CGTN: Čína sa zaviazala "budovať spoločenstvo globálneho Juhu so spoločnou budúcnosťou
PEKING, 18. septembra 2023 /PRNewswire/ -- Miestni obyvatelia Havany dúfajú, že summit skupiny 77 (G77) a Číny bude hnacou silou užšej spolupráce medzi rozvojovými krajinami.
"Rozvojové krajiny sa musia rozvíjať, bojovať proti chudobe a riešiť ďalšie problémy, ktoré sa ich týkajú", povedal Eddy Regueiro vo vysielaní staniceCGTN v súvislosti s podujatím, ktoré sa konalo v piatok a v sobotu v hlavnom meste Kuby.
"Dúfam, že samit sa zameria na spôsoby, ako dosiahnuť udržateľný rozvoj s využitím vedy a techniky, aby sa hľadali inovatívnejšie spôsoby rozvoja rozvojových krajín", povedal študent sociológie Samantha Ross.
Ich očakávania boli v súlade s Havanskou deklaráciou schválenou v sobotu, ktorá zdôraznila úlohu vedy a techniky a vyzvala na vytvorenie otvoreného, spravodlivého, inkluzívneho a nediskriminačného prostredia pre vedecký a technologický rozvoj.
G77 , ktorú tvorí 134 rozvojových krajín, usporiadala 16. septembra samit v Havane, pričom tento deň bol vyhlásený za Deň vedy, techniky a inovácií v krajinách globálneho Juhu.
Preklenutie digitálnej priepasti
Počas samitu Li Xi, osobitný zástupca čínskeho prezidenta Xi Inpinga, ktorý je zároveň členom stáleho výboru Politického byra Ústredného výboru Komunistickej strany Číny (CPC)., vyzval, aby všetky krajiny rovnako profitovali z digitálnych dividend, a uviedol, že žiadna rozvojová krajina by nemala zostať pozadu alebo vynechaná z rozvoja nových technológií a priemyslu.
V prejave na 17. samite skupiny 20 na indonézskom Bali v novembri 2022 prezident Si Ťin-pching uviedol, že je dôležité preklenúť digitálnu priepasť, a povedal, že krajiny by mali spoločne podporovať pripojenie v digitálnom veku a prijať účinné opatrenia na podporu digitálnej gramotnosti a zručností pre všetkých.
Podľa čínskeho prezidenta je obzvlášť dôležité pomôcť rozvojovým krajinám a znevýhodneným skupinám prispôsobiť sa digitálnej transformácii a snažiť sa odstrániť digitálnu priepasť.
S cieľom preklenúť digitálnu priepasť Čína vytvorila mechanizmus spolupráce Digitálna hodvábna cesta so 17 krajinami a pokročilý mechanizmus bilaterálnej spolupráce Elektronický obchod Silk Road s 29 krajinami, uviedol v marci Chen Chunjiang, asistent ministra obchodu.
Predseda Africkej únie a komorský prezident Azali Assoumani vo svojom prejave na samite ocenil úsilie Číny pri podpore globálneho hospodárskeho rozvoja pomocou digitálnej spolupráce a uviedol, že digitálna spolupráca je dôležitou súčasťou iniciatívy Pás a cesta.
Podpora spolupráce Juh-Juh
Li Xi tiež zdôraznil, že spolupráca medzi Juhom a Juhom má v rámci spolupráce Číny s inými krajinami vždy vysokú prioritu.
"Čína je najväčšou rozvojovou krajinou na svete. Bez ohľadu na to, v akom štádiu rozvoja sa Čína nachádza, bude vždy súčasťou rozvojového sveta a členom globálneho Juhu", povedal.
Na dialógu BRICS-Afrika Outreach a BRICS Plus v Johannesburgu v auguste, prezident Si Ťin-pching oznámil, že Čína zriadila Globálny fond pre rozvoj a spoluprácu Juh - Juh s celkovými finančnými prostriedkami vo výške 4 miliárd amerických dolárov a čínske finančné inštitúcie čoskoro zriadia osobitný fond vo výške 10 miliárd amerických dolárov určený na realizáciu Iniciatívy globálneho rozvoja (GDI).
Džibutský premiér Abdoulkader Kamil Mohamed uviedol, že spolupráca Juh-Juh je dôležitým spôsobom podpory solidarity, a zároveň vyzdvihol GDI, pretože počas samitu dosiahol mnoho úspešných prípadov spolupráce v krajinách globálneho Juhu.
"Keď sú bratia rovnakého zmýšľania, môžu spoločnou silou pretínať kov", citoval portál Li Xi čínsky výrok, ktorý vyzýva členov G77 a Čínu, aby podporovali spoluprácu v oblastiach potravinovej bezpečnosti, zmierňovania chudoby, industrializácie, ekologického rozvoja, digitálnych technológií a umelej inteligencie.
Reforma globálneho riadenia
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov Antonio Guterres v piatok vyzval členov G77 a Čínu, aby sa zasadzovali za multilaterálny systém založený na rovnosti, ktorý by bol prínosom pre celé ľudstvo a nielen pre privilegovaných.
Veda, technológie a inovácie môžu podporovať solidaritu a riešiť spoločné problémy, avšak dnes "často podnecujú nerovnosti a upevňujú rozpory", uviedol Guterres .
Čínske ministerstvo zahraničných vecí v stredu zverejnilonávrh reformy a rozvoja globálneho riadenia, v ktorom načrtol postoj a návrh Číny v kľúčových oblastiach globálneho riadenia.
Pokiaľ ide o vedecký rozvoj, Čína zdôraznila, že vedecký a technický pokrok by mal byť prínosom pre celé ľudstvo a nemal by sa stať prostriedkom na obmedzovanie a brzdenie rozvoja iných krajín.
V návrhu sa zdôrazňovalo, že rozvojové krajiny by mali v plnej miere využívať právo na mierové využívanie vedy a techniky s cieľom uľahčiť realizáciu cieľov trvalo udržateľného rozvoja a účinne reagovať na bezpečnostné riziká, ktoré predstavuje vedecký a technologický rozvoj.
Čína bude posilňovať medzinárodnú výmenu a spoluprácu v oblasti vedy a techniky s otvorenejším myslením a činmi, spolupracovať s ostatnými krajinami na podpore otvoreného, spravodlivého, rovnocenného a nediskriminačného prostredia pre rozvoj vedy a techniky a podporovať vzájomné a spoločné výhody, dodala.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article