CGTN: Čínsko-arabský summit pokračuje v tradičnom priateľstve, podporuje užšiu komunitu so spoločnou budúcnosťou
PEKING, 12. decembra 2022 /PRNewswire/ -- V piatok sa úspešne konal prvý čínsko-arabský summit za prítomnosti čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga a viac ako 10 predstaviteľov arabských štátov. Podujatie, ktoré bolo príležitosťou posunúť čínsko-arabské vzťahy do nových výšin, rozvinúť ducha čínsko-arabského priateľstva, posilniť budúcu spoluprácu a ďalej podporovať užšiu čínsko-arabskú komunitu so spoločnou budúcnosťou, prinieslo plodné výsledky.
Rozvíjanie čínsko-arabského priateľstva
Si Ťin-pching rozvinul ducha čínsko-arabského priateľstva, ktorý predstavuje „solidaritu a vzájomnú pomoc, rovnosť a vzájomný prospech a inkluzívnosť a vzájomné učenie sa", a povedal, že solidarita a vzájomná pomoc sú odlišnými črtami čínsko-arabského priateľstva, pričom dodal, že Čína a arabské krajiny si navzájom dôverujú a nadviazali bratské priateľstvo.
Čína a arabské štáty, ktoré sa tešia dlhej histórii priateľských výmen, sa navzájom spoznali a spriatelili prostredníctvom starodávnej Hodvábnej cesty, zdieľali šťastie a žiaľ vo svojich bojoch za národné oslobodenie, viedli obojstranne výhodnú spoluprácu na vlne hospodárskej globalizácie a presadzovali spravodlivosť v meniacom sa medzinárodnom prostredí, povedal Si Ťin-pching a dodal, že to všetko posilňuje ducha čínsko-arabského priateľstva.
Rovnosť a vzájomný prospech sú neustálymi motormi priateľstva, povedal a poznamenal, že Čína a arabské štáty sú príkladom spolupráce juh-juh v snahe o vzájomne prospešnú spoluprácu.
Inkluzívnosť a vzájomné učenie sa sú kľúčovými hodnotami, ktoré sú vlastné priateľstvu, povedal a zdôraznil, že Čína a arabské štáty neustále čerpajú múdrosť zo svojich dávnych civilizácií a spoločne podporujú „mier, harmóniu, integritu a pravdu", samotnú podstatu civilizácie.
Hľadanie spoločného rozvoja
V priebehu rokov sa Čína a arabský svet spoločne usilovali o produktívny spoločný rozvoj prostredníctvom vzájomne výhodnej spolupráce v rôznych oblastiach.
Čína a arabské štáty by sa mali zamerať na hospodársky rozvoj a podporovať obojstranne výhodnú spoluprácu, povedal Si Ťin-pching a zdôraznil, že by mali posilniť synergiu medzi svojimi rozvojovými stratégiami a podporovať vysokokvalitnú spoluprácu v rámci iniciatívy Jedno pásmo, jedna cesta (BRI).
Obe strany vytvorili v rámci Fóra o spolupráci medzi Čínou a arabskými štátmi 17 mechanizmov spolupráce. Za posledné desaťročie vzrástol obchod o 100 miliárd USD, pričom celkový objem presiahol 300 miliárd USD. V tomto období vzrástli priame investície Číny v arabských štátoch o 2,6-násobok, pričom objem investícií dosiahol 23 miliárd USD a zrealizovalo sa viac ako 200 projektov v rámci BRI, z ktorých mali prospech takmer 2 miliardy ľudí na oboch stranách.
„Sme radi, že na summite bolo prijaté rozhodnutie vybudovať v novej ére čínsko-arabské spoločenstvo so spoločnou budúcnosťou a sformulovať návrh komplexného plánu spolupráce medzi Čínou a arabskými štátmi, ktorým sa stanoví plán pre budúce čínsko-arabské vzťahy," povedal Si Ťin-pching.
Podpora užšieho čínsko-arabského spoločenstva so spoločnou budúcnosťou
Čína a arabské štáty by ako strategickí partneri mali pokračovať v duchu čínsko-arabského priateľstva, posilňovať solidaritu a spoluprácu a podporovať užšie čínsko-arabské spoločenstvo so spoločnou budúcnosťou, aby poskytli svojim národom väčšie výhody a podporili ľudský pokrok, povedal Si Ťin-pching.
Čína a arabské štáty by mali zostať nezávislé a brániť svoje spoločné záujmy, povedal Si Ťin-pching a dodal, že Čína podporuje arabské štáty v tom, aby nezávisle skúmali cesty rozvoja vhodné pre ich národné podmienky a držali svoju budúcnosť pevne vo svojich rukách.
Čína je pripravená prehĺbiť strategickú vzájomnú dôveru s arabskými štátmi a pevne sa vzájomne podporovať pri ochrane suverenity, územnej celistvosti a národnej dôstojnosti, povedal Si Ťin-pching a poznamenal, že obe strany by mali spoločne presadzovať zásadu nezasahovania do vnútorných záležitostí iných krajín, praktizovať skutočný multilateralizmus a brániť legitímne práva a záujmy rozvojových krajín.
V roku 2014, na šiestej ministerskej konferencii Fóra o spolupráci medzi Čínou a arabskými štátmi, Si Ťin-pching prvýkrát navrhol vybudovať čínsko-arabské spoločenstvo spoločných záujmov a spoločenstvo spoločného osudu. Arabské krajiny tento návrh srdečne privítali.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article