CGTN: Čínská ekonomika vykazuje vitalitu díky inovativnímu růstu a prosperujícímu trhu
PEKING, 26. února 2024 /PRNewswire/ -- Čínské regiony na úrovni provincií si stanovily cíle hospodářského růstu pro rok 2024, přičemž jejich hodnoty se pohybují od 4,5 do 8,0 procenta. Mezi nimi více než 20 regionů usiluje o překročení pětiprocentního růstu HDP.
Je pozoruhodné, že tyto provincie mají společné klíčové priority, jako jsou "nové výrobní síly", "zvýšení spotřeby" a "zlepšení podnikatelského prostředí".
Pojem "nové výrobní síly" označuje novou formu výrobních sil, které jsou výsledkem neustálých vědeckých a technologických objevů a inovací a které jsou motorem vznikajících strategických odvětví a budoucích průmyslových odvětví ve stále inteligentnější informační éře.
Provincie určily konkrétní odvětví, v nichž budou nové výrobní síly zakotveny, včetně biovýroby, low-altitude ekonomiky, jakož i rozvíjejících se oblastí, jako jsou kvantové technologie a vědy o živé přírodě.
Snaha o propojení dat s praktickými aplikacemi má rovněž posílit digitální ekonomiku. Například provincie Če-ťiang si klade za cíl zvýšit přidanou hodnotu svých klíčových digitálních odvětví o 9 % a snaží se zajistit, aby 85 % velkých podniků prošlo digitální transformací.
Stejně tak se několik západních vnitrozemských provincií snaží využít svých výhod v oblasti výpočetního výkonu k další digitalizaci průmyslu. Například autonomní oblast Ning-sia Chuej si klade za cíl inteligentně modernizovat tradiční průmyslová odvětví a digitálně posílit malé a střední podniky, které usilují o to, aby digitální ekonomika tvořila více než 36 procent jejich regionálního HDP.
Klíčovým zaměřením se navíc stala podpora rozvoje soukromého sektoru. Několik provincií plánuje využít finanční politiky k podpoře soukromých podniků v oblasti významných technologických inovacích, podpořit jejich účast v klíčových vědeckých projektech a nasměrovat soukromé investice do infrastruktury.
Provincie Ťiang-su v letošním roce plánuje zavést specializovanou politiku ke stimulaci soukromých investic, zatímco provincie Kuang-si hodlá nasměrovat finanční instituce, aby zvýšily podporu prvotních úvěrů soukromým podnikům. Také Chaj-nan vytvoří fond, který pomůže podnikům s dobrým kreditem, ale dočasnými finančními potížemi.
Provincie a obce jako Ťiang-si, Liao-ning, Čchung-čching a Šan-si mezitím zlepšují své regulační rámce na ochranu investičních práv. Jejich cílem je odstranit nepřímé překážky vstupu na trh a zajistit rovné podmínky pro podniky všech typů.
Podniky financované ze zahraničí, které přitahuje zlepšující se a vstřícné podnikatelské prostředí spolu s rozsáhlým spotřebitelským trhem, mají důvěru ve své dlouhodobé investiční vyhlídky v Číně.
Velké nadnárodní společnosti z různých odvětví, včetně společností KFC a Standard Chartered, v poslední době zvýšily své investice v Číně. Země je i nadále hlavní investiční destinací díky tomu, že nabízí slibné inovační příležitosti, komplexní průmyslovou podporu a vytváří příznivé podnikatelské prostředí.
Podle oficiálních údajů Bundesbanky, které analyzoval institut IW, se v roce 2023 přímé německé investice v Číně zvýšily o 4,3 % a dosáhly rekordní výše 11,9 miliardy eur (12,7 miliardy USD). Kromě toho se podíl Číny na celkových zahraničních investicích Německa loni vyšplhal na 10,3 procenta, což představuje nejvyšší úroveň od roku 2014.
Rozkvět spotřebitelského trhu
Od roku 2023 vykazuje čínský spotřebitelský trh výrazné oživení. Podle Národního statistického úřadu dosáhl v loňském roce celkový maloobchodní prodej spotřebního zboží 47,15 bilionu jüanů (asi 6,63 bilionu amerických dolarů), což je o 7,2 % více než v předchozím roce. Maloobchodní on-line prodej zaznamenal 11% nárůst, přičemž on-line prodej fyzického zboží tvořil 27,6 % celkového maloobchodního prodeje.
Vzestup nových spotřebitelských modelů, jako je elektronický obchod, rozšířil škálu prodejních kanálů dostupných na spotřebitelském trhu, které uživatelům nabízejí různorodější zkušenosti, poznamenal Pan Helin, výzkumný pracovník na Zhejiang University.
Oživení spotřebitelského trhu se promítlo i do odvětví cestovního ruchu. Během letošních svátků jara se projevilo velké nadšení pro cestování. Z údajů vyplývá, že počet návštěvníků významných kulturních a turistických památek v celé zemi dosáhl 123 milionů, což představuje nárůst o 22,8 procenta ve srovnání se stejným obdobím v roce 2023.
Nárůst cestovních a kulturních aktivit během jarního festivalu podpořil také růst výdajů na zábavu, zejména ve filmovém průmyslu. Podle společnosti Dengta Pro, která je analytickou složkou přední čínské platformy Tao Piao Piao pro prodej filmových vstupenek, od pátku 13:15 příjmy z pokladen kin v Číně během svátku jara (včetně předprodeje) přesáhly 7 miliard jüanů (přibližně 983,3 milionu dolarů).
Pan poznamenal, že rostoucí poptávka spotřebitelů po vyšší kvalitě života a bohatších zkušenostech značí posun ve vzorcích spotřeby. Tento trend spolu s rostoucím nadšením pro nakupování a volnočasové aktivity naznačuje stabilní oživení čínského spotřebitelského trhu.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article