CGTN: Čína se zavázala "budovat společenství globálního jihu se společnou budoucností
PEKING, 18. září 2023 /PRNewswire/ -- Místní obyvatelé Havany doufají, že summit skupiny 77 (G77) a Číny bude hnací silou užší spolupráce mezi rozvojovými zeměmi.
"Rozvojové země se potřebují rozvíjet, bojovat s chudobou a řešit další problémy, které se jich týkají," řekl v rozhovoru pro CGTN architekt Eddy Regueiro v souvislosti s akcí, která se konala v pátek a v sobotu v kubánském hlavním městě.
"Doufám, že se summit zaměří na způsoby, jak dosáhnout udržitelného rozvoje s využitím vědy a technologií a hledat další inovativní způsoby růstu rozvojových zemí," uvedla studentka sociologie Samantha Rossová.
Jejich očekávání odráží havanská deklarace schválená v sobotu, která zdůrazňuje roli vědy a techniky a vyzývá k otevřenému, spravedlivému, inkluzivnímu a nediskriminačnímu prostředí pro vědecký a technologický rozvoj.
Skupina G77, složená ze 134 rozvojových zemí, ukončila summit v Havaně 16. září a vyhlásila toto datum Dnem vědy, technologií a inovací v zemích globálního jihu.
Překlenutí digitální propasti
Li Si, zvláštní zástupce čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který je zároveň členem stálého výboru politického byra ústředního výboru Komunistické strany Číny (ÚV KS Číny), během summitu vyzval, aby všechny země měly stejný prospěch z digitálních dividend, a prohlásil, že žádná rozvojová země by neměla být v rozvoji nových technologií a průmyslu opomíjena nebo vynechávána.
V projevu na 17. summitu skupiny 20 na indonéském Bali v listopadu 2022 prezident Si Ťin-pching uvedl, že je důležité překonat digitální propast, a prohlásil, že země by měly společně podporovat konektivitu v digitálním věku a přijmout účinná opatření na podporu digitální gramotnosti a dovedností pro všechny.
Zvláště důležité je pomoci rozvojovým zemím a znevýhodněným skupinám přizpůsobit se digitální transformaci a usilovat o překonání digitální propasti, uvedl čínský prezident.
Za účelem překonání digitální propasti Čína vytvořila mechanismus spolupráce v rámci Digitální hedvábné stezky se 17 zeměmi a pokročilý mechanismus dvoustranné spolupráce v rámci Hedvábné stezky v oblasti elektronického obchodu s 29 zeměmi, uvedl v březnu náměstek ministra obchodu Čchen Čchun-ťiang.
Předseda Africké unie a prezident Komor Azali Assoumani ve svém projevu na summitu ocenil úsilí Číny o podporu globálního hospodářského rozvoje pomocí digitální spolupráce a uvedl, že digitální spolupráce je důležitou součástí iniciativy Pásu a cesty.
Podpora spolupráce jih-jih
Li Si také zdůraznil, že spolupráce Jih-Jih má vždy vysokou prioritu ve vztazích Číny s ostatními zeměmi.
"Čína je největší rozvojovou zemí na světě. Bez ohledu na to, jakého stupně rozvoje dosáhne, bude Čína vždy součástí rozvojového světa a členem globálního jihu," řekl.
Na srpnovém setkání BRICS-Afrika Outreach and BRICS Plus Dialogue v Johannesburgu prezident Si Ťin-pching oznámil, že Čína zřídila Globální fond pro rozvoj a spolupráci Jih-Jih s celkovým objemem finančních prostředků ve výši 4 miliard dolarů a čínské finanční instituce brzy zřídí zvláštní fond ve výši 10 miliard dolarů určený na realizaci Globální rozvojové iniciativy (GDI).
Džibutský premiér Abdoulkader Kamil Mohamed uvedl, že spolupráce Jih-Jih je důležitým způsobem podpory solidarity, a během summitu rovněž ocenil GDI, neboť v rámci globálního jihu dosáhla mnoha úspěšných případů spolupráce.
"Když jsou bratři stejného smýšlení, mohou společnou silou protnout kov," citoval Li Si čínský výrok a vyzval členy G77 a Čínu k podpoře spolupráce v oblastech potravinové bezpečnosti, snižování chudoby, industrializace, ekologického rozvoje, digitálních technologií a umělé inteligence.
Reforma globální správy
Generální tajemník OSN Antonio Guterres v pátek vyzval členy skupiny G77 a Čínu, aby se zasazovali o mnohostranný systém, který bude založen na rovnosti a bude sloužit celému lidstvu, a ne pouze privilegovaným.
Věda, technologie a inovace mohou podporovat solidaritu a řešit společné problémy, avšak dnes "často rozdmýchávají nerovnosti a upevňují rozpory", poznamenal Guterres.
Čínské ministerstvo zahraničí ve středu vydalo návrh reformy a rozvoje globální správy, v němž nastínilo postoj a návrh Číny v klíčových oblastech globální správy.
Pokud jde o vědecký rozvoj, Čína zdůraznila, že vědecký a technologický pokrok by měl přinášet prospěch celému lidstvu a neměl by se stát prostředkem omezování a zadržování rozvoje jiných zemí.
V návrhu bylo zdůrazněno, že rozvojové země by měly plně využívat právo na mírové využití vědy a techniky, aby usnadnily realizaci cílů udržitelného rozvoje a účinně reagovaly na bezpečnostní rizika, která vědecký a technický rozvoj představuje.
Čína bude posilovat mezinárodní výměnu a spolupráci v oblasti vědy a technologií s otevřenějším smýšlením a jednáním, spolupracovat s ostatními zeměmi na podpoře otevřeného, spravedlivého, rovného a nediskriminačního prostředí pro rozvoj vědy a technologií a podporovat vzájemné a sdílené výhody, obsahoval dále návrh reformy a rozvoje.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article