CGTN: Čína v rámci pokračujícího otevírání se světu zlepšuje obchodní prostředí
PEKING, 4. listopadu 2022 /PRNewswire/ -- Na 5. ročník čínského mezinárodního veletrhu dovozu (CIIE), který se bude konat ve dnech 5. až 10. listopadu v Šanghaji, se chystají významné společnosti z celého světa.
Podle sekretariátu CIIE a Generální celní správy se akce zúčastní více než 280 z 500 největších světových podniků a průmyslových gigantů, přičemž se téměř v 90 % jedná o účastníky, kteří se zúčastnili již loňského ročníku.
Od roku 2018 slouží tento každoroční veletrh jako otevřený zprostředkovatelský kanál pro mezinárodní investice a veřejné zakázky, který je součástí čínského úsilí o otevírání svého trhu světu.
„Podpora otevírání se vysokým standardům" je zdůrazněna ve zprávě pro 20. celostátní sjezd KS Číny, podle níž by se Čína měla „setrvale otevírat přístup ke svým institucím po stránce pravidel, předpisů, řízení a standardů".
Podle ministerstva obchodu vystavovatelé na čtyřech předchozích ročnících představili více než 1500 nových výrobků, technologií a služeb a uzavřeli předběžné dohody v hodnotě přes 270 miliard dolarů.
Premiéru zde bude mít celá řada špičkových technologií a produktů, včetně humanoidního robota Optimus společnosti Tesla, který využívá výkonnou technologii počítačového vidění, jež se shoduje s technologií, kterou tato společnost používá pro své automobily, a také 3D tiskárny společnosti Evonik Industries AG, tisknoucí prostřednictvím fotocitlivé pryskyřice, vhodné pro výrobu odolných a nárazuvzdorných prvků.
Rozvíjející se spotřebitelský trh
CIIE otevírá firmám z celého světa možnosti proniknout na čínský trh, který se díky rostoucím příjmům a větší kupní síle čínských spotřebitelů rychle rozrůstá.
Podle oficiálních údajů se v roce 2021 zvýšil čínský HDP na obyvatele na přibližně 81.000 jüanů (11.203 USD) a disponibilní příjem na obyvatele se oproti roku 2012 více než zdvojnásobil.
Stále více lidí se také přesouvá do střední příjmové třídy – v roce 2022 bude mít příjmy na úrovni této třídy více než 400 milionů lidí, zatímco před deseti lety jich bylo pouze 100 milionů.
Rostoucí kupní síla naznačuje vysoký potenciál čínského trhu. Na ten mohou vstoupit nejrozmanitější společnosti, ať už jde o velké nadnárodní společnosti nebo malé začínající podniky.
Čínský obchod se zbožím a službami vzrostl ze 4,4 bilionu dolarů v roce 2012 na 6,9 bilionu dolarů v roce 2021, což jej řadí na první místo na světě.
Ve stejném období se skutečné využití zahraničních investic v Číně zvýšilo o téměř 63 %. Podle oficiálních údajů bylo založeno více než 47.000 podniků s přímými investory ze zahraničí (do tohoto údaje nejsou započítány sektory bankovnictví, obchodu s cennými papíry a pojišťovnictví), což je oproti předchozímu roku o 23,5 % více.
Optimalizace podnikatelského prostředí
V posledních několika letech došlo v Číně díky zlepšení služeb v oblasti regulace trhu k obecnému zlepšení podnikatelského prostředí. Ve zprávě Světové banky z roku 2020 o snadnosti podnikání se Čína umístila na 31. místě z celkem 190 zemí a regionů, přičemž v roce 2018 byla ve stejném žebříčku na 78. místě.
V roce 2019 vydala Čína nařízení o optimalizaci podnikatelského prostředí. Jednalo se o vůbec první oficiální dokument, který vyjasnil souvislosti mezi ochranou práv duševního vlastnictví a podnikatelským prostředím.
V rámci tohoto nařízení jsou chráněni domácí investoři a subjekty na trhu. Platný patent nebo ochrannou známku od čínského správního úřadu pro duševní vlastnictví mohou rovněž získat zahraniční fyzické a právnické osoby, pokud splňují zákonná pravidla v oblasti práva k duševnímu vlastnictví.
V roce 2021 bylo vybráno šest ekonomicky vyspělých měst, která se ujmou vedení v úsilí o vytvoření mezinárodního spotřebního centra. Vláda také v roce 2022 vydala nový pokyn, který má zmírnit tlak na malé podniky a chránit legitimní práva tržních subjektů.
Vysoký standard otevírání se vnějšímu světu
Od zavedení zákona o zahraničních investicích v roce 2020 Čína přijala opatření na podporu zahraničních investic a podporu otevírání se na vyšší úrovni. To zahrnuje usnadnění přístupu na trh pro obchod se službami a investicemi a zvýšení podílu obchodů se zbožím s nulovými cly.
Čína dosud podepsala celkem 19 dohod o volném obchodu s 26 zeměmi a regiony a podle oficiálních údajů tvoří objem obchodu mezi Čínou a jejími partnery ve volném obchodu přibližně 35 % celkového zahraničního obchodu země.
Svůj první blokační seznam zahraničních investic, vymezující odvětví, v nichž jsou zakázány nebo omezeny soukromé investice společností, Čína zavedla již v roce 2017.
Poslední verze tohoto blokačního seznamu, zveřejněná v roce 2021, snížila počet omezujících opatření z 33 na 31 a u zón volného obchodu z 30 na 27. Zkrácený seznam je součástí čínské snahy o usnadnění vyšší míry otevření a přilákání zahraničních investic.
„V uplynulém desetiletí Čína plně využila domácích i zahraničních trhů a jejich zdrojů k rozšíření zahraničního obchodu a hospodářské spolupráce... a k vytvoření nového paradigmatu otevírání se okolnímu světu," prohlásil pro agenturu CGTN místopředseda Čínské rady pro podporu mezinárodního obchodu Chen Jian'an.
Dodal, že pořádání významných veletrhů, mezi něž patří právě CIIE, je důkazem iniciativy Číny otevřít svůj trh světu.
Foto – https://mma.prnewswire.com/media/1937526/image_5009787_51154162.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article