CGTN: Čína se loučí se soudruhem Ťiang Ce-minem a sbírá síly na další cestu vpřed
PEKING, 8. prosince 2022 /PRNewswire/ -- Čínský lid truchlí nad zprávou o úmrtí svého bývalého vůdce Ťiang Ce-mina, který zemřel 30. listopadu v Šanghaji ve věku 96 let.
Lidé po celé zemi v úterý dopoledne uctili jeho památku třemi minutami ticha u příležitosti slavnostního smutečního shromáždění.
Čínský prezident Si Ťin-pching v úterý při projevu na vzpomínkovém shromáždění ve Velkém sále lidu v Pekingu řekl: „Soudruha Ťiang Ce-mina si velice vážíme a ctíme jeho památku, protože zasvětil čínskému lidu svůj celý život a neúnavně usiloval o to, aby přispěl národní nezávislosti a osvobození našeho lidu, prosperitě naší země a blahobytu našeho lidu."
Významný a zásadní život Ťiang Ce-mina
Si ve svém projevu ocenil Ťiangův významný život a uvedl, že velké úspěchy strany a země v uplynulých 13 letech od čtvrtého plenárního zasedání 13. ústředního výboru Komunistické strany Číny (ÚV KS Číny) jsou neoddělitelně spjaté s Ťiangovým velkým nadáním, stejně jako s jeho klíčovou rolí a výjimečnými schopnostmi politického vedení tohoto marxistického státníka.
Si také zdůraznil, že to byl právě Ťiang, kdo tváří v tvář složité situaci v zahraničí i doma směroval ústřední kolektivní vedení KS Číny ke sjednocení strany a čínského lidu všech etnických skupin, aby společně neochvějně prosazovali a rozvíjeli socialismus s čínskými rysy.
Kromě toho, že dosáhl velkých úspěchů v čele hnutí za modernizaci národní obrany a ozbrojených sil, podle Siho využil Ťiang také moudrosti celé strany, aby formuloval Teorii tří zástupců.
Teorie tří zástupců zdůrazňuje skutečnost, že strana vždy reprezentuje rozvojové požadavky vyspělých výrobních sil Číny, orientaci na vyspělou čínskou kulturu a základní zájmy co nejpočetnější většiny čínského lidu.
Si zdůraznil mimořádný přínos této teorie a upozornil, že rozvíjí odpovědi na otázky, co je socialismus a jak ho budovat, a tvůrčím způsobem se zabývá tím, jakou stranu budovat a jak při jejím budování postupovat. „Prohloubila porozumění pravidlům toho, jak v nových podmínkách rozvíjet cíle socialismu s čínskými rysy a posilovat budování strany."
Si rovněž ocenil Ťianga za to, že vedl zemi k řešení řady mimořádných mezinárodních situací ve věci svrchovanosti a bezpečnosti Číny, překonával obtíže a rizika v politické a hospodářské oblasti a rizika způsobená přírodními katastrofami, a zejména se úspěšně vypořádal s dopady asijské finanční krize a zajistil kompletní vítězství při odstraňování následků katastrofických povodní v roce 1998.
Ťiang byl zárukou toho, že velká loď čínských reforem, otevírání se a socialistické modernizace bude udržovat správný kurz, konstatoval Si.
Kondolence přicházejí z domova i ze zahraničí
Krátce po oznámení Ťiang Ce-minova úmrtí byly na místech, která významně ovlivnila život zesnulého čínského vůdce, k vidění stovky kytic.
Květiny na projevení soustrasti byly k vidění na prahu Ťiangova bydliště v jeho rodném městě Jang-čou v provincii Ťiang-su i na dvoře Šanghajské univerzity Ťiao-tung, jeho almy mater.
V pondělí se v ulicích Pekingu sešli lidé ze všech společenských vrstev, aby soudruha Ťianga vyprovodili na jeho poslední cestě a vyjádřili svůj hluboký zármutek, zatímco pohřební vůz putoval ze Všeobecné nemocnice čínské armády na Babaošanský revoluční hřbitov.
Ve zvláštní administrativní oblasti Hongkong (HKSAR) a zvláštní administrativní oblasti Macao se lidé ze všech společenských vrstev vydali na styčné úřady obou těchto administrativních oblastí, aby vyjádřili svou soustrast.
Soustrast s Ťiangovým úmrtím vyjádřil také předseda čínské strany Kuomintang Eric Chu a tchajwanští krajané na pevnině.
Hlubokou soustrast s Ťiangovým odchodem vyjádřili telefonicky, dopisem i v jiné formě také představitelé mnoha zemí a mezinárodních organizací.
Generální tajemník OSN Antonio Guterres uvedl, že Ťiang se důrazně zasazoval o mezinárodní angažovanost Číny, podporoval velký hospodářský pokrok Číny a její úspěšný vstup do Světové obchodní organizace a vedl Čínu při pořádání přelomové čtvrté světové konference o ženách.
Pozitivní uplatnění zármutku
Si konstatoval, že Ťiangova smrt je pro stranu, armádu a čínský lid všech etnických skupin nedocenitelnou ztrátou a vyzval celou stranu, armádu a lid všech etnických skupin, aby ve svém zármutku nalezli zdroj síly, pokračovali v prosazování Ťiangova odkazu a vyjádřili svůj zármutek konkrétními činy.
Vybídl celou zemi, aby se inspirovala Ťiangovým revolučním duchem, a vyzval k jednotnému úsilí o vybudování moderní socialistické země ve všech ohledech a k významnému oživení čínského národa na všech úrovních.
„Lidé jsou základní silou, která určuje budoucnost naší strany a země." Si zdůraznil, že na prvním místě musí být vždy lid. Reformu a otevření světu označil za zásadní kroky, které určují budoucnost a osud současné Číny.
„Rozvoj Číny se bez podpory světa neobejde a svět pro svou prosperitu Čínu také potřebuje," konstatoval čínský prezident a dodal, že země bude i nadále podporovat mír, rozvoj, spolupráci a vzájemný prospěch a pracovat na budování nového typu mezinárodních vztahů a lidského společenství se sdílenou budoucností.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article