CGTN: Innowacyjny wzrost i dynamicznie rozwijający się rynek świadczą o silnej pozycji chińskiej gospodarki
PEKIN, 26 lutego 2024 r. /PRNewswire/ -- Regionalne władze Chin ustaliły cele wzrostu gospodarczego na 2024 r., które wahają się od 4,5 do 8 procent. Celem ponad 20 regionów jest przekroczenie 5-procentowego wzrostu PKB.
Na uwagę zasługuje fakt, że prowincje te mają wspólne priorytety, takie jak „nowe siły produkcyjne", „zwiększenie konsumpcji" i „poprawa środowiska dla przedsiębiorczości".
Pod pojęciem „nowych sił produkcyjnych" kryje się nowa forma czynników wytwórczych, wywodząca się z nieustających przełomów naukowych i technologicznych oraz innowacji, które stymulują strategiczne rozwijające się oraz przyszłe gałęzie przemysłu w coraz bardziej inteligentnej i informacyjnej erze.
Poszczególne prowincje zidentyfikowały konkretne sektory, które mają stanowić fundament nowych sił produkcyjnych, w tym bioprodukcję, gospodarkę niskotowarową i rozwijające się obszary, takie jak technologia kwantowa i nauki przyrodnicze.
Jednocześnie podejmowane są wysiłki na rzecz integracji danych z praktycznymi zastosowaniami w celu pobudzenia gospodarki cyfrowej. Przykładem może być prowincja Zhejiang, której celem jest 9-procentowy wzrost wartości dodanej w kluczowych branżach cyfrowych i która dąży do tego, by 85% największych przedsiębiorstw przeszło cyfrową transformację.
Analogicznie, szereg zachodnich prowincji śródlądowych zamierza wykorzystać swoją przewagę w zakresie mocy obliczeniowej do dalszej cyfryzacji przemysłu. Na przykład Autonomiczny Region Ningxia Hui dąży do inteligentnej modernizacji tradycyjnych gałęzi przemysłu i zwiększenia możliwości małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie cyfryzacji, dążąc do tego, aby gospodarka elektroniczna stanowiła ponad 36 procent regionalnego PKB.
Kluczowym celem stało się także wspieranie rozwoju sektora prywatnego. Liczne prowincje planują wykorzystać politykę finansową w celu wsparcia prywatnych przedsiębiorstw w głównych innowacjach technologicznych, zachęcenia ich do udziału w zaawansowanych projektach naukowych oraz skierowania prywatnych inwestycji na infrastrukturę.
Jeszcze w tym roku prowincja Jiangsu planuje wdrożyć specjalistyczną politykę mającą na celu stymulowanie prywatnych inwestycji, podczas gdy region Guangxi pokieruje instytucjami finansowymi tak, by zwiększyły one wsparcie dla pierwszych pożyczek udzielanych prywatnym przedsiębiorstwom. Z kolei Hainan utworzy pulę funduszy, aby pomóc jednostkom z wiarygodnością kredytową, które znajdują się w przejściowych trudnościach finansowych.
Równocześnie prowincje i gminy takie jak Jiangxi, Liaoning, Chongqing i Shanxi, doskonalą swoje ramy regulacyjne w celu ochrony praw inwestycyjnych. Ich celem jest zniesienie pośrednich barier wejścia na rynek, zapewniając równe szanse dla wszystkich rodzajów przedsiębiorstw.
Korzystając z poprawiających się i przyjaznych warunków gospodarczych, a także ogromnego rynku konsumenckiego, przedsiębiorstwa finansowane z zagranicy są pewne swoich długoterminowych perspektyw inwestycyjnych w Chinach.
Największe międzynarodowe korporacje reprezentujące różne sektory, w tym KFC i Standard Chartered, zwiększyły ostatnio swoje inwestycje w Chinach. Kraj ten pozostaje głównym celem pod względem inwestycji ze względu na oferowanie obiecujących możliwości w zakresie innowacji, kompleksowego wsparcia przemysłowego i tworzenia atrakcyjnego środowiska biznesowego.
Według oficjalnych danych Bundesbanku przeanalizowanych przez instytut IW w 2023 r. niemieckie inwestycje bezpośrednie w Chinach wzrosły o 4,3%, osiągając rekordowy poziom 11,9 mld euro (12,7 mld USD). Z drugiej strony udział Chin w inwestycjach zagranicznych Niemiec ogółem wzrósł w ubiegłym roku do 10,3%, co stanowi najwyższy poziom od 2014 roku.
Dynamicznie rozwijający się rynek konsumencki
Począwszy od 2023 r. chiński rynek konsumencki odnotowuje wyraźne ożywienie. Jak podaje Krajowe Biuro Statystyczne, w ubiegłym roku łączna sprzedaż detaliczna dóbr konsumpcyjnych osiągnęła 47,15 bln juanów (ok. 6,63 bln USD), co stanowi wzrost o 7,2% w porównaniu z rokiem poprzednim. Sprzedaż detaliczna za pośrednictwem Internetu odnotowała 11-procentowy wzrost, przy czym sprzedaż online dóbr fizycznych stanowiła 27,6% całkowitej sprzedaży detalicznej.
Powstawanie nowych modeli konsumenckich, takich jak handel elektroniczny, rozszerzyło zakres kanałów sprzedaży dostępnych na rynku konsumenckim, oferując użytkownikom różnorodność doświadczeń, jak zauważył Pan Helin, badacz z Uniwersytetu Zhejiang.
Aktywizacja rynku konsumenckiego znalazła również odzwierciedlenie w sektorze turystycznym. Tegoroczne Święto Wiosny cieszyło się ogromnym zainteresowaniem podróżujących. Szacuje się, że liczba odwiedzających główne obiekty kulturalne i turystyczne w całym kraju osiągnęła 123 miliony, co oznacza wzrost o 22,8 procent w porównaniu z tym samym okresem w 2023 roku.
Rosnąca liczba podróży i wydarzeń kulturalnych odbywających się podczas Festiwalu Wiosny przyczyniła się również do wzrostu wydatków na rozrywkę, zwłaszcza w branży filmowej. Według danych Dengta Pro, jednostki zajmującej się analizą danych wiodącej chińskiej platformy sprzedaży biletów filmowych Taopiaopiao, do godziny 13:15 w piątek przychody kasowe w Chinach z okazji Święta Wiosny (w tym z przedsprzedaży) przekroczyły 7 miliardów juanów (około 983,3 miliona dolarów).
Zdaniem Pan zwiększony popyt konsumentów na wyższą jakość życia i bogatsze doznania oznacza zmianę wzorców konsumpcji. Trend ten, w połączeniu z rosnącym entuzjazmem wobec zakupów i rekreacji, wskazuje na stabilne ożywienie na chińskim rynku konsumenckim.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article