CGTN: jak Chiny dzielą się ze światem korzyściami z rozwoju poprzez inicjatywę BRI
PEKIN, 8 września 2023 r. /PRNewswire/ -- Dziesięć lat minęło odkąd Chiny zaproponowały Inicjatywę Pasa i Szlaku (BRI - Belt and Road Initiative), projekt, którego celem jest wsparcie rozwoju uczestniczących krajów i globalny wzrost gospodarczy poprzez współpracę i łączność.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin, w ramach obchodów 10. rocznicy inicjatywy BRI i planowania wysokiej jakości współpracy pomiędzy wszystkimi partnerami w ramach Pasa i Szlaku, Chiny podjęły decyzję o organizacji trzeciego Forum Pasa i Szlaku na rzecz Współpracy Międzynarodowej, które odbędzie się w październiku.
Inicjatywa BRI, której nazwa jest odniesieniem do Jedwabnego Szlaku i Morskiego Jedwabnego Szlaku XXI wieku, została zainicjowana przez Chiny w 2013 roku w celu budowy sieci handlowych i infrastrukturalnych łączących Azję z Europą i Afryką i wykraczających poza trasy historycznego Szlaku Jedwabnego.
Dekada działalności w ramach tej inicjatywy pokazała, że stałą się ona istotnym międzynarodowym dobrem publicznym, a Chiny dzielą się korzyściami z rozwoju z innymi krajami i całym światem w dążeniu do dobrobytu.
„Przekaz dobrej woli"
W okresie minionych dziesięciu lat, Chiny podpisały ponad 200 dokumentów współpracy w zakresie wspólnej budowy Pasa i Szlaku z przedstawicielami 152 krajów i 32 organizacji międzynarodowych, obejmujących 83 procent krajów, z którymi Chiny ustanowiły stosunki dyplomatyczne, jak podaje Krajowa Komisja ds. Rozwoju i Reform, podmiot odpowiedzialny za planowanie gospodarcze w Chinach.
Liczby te pokazują, że współpraca w ramach BRI przyniosła wymierne korzyści zarówno dla Chin, jak i innych uczestniczących w tej inicjatywie krajów.
Port Gwadar w Pakistanie, kiedyś długo wstrzymywana inwestycja, po przejęciu jej przez chińskie przedsiębiorstwa, jest obecnie na dobrej drodze do stania się regionalnym węzłem transportowym, który przyniesie korzyści dla Pakistanu, Afganistanu i Azji Środkowej.
Został stworzony jako kluczowy obszar rozwoju flagowego projektu inicjatywy BRI, Chińsko-Pakistańskiego Korytarza Gospodarczego.
W okresie minionych 14 miesięcy w porcie zrealizowano przeładunek 600 000 ton towarów. Ponad 30 przedsiębiorstw związanych z magazynowaniem, przetwórstwem ryb, przetwórstwem olejów spożywczych, produkcją mebli, montażem pojazdów elektrycznych, oraz handlem i logistyką znalazło swoje miejsce w pierwszym etapie Wolnej Strefy Portu Gwadar.
„Inicjatywa BRI ... jest przekazem dobrej woli od Chin do innych krajów rozwijających się. Pozwala gospodarkom wschodzącym czerpać z doświadczenia Chin i korzystać z możliwości jakie daje dzielenie się przez Chiny korzyściami płynącymi z rozwoju" - powiedział Adhere Cavince, kenijski naukowiec specjalizujący się w stosunkach międzynarodowych.
„Przełom" na arenie międzynarodowej
Inicjatywa BRI, stworzona jako nowa platforma międzynarodowej współpracy gospodarczej, stała się silnym impulsem do działań wspierających eliminację ubóstwa, promowanie ponadregionalnych połączeń i przyspieszenie rozwoju nowej gospodarki.
Oficjalne dane pokazują, że w ramach 3000 projektów współpracy BRI, stworzono około 420 000 miejsc pracy, wyciągając z ubóstwa niemal 40 milionów ludzi.
Według Banku Światowego, do 2030 roku, jeżeli zostanie wybudowana cała infrastruktura transportowa przewidziana w ramach inicjatywy BRI, oczekiwany globalny dochód realny odnotuje wzrost w zakresie od 0,7 do 2,9 procenta, umożliwiając 7,6 milionom ludzi podniesienie się ze skrajnego ubóstwa i 32 milionom ludzi z umiarkowanego ubóstwa.
Połączenia infrastrukturalne pomiędzy regionami i kontynentami stały się również bardziej dostępne dzięki współpracy w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku.
Chińsko-europejskie połączenie kolejowe „China-Europe Railway Express" dociera do 211 miast w 25 krajach Europy a Nowy Międzynarodowy Lądowo-Morski Korytarz Handlowy połączył centralne i zachodnie regiony Chin z ponad 300 portami w przeszło 100 krajach.
W międzyczasie partnerzy BRI podejmują aktywne działania na rzecz międzynarodowej współpracy w obszarach wschodzących, takich jak gospodarka cyfrowa. Cyfrowy Jedwabny Szlak w ramach inicjatywy BRI staje się cyfrowym pomostem, który umożliwia nowy rodzaj globalizacji.
„W okresie minionych 10 lat, inicjatywa BRI przyniosła przełom na arenie międzynarodowej, dając światu więcej multilateralizmu i tworząc lepsze warunki dla krajów, które znajdują się w zasięgu tej inicjatywy" – stwierdził Boris Tabic, były prezydent Serbii w wypowiedzi dla CGTN.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article