CGTN: jak otworzyć nową erę współpracy Chiny-Azja Środkowa?
PEKIN, 19 maja 2023 r. /PRNewswire/ -- W środę Generalna Administracja Celna Chin opublikowała dane wskazujące, że w pierwszych czterech miesiącach bieżącego roku wielkość importu i eksportu do krajów Azji Środkowej sięgnęła kwoty 173,05 miliarda juanów (24,8 miliarda USD), co w porównaniu do identycznego okresu w roku ubiegłym daje wzrost o 37,3 procent.
Warto odnotować, że tylko w kwietniu wielkość eksportu i importu do pięciu krajów Azji Środkowej, tj. Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu, sięgnęła kwoty łącznej 50,27 miliarda juanów, a zatem po raz pierwszy przekroczyła próg 50 miliardów juanów i wyznaczyła nowy etap w wielkości wymiany handlowej.
Prezydent Chin Xi Jinping oświadczył, że kluczami do owocnej współpracy między Chinami a pięcioma krajami Azji Środkowej są wzajemny szacunek, dobre stosunki sąsiedzkie i przyjaźń, solidarność oraz wspólne korzyści.
Prezydenci pięciu krajów Azji Środkowej przybyli do położonego w północno-zachodniej chińskiej prowincji Shaanxi miasta Xi'an, aby wziąć udział w zaplanowanym na czwartek i piątek Szczycie Chiny-Azja Środkowa. Podczas posiedzeń dwustronnych, które prezydent Xi odbył z przywódcą każdego z pięciu krajów Azji Środkowej, omawiano takie zagadnienia, jak promowanie stosunków dwustronnych, rozszerzanie współpracy korzystnej dla obu stron, zagwarantowanie bezpieczeństwa i rozwoju regionalnego oraz budowanie wspólnej przyszłości całej wspólnoty.
Wzajemne zaufanie, solidarność
„Chiny i kraje Azji Środkowej, które łączą zbieżne interesy, ramię w ramię stawiają czoła przeciwnościom i razem kroczą w przyszłość" - powiedział Xi podczas czwartkowego spotkania z prezydentem Turkmenistanu Serdarem Berdimuhamedowem.
W minionym dziesięcioleciu Xi odwiedzał Azję Środkową siedmiokrotnie, gościł też wielu przywódców z Azji Środkowej w Chinach. Xi prowadził pogłębiony dialog z przedstawicielami różnych sektorów w regionie. Przyjaźń i wzajemne zaufanie polityczne między Chinami i pięcioma krajami Azji Środkowej pogłębiono dzięki inicjatywie dyplomatycznej głowy państwa.
Chiny nawiązały ze wszystkimi pięcioma krajami kompleksowe partnerstwo strategiczne i wypracowały konsensus w odniesieniu do budowy społeczności współdzielącej przyszłość na szczeblu dwustronnym.
W czwartek Xi i kirgiski prezydent Sadyr Dżaparow poinformowali o przekształceniu stosunków dwustronnych w kompleksowe partnerstwo strategiczne nowej ery.
Przywódcy pięciu krajów Azji Środkowej opowiedzieli się za koniecznością zbudowania wspólnej przyszłości, która wspomoże rozwój i ożywienie po obu stronach.
Wzajemny szacunek, wsparcie
Podczas czwartkowej rozmowy z uzbeckim prezydentem Szawkatem Mirzijojewem Xi podkreślił, że obie strony powinny mocno się wspierać, a także stać się godnymi zaufania i niezawodnymi przyjaciółmi i partnerami.
Niespokojna i skomplikowana sytuacja na świecie z jeszcze większą mocą uświadomiła Chinom i krajom Azji Środkowej potrzebę wzajemnego wspierania się w dążeniu do zagwarantowania pokoju w regionie oraz wdrożenia modernizacji i wspólnego rozwoju tych krajów. Jest ona niezwykle spójna z zaproponowaną przez Chiny Inicjatywą na Rzecz Globalnego Rozwoju, Inicjatywą na Rzecz Globalnego Bezpieczeństwa oraz Inicjatywą na Rzecz Globalnej Cywilizacji.
Podczas rozmów z prezydentem Xi liderzy pięciu krajów podkreślili rangę tych trzech inicjatyw oraz potwierdzili zaangażowanie w skoordynowanie ich wdrożenia z Chinami.
Xi zapewnił o silnym poparciu Chin dla dążeń krajów Azji Środkowej do obrony ich suwerenności i integralności terytorialnej, a także niezawisłego wyboru ścieżek rozwoju dostosowanych do warunków krajowych i podkreślił, że Chiny sprzeciwiają się obcej ingerencji w sprawy wewnętrzne krajów Azji Środkowej.
Pięć krajów zobowiązało się również do przestrzegania zasady Jedne Chiny i popierania stanowiska Chin wobec sprawy Tajwanu, Xinjiang, Hong Kongu i innych interesów podstawowych.
Wspólne korzyści, współpraca
Na środowym spotkaniu z Xi kazachski prezydent Kasym-Dżomart Tokajew pochwalił Inicjatywę Pasa i Szlaku (ang. Belt and Road Initiative, BRI). Przywódcy wszystkich pięciu krajów Azji Środkowej wyrazili wolę powiązania strategii rozwoju ich krajów z BRI.
Dziesięć lat temu Xi zaprezentował w Kazachstanie inicjatywę wspólnego stworzenia Ekonomicznego Pasa Jedwabnego Szlaku, która później przekształciła się w BRI. W ostatnim dziesięcioleciu kraje Azji Środkowej stały się pionierami promowania BRI, a cały region stał się godnym naśladowania przykładem wysokiej jakości rozwoju zgodnego z BRI.
Intensywna współpraca zaowocowała modernizacją przemysłu i poprawą warunków bytowych w regionie, przyniosła też owoce korzystne dla wszystkich stron, których przykładem są wypełnione po brzegi wagony pociągów towarowych, intensywnie pracujące linie produkcyjne i rurociągi gazu zimnego, autostrada Chiny-Kirgistan-Uzbekistan i parki przemysłowe.
W 2022 r. wielkość wymiany handlowej między Chinami a Azją Środkową sięgnęła rekordowej kwoty 70,2 miliarda USD, co daje ponad 100-krotny wzrost, licząc od chwili nawiązania stosunków dyplomatycznych 31 lat temu.
Oprócz pięciu spotkań dwustronnych na szczycie ratyfikowano szereg dokumentów dotyczących współpracy dwustronnej w takich obszarach jak gospodarka, handel, energia, transport, rolnictwo, łączność, kultura i sprawy lokalne.
W czasie spotkania z tadżyckim prezydentem Emomalim Rahmonem prezydent Xi wyraził przekonanie, że dzięki wspólnym działaniom wszystkich stron Szczyt Chiny-Azja Środkowa otworzy nowy rozdział we współpracy Chiny-Azja Środkowa.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article