CGTN: Čína vyzdvihuje úlohu ázijsko-tichomorského spoločenstva pri riešení globálnych výziev
PEKING, 19. novembra 2022 /PRNewswire/ -- V piatok sa v Bangkoku začalo 29. stretnutie ekonomických lídrov APEC na tému „Otvárať, spájať, vyvažovať", čo je prvé takéto osobné stretnutie od roku 2018.
Hlas Číny je v centre pozornosti, pretože členstvo krajiny v APEC nielenže podporilo jej vlastný rozvoj, ale aj výrazne prispelo k regionálnej a svetovej ekonomike.
Čínsky prezident Si Ťin-pching vo svojom prejave počas piatkového stretnutia uviedol, že ázijsko-tichomorský región je „naším domovom, ako aj hnacou silou globálneho hospodárskeho rastu", a zdôraznil budovanie ázijsko-tichomorského spoločenstva so spoločnou budúcnosťou.
Ázijsko-tichomorské spoločenstvo so spoločnou budúcnosťou
„Svet sa dnes dostal na ďalšiu historickú križovatku, vďaka čomu je ázijsko-tichomorský región ešte dôležitejší a významnejší v jeho postavení a úlohe," povedal Si Ťin-pching.
Vyzval na spoločné úsilie pri budovaní ázijsko-tichomorského spoločenstva so spoločnou budúcnosťou a zdôraznil niekoľko aspektov – mier a stabilitu, prosperitu pre všetkých, čistotu a krásu a spoločnú budúcnosť.
Zdôraznil tiež presadzovanie medzinárodnej spravodlivosti a práva, dodržiavanie otvorenosti a inkluzívnosti, hľadanie ekologického a nízkouhlíkového rozvoja a odhodlanie spolupracovať na dosiahnutí tohto cieľa.
Postavenie regiónu má vo svete veľký význam. S celkovou populáciou 2,9 miliardy ľudí predstavuje 21 ekonomík krajín APEC viac ako 60 % celkového svetového hrubého domáceho produktu (HDP) a približne polovicu svetového obchodu.
APEC pôsobí v oblastiach, ako je liberalizácia obchodu a investícií, uľahčenie podnikania a hospodárska a technická spolupráca s cieľom dosiahnuť udržateľný rast a prosperitu v ázijsko-tichomorskom regióne.
V najnovšej správe o regionálnom hospodárskom výhľade pre Áziu a Tichomorie znížil Medzinárodný menový fond (MMF) svoje prognózy rastu pre ázijsko-tichomorský región na 4 % v tomto roku a 4,3 % v budúcom roku, teda o 0,9 a 0,8 percentuálneho bodu v porovnaní s aprílovými prognózami.
Napriek zníženiu rastu zostáva Ázia relatívne svetlým bodom v stále viac spomaľujúcej globálnej ekonomike, povedal Krishna Srinivasan, riaditeľ odboru MMF pre Áziu a Tichomorie.
Čína sa zaviazala k regionálnym partnerstvám
Od vstupu do APEC pred 31 rokmi je Čína pevne odhodlaná podporovať regionálne partnerstvá, voľný obchod a investície, čím významne prispieva k multilaterálnemu obchodnému systému a otvorenej svetovej ekonomike.
„Čína bude spolupracovať s ostatnými stranami na úplnej a kvalitnej implementácii regionálneho komplexného hospodárskeho partnerstva (RCEP)," povedal Si Ťin-pching na stretnutí APEC.
Dodal, že krajina bude naďalej pracovať na pristúpení ku Komplexnej a progresívnej dohode o transpacifickom partnerstve (CPTPP) a Dohode o partnerstve v oblasti digitálnej ekonomiky (DEPA).
RCEP, najväčšia svetová dohoda o voľnom obchode, zahŕňa 10 členských štátov Združenia národov juhovýchodnej Ázie a jej päť partnerov v rámci dohody o voľnom obchode: Čínu, Japonsko, Kórejskú republiku, Austráliu a Nový Zéland. Čína bola medzi prvými, ktorí minulý rok ratifikovali dohodu o RCEP.
Obe dohody RCEP aj CPTPP sa považujú za životaschopné cesty k širšej Zóne voľného obchodu v Ázii a Tichomorí (FTAAP), ktorú chce 21 členov APEC vytvoriť.
Podľa čínskeho prezidenta Čína zváži usporiadanie tretieho fóra v rámci iniciatívy „Jedno pásmo, jedna cesta" pre medzinárodnú spoluprácu na budúci rok, aby poskytla nový impulz pre rozvoj a prosperitu ázijsko-tichomorskej oblasti a sveta.
V reakcii na tému APEC 2022 Peking prisľúbil otvorenie na vysokej úrovni na 5. ročníku veľtrhu China International Import Expo v Šanghaji, ktorý začiatkom tohto mesiaca priniesol skvelé výsledky.
Počas podujatia na tému dovozu boli dosiahnuté predbežné obchody v celkovej hodnote 73,5 miliardy USD, čo je dôkazom obrovského čínskeho trhu a mnohých obchodných príležitostí.
Vzhľadom na to, že 20. národný zjazd Komunistickej strany Číny minulý mesiac stanovil plán rozvoja krajiny pre súčasnosť a budúcnosť, prezident tiež zdôraznil, že Peking podporí program širšieho otvárania sa vo viacerých oblastiach a do väčšej hĺbky.
Podčiarkol, že idúc po čínskej ceste k modernizácii krajina vybuduje nové systémy pre „otvorenú ekonomiku vyššieho štandardu" a podelí sa o príležitosti na rozvoj so svetom, najmä s ázijsko-tichomorským regiónom.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article