejne dwa lata ponad połowę swojego czasu spędził na prowadzeniu badań terenowych, by ostatecznie - na początku 1992 r. - dostrzec i wykorzystać szansę, jaka nadarzyła się przy okazji trasy Deng Xiaopinga po południu kraju w kontekście ogłoszonego niedawno wezwania do reformy i otwarcia Chin.
Pod przywództwem Xi kadra pracowników licząca ponad 1,6 tys. osób przeprowadziła badania i konsultacje społeczne m.in. na temat rolnictwa i przemysłu. W ciągu połowy miesiąca udało się uzyskać ponad 25 tys. opinii.
W listopadzie 1992 r., po wprowadzeniu kilkudziesięciu poprawek, przyjęto założenia do projektu.
Plan przewidywał, że do 1995 r. gospodarka miasta wzbije się na wyższy poziom poprzez dwukrotny wzrost kluczowych wskaźników w stosunku do 1990 r.
Do 2000 r. Fuzhou miało dogonić nowoczesne miasta chińskie pod względem kluczowych wskaźników per capita. Następnym krokiem miało być osiągnięcie albo zbliżenie się do przeciętnego poziomu rozwoju umiarkowanie rozwiniętych państw i regionów azjatyckich w perspektywie roku 2010.
„Pod względem wskaźników plan podzielony jest na trzy etapy - wpierw zakłada porównanie z samym sobą, potem z innymi miastami w kraju, a na koniec z innymi miastami na świecie o tym samym poziomie rozwoju. Można więc powiedzieć, że ma naukową i usystematyzowaną strukturę" - powiedział Yang Zheng, ówczesny rektor Akademii Nauk Społecznych Fujian w rozmowie z China Media Group.
Wykorzystanie mocnych stron
Xi stworzył dalekosiężny plan, wspierając budowę „Złotego Trójkąta Gospodarczego Ujścia Rzeki Min Jiang" oraz realizację strategii „Fuzhou na morzu" jako ważnych elementów projektu „3820".
Pojawiały się wówczas wątpliwości. Pytano: „Jak mamy działać na morzu, gdy wciąż nie jesteśmy wystarczająco rozwinięci na lądzie"? Propozycją Xi było „przywiązywanie tej samej wagi do obszarów morskich i terenów rolnych, z równym naciskiem na rozwój tak gospodarki morskiej, jak i produkcji żywności, by przyspieszyć proces przenikania rozwoju gospodarczego z lądu na morze".
Następnie Fuzhou wprowadziło kompleksową strategię rozwoju, w której skupiono się na kluczowych terenach przybrzeżnych i nadmorskich.
Nastąpił rozkwit m.in. transportu morskiego i branż tworzących zaplecze portowe. Zaczęto też tworzyć korzystne warunki do dynamicznego rozwoju nowoczesnych branż takich jak biomedycyna morska czy produkcja wysokiej klasy wyposażenia morskich farm wiatrowych.
„Xi pomógł nam przeanalizować przewagi, jakimi dysponuje Fuzhou" - powiedział w rozmowie z CMG Zhao Ruqi, ówczesny dyrektor Biura Badań Politycznych przy Miejskim Komitecie Partyjnym Fuzhou, dodając że rozwój na morzu był właściwym kierunkiem działania.
W latach 1992-1995 PKB Fuzhou rosło w średnim tempie 26,6% w skali roku, a więc w ciągu trzech lat udało się zrealizować pierwszy z celów określonych w strategicznym projekcie.
Podążając wytyczoną ścieżką rozwoju, miasto z powodzeniem osiągnęło też cele przewidziane w perspektywie ośmio- i dwudziestoletniej.
Obecnie Fuzhou może poszczycić się jedną z najdynamiczniejszych gospodarek morskich w Chinach. W 2022 r. wartość produkcji w gospodarce morskiej Fuzhou przekroczyła 330 mld juanów (ok. 46 mld USD).
Według Hana Qingxianga, wykładowcy Centralnej Szkoły Partyjnej Komunistycznej Partii Chin, wpływ strategii „3820" wykracza daleko poza Fuzhou.
„Od strategicznej wizji 20-letniej dla Fuzhou po cele Chin do 2035 r., od >>Fuzhou na morzu<< po >>budowanie silnej gospodarki morskiej w Chinach<< w naszych działaniach cały czas kierujemy się ideami planowania długoterminowego, zarządzania naukowego i skoordynowanego rozwoju, które leżały u podstaw projektu >>3820<<" - powiedział Han.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article