CGTN: Jak čínský návrh BRI pomáhá výrobcům kadidla dostat se na světový trh
PEKING, 4. března 2024 /PRNewswire/ -- Pu Lianggong zná umění výroby kadidla stejně jako jeho arabští předkové.
Nyní je Puovi téměř 70 let a vyrábí kadidlo v okrese Čchüan-čou v Quanzhou, pobřežním městě ve východočínské provincii Fu-ťien.
Řemeslo výroby kadidla má své kořeny ve starověké námořní hedvábné stezce, která sloužila jako důležitý kanál pro obchod i kulturní výměnu mezi jihovýchodními pobřežními oblastmi Číny a zahraničím.
Pu patří do desáté generace rodiny arabského původu, která se v roce 1646 usadila v Čchüan-čou, známém jako výchozí bod starobylé námořní hedvábné stezky. V době rozkvětu čínského námořního obchodu za dynastií Sung (960-1279) a Jüan (1271-1368) se Čuan-čou stalo největším přístavem ve východní Číně.
Puovi arabští předkové sebou po starobylé námořní hedvábné stezce přivezli aromatické přísady, živili se jejich prodejem a postupně se začlenili do života v Čchüan-čou, vzali si místní obyvatele a přijali čínské příjmení Pu.
Rodina Pu vyráběla kadidlo z bambusu a aromatických přísad ze své vlasti, které se liší od vonných lupínků zvaných "bakhoor" ve většině arabských zemí. Podobá se čínské vonné tyčince, bambusové tyčinky jsou obaleny mletými aromatickými přísadami.
Díky vlivu rodiny Pu se kadidlo stalo v Čchüan-čounu prosperujícím průmyslovým odvětvím. V současné době je zde téměř 300 továren na výrobu kadidla, které prodávají výrobky na domácí i zahraniční trhy.
Díky nárůstu mezinárodních objednávek se dělníci a jejich rodiny těší pohodlnějšímu životu, což je zlepšení, k němuž částečně přispěla iniciativa Nová hedvábná stezka (BRI).
Cílem této iniciativy, kterou Čína navrhla v roce 2013, je vybudovat obchodní a infrastrukturní sítě spojující Asii s Evropou i mimo ni podél starobylých obchodních cest Hedvábné stezky pro společný rozvoj a prosperitu.
Iniciativa slouží také jako platforma pro podporu mezikulturní výměny a vzájemného porozumění a představuje příležitost k podpoře rozmanitosti a inkluzivity.
Čínský prezident Si Ťin-pching jednou citoval staré čínské přísloví: "Lahodná polévka se připravuje kombinací různých ingrediencí," aby vysvětlil význam rozmanitosti.
Společná budoucnost lidstva
"Lahodná polévka vzniká kombinací různých ingrediencí."
Toto rčení pochází z čínské klasiky "Dějiny tří království" a doslova odráží čínskou kulinářskou tradici používání různých ingrediencí, jako jsou bylinky, koření a zelenina, k vytvoření chutné polévky. Zdůrazňuje sílu spolupráce a to, že hodnota rozmanitosti v lidské civilizaci je zdrojem lidského pokroku.
Si ji citoval v klíčovém projevu na Úřadu OSN v Ženevě v lednu 2017, když řekl, že rozmanitost je "motorem, který pohání pokrok lidských civilizací".
"V našem světě existuje více než 200 zemí a regionů, přes 2500 etnických skupin a mnoho náboženství. Různé historie, národní podmínky, etnické skupiny a zvyky dávají vzniknout různým civilizacím a činí svět pestrým," řekl Si.
"Měli bychom z výměny mezi civilizacemi učinit zdroj inspirace pro rozvoj lidské společnosti a pouto, které udržuje svět v míru."
Si zdůraznil nutnost budování otevřeného a integrujícího světa prostřednictvím výměn a vzájemného učení a dodal, že výměna mezi civilizacemi je "zdrojem inspirace pro rozvoj lidské společnosti" a "poutem, které udržuje svět v míru".
Staré čínské přísloví do značné míry odpovídá historii výroby kadidla v Čchüan-čounu. Před staletími přišly do Číny arabské vonné přísady jako "poslové", integrovaly se a rozvíjely s čínskými vonnými přísadami a nakonec se rozšířily do celého světa.
V současné době jsou arabské státy, které byly významnými účastníky na starověkých obchodních trasách Hedvábné stezky, klíčovými partnery Číny v rámci BRI.
V uplynulém desetiletí měla BRI pozitivní dopad na místní obyvatele v partnerských zemích tím, že jim poskytla pracovní příležitosti a také usnadnila mezinárodní obchod.
Podle bílé knihy dosáhl v letech 2013 až 2022 celkový objem obchodu mezi Čínou a partnerskými zeměmi BRI 19,1 bilionu dolarů s průměrným ročním tempem růstu 6,4 %. Do června 2023 podepsala Čína více než 200 dohod o spolupráci v rámci BRI s více než 150 zeměmi a 30 mezinárodními organizacemi na pěti kontinentech, což přineslo řadu podpisových projektů a malých, avšak dopadových projektů.
Čína se rovněž snaží sbližovat partnerské země a organizace BRI prostřednictvím společných kulturních aktivit, včetně zakládání mezinárodních aliancí divadel, muzeí, uměleckých festivalů a knihoven, jako je Mezinárodní aliance muzeí Hedvábné stezky a Mezinárodní divadelní liga Hedvábné stezky.
Propojením různých kultur a různých zemí podporuje BRI spolupráci, otevřenost a inkluzivitu po celém světě a přibližuje Čínu k jejímu cíli vybudovat společenství se společnou budoucností lidstva, které by podporovalo společný rozvoj.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article