CGTN: Čína vítá zahraniční firmy k účasti na výnosech z jejího dalšího rozvoje
PEKING, 20. října. 2022 /PRNewswire/ -- S přechodem od vysokorychlostního růstu ke kvalitnímu rozvoji uvítá Čína firmy z celého světa, které budou v zemi investovat a podílet se na výnosech z jejího vývoje, uvedl v pondělí vysoký úředník z nejvyššího úřadu pro ekonomické plánování země.
„Čína otevře dveře dokořán," prohlásil místopředseda Národní komise pro rozvoj a reformy (NDRC) a člen vedoucí frakce komise pro KSČ Čao Čen-sin na tiskové konferenci k probíhajícímu 20. sjezdu KS Číny, nejdůležitější politické události tohoto roku.
Model dvojího oběhu, který se opírá o domácí trh, přičemž vnitřní a vnější trhy se vzájemně posilují, neznamená, že Čína chce ustoupit od strategie otevírání se světu nebo dokonce usilovat o soběstačnou ekonomiku, upřesnil Čao.
Jak opakovaně zdůraznil čínský prezident Si Ťin-pching, nový model rozvoje nemá být uzavřeným domácím okruhem, ale otevřeným duálním oběhem zahrnujícím domácí i zahraniční trhy.
Čínské hospodářství je již dlouho hluboce integrováno s globální ekonomikou, uvedl Čao a dodal, že domácí a zahraniční trhy jsou na sobě závislé a vzájemně se posilují.
Čína plánuje další podporu zahraničních investic
Čao dále uvedl, že Čína bude pokračovat v zintenzivňování úsilí o podporu investic ze zahraničí a připravuje vydání Katalogu podporovaných odvětví zahraničních investic na rok 2022, které okruh podporovaných oborů ještě rozšíří.
Čínská ekonomika přešla od vysokorychlostního růstu k vysoce kvalitnímu rozvoji a v otázce přilákání zahraničních investic se nachází ve zcela nové situaci, dodal.
Podle jeho slov země posílí politickou podporu zahraničních investic v oblastech, jako je pokročilá výroba, kvalitní služby, high-tech, úspora energie a ochrana životního prostředí.
Plánována je i oficiální podpora zahraničních investic v méně rozvinutých centrálních, západních a severovýchodních regionech Číny.
Kromě toho země zahájí šestou sérii velkých projektů financovaných ze zahraničí a pomůže jim zajistit hladkou realizaci včasným řešením překážek v procesu investic, výroby a provozu.
Čína bude také pokračovat v optimalizaci služeb pro podniky financované ze zahraničí a poskytovat komfortnější prostředí pro mezinárodní investice, výměny a spolupráci (za předpokladu prevence a kontroly pandemie COVID-19).
Jak uvedl Čao, v prvních osmi měsících letošního roku se přímé zahraniční investice (PZI) na čínské pevnině v reálném využití meziročně zvýšily o 16,4 % na 892,74 miliardy jüanů (127,39 miliardy dolarů), a to na pozadí pandemie COVID-19, komplikované mezinárodní situace a slabých přeshraničních investic.
Dodal, že konkrétně v odvětví špičkových technologií se příliv přímých zahraničních investic oproti předchozímu roku zvýšil o 33,6 procenta.
Přímé zahraniční investice proudící do západního regionu země zaznamenaly meziroční nárůst o 43 procent, v centrálním regionu o 27,6 procenta a konečně ve východním regionu o 14,3 procenta.
„Obecně lze říci, že nadnárodní společnosti mají v investice do Číny důvěru a ohledně čínského trhu jsou dlouhodobě optimistické," uvedl.
Čína bude nadále podporovat vyšší stupeň otevírání se okolnímu světu, zintenzivní politické úsilí o přilákání zahraničních investic a lépe využije jejich pozitivní roli v podpoře kvalitního rozvoje země, dodal.
Ožívající ekonomika nabízí ohromné příležitosti
Čínská ekonomika vykázala ve třetím čtvrtletí výrazné oživení, uvedl Čao.
„V ostrém kontrastu s vysokou mírou inflace ve světě spotřebitelské ceny vzrostly jen mírně, přičemž zaměstnanost zůstala celkově stabilní."
Zdůraznil také, že i navzdory neočekávaným faktorům, které přinesl letošní rok, jako je zahraniční situace, pandemie a extrémní výkyvy počasí, se čínská ekonomika zotavuje a obnovuje svou růstovou dynamiku.
Podle jeho slov byla zavedena řada opatření na podporu ekonomiky a hlavní ekonomické ukazatele průmyslu, služeb, investic a spotřeby se zlepšují.
Ekonomika země stále čelí mnoha překážkám. Tváří v tvář působení neočekávaných vlivů se však čínské hospodářství v relativně krátké době stabilizovalo a znovu pozvedlo, což svědčí o jeho vysoké odolnosti a obrovském potenciálu, zdůraznil Čao.
Dodal, že Čína s více než 1,4 miliardy obyvatel má největší střední příjmovou třídu na světě a výhodu mimořádně velkého trhu.
Její rozsáhlý trh a vyspělá infrastruktura, průmyslové systémy i dodavatelské řetězce tak společně vytvořily pevný základ a poskytly příležitost k rozvoji řady společností.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article