CGTN: Čínska ekonomika má v roku 2023 vďaka rastúcemu domácemu dopytu a otváraniu sa dobrú východiskovú pozíciu
PEKING, 17. februára 2023 /PRNewswire/ -- Povzbudivé ukazovatele, počnúc príjmami z cestovného ruchu a pokladničných tržieb zo vstupného až po index nákupných manažérov (PMI), ukázali, že čínska ekonomika sa v roku 2023 dobre rozbehla.
Ako zdôraznil čínsky prezident Si Ťin-pching na výročnej Ústrednej ekonomickej pracovnej konferencii v decembri minulého roka, čínska ekonomika sa v roku 2023 zameria na rozšírenie domáceho dopytu, urýchlenie budovania moderného priemyselného systému, neúnavnú prácu na rozvoji verejného sektora, ako aj na podporou neverejného sektora, na zvýšenie zahraničných investícií a na odvrátenie hlavných hospodárskych a finančných rizík.
Qiushi Journal, vlajkový časopis Ústredného výboru Komunistickej strany Číny (KSČ), vo štvrtok uverejnil článok Si Ťin-pchinga s názvom „Niekoľko dôležitých otázok k súčasnej hospodárskej činnosti", ktorý je súčasťou dôležitého prejavu Si Ťin-pchinga predneseného na výročnej Ústrednej ekonomickej pracovnej konferencii 15. decembra 2022.
Rozšírenie domáceho dopytu
Zdôrazňujúc, že nedostatočný dopyt je v súčasnosti hlavným rozporom, ktorému čelí výkonnosť hospodárstva, Si Ťin-pching v článku uviedol, že by sa malo vyvinúť úsilie na zvýšenie domáceho dopytu uprednostňovaním obnovy a rozšírenia spotreby a podporovaním väčšieho počtu súkromných investícií prostredníctvom vládnych investícií a politických stimulov.
V článku tiež vyzval na stabilizáciu vývozu do rozvinutých krajín a rozšírenie vývozu do rozvíjajúcich sa trhových ekonomík.
Rozmach spotreby počas osláv Sviatkov jari odráža potenciál domáceho trhu a dynamiku čínskeho hospodárstva.
Podľa údajov Štátnej daňovej správy sa počas tohto týždňového sviatku, ktorý trval od 31. januára do 6. februára, zvýšili príjmy z predaja v čínskych odvetviach súvisiacich so spotrebou o 12,2 % v porovnaní s minuloročným Sviatkom jari.
Podľa ministerstva kultúry a cestovného ruchu krajiny sa počas tohtoročných osláv Sviatku jari uskutočnilo približne 308 miliónov ciest v rámci domáceho cestovného ruchu, čo predstavuje medziročný nárast o 23,1 %. Príjmy z domáceho cestovného ruchu dosiahli počas týždňového sviatku celkovú sumu 375,8 miliardy čínskych jüanov (približne 55,52 miliardy USD), čo predstavuje medziročný nárast o 30 %.
V pokladniach kín sa utŕžilo 6,76 miliardy čínskych jüanov (približne 1 miliarda USD), čo je druhý najvyšší hrubý príjem počas tohto sviatku, uviedol Čínsky filmový úrad.
Otváranie sa na vysokej úrovni
Tento článok vyzval na úsilie pokračovať v napredovaní reforiem na vysokej úrovni a otváraní sa a na využitie silných stránok obrovského čínskeho trhu na prilákanie globálnych zdrojov a výrobných faktorov so silnou domácou ekonomikou Číny.
Čínsky prezident zdôraznil prilákanie a využitie zahraničného kapitálu prostredníctvom rozšírenia prístupu na trh a podpory podnikateľského prostredia svetovej úrovne s cieľom poskytnúť podnikom financovaným zo zahraničia národné zaobchádzanie a skvalitniť služby pre podniky financované zo zahraničia.
Čínske podniky zahraničného obchodu zaznamenali v prvých dňoch roku 2023 prudký nárast objednávok v súvislosti s nadobudnutím účinnosti prísnejších opatrení proti ochoreniu COVID-19. Ako ukázali údaje Národného štatistického úradu index PMI v čínskom výrobnom sektore dosiahol v januári hodnotu 50,1, čím sa po troch po sebe nasledujúcich mesiacoch poklesu vrátil k expanzii, zatiaľ čo index nových objednávok vzrástol o sedem percentuálnych bodov na 50,9 %.
Podľa nedávnej správy, ktorú zverejnila Ázijská rozvojová banka (ADB), Čína zostáva hlavnou destináciou pre priame zahraničné investície (PZI) v Ázii. Čínske ministerstvo obchodu uviedlo, že v roku 2022 sa priame zahraničné investície (PZI) do pevninskej Číny reálne medziročne zvýšili o 6,3 % na 1,23 bilióna čínskych jüanov. V prepočte na americké doláre sa prílev priamych zahraničných investície (PZI) medziročne zvýšil o 8 % na 189,13 miliardy USD.
Medzinárodný menový fond (MMF) vo svojej najnovšej aktualizovanej správe o Svetovom ekonomickom výhľade zvýšil prognózu hospodárskeho rastu Číny v roku 2023 na 5,2 % z pôvodnej prognózy 4,4 %. Investičné banky vrátane Morgan Stanley a Goldman Sachs tiež zrevidovali svoje prognózy rastu druhej najväčšej svetovej ekonomiky.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article