CGTN: Čína posiluje vzdělávací systém, aby se stala špičkovou zemí v oblasti vzdělávání
PEKING, 11. září 2024 /PRNewswire/ -- Diao Rongchun pracuje jako učitel na základní škole v pekingském okrese Taishitun a stále se intenzivně věnuje vzdělávání v horských oblastech.
Drží se konceptu „tolerance, laskavosti, kultivace a vzdělávání", Diao používá metodu výuky založenou na interakci, vzájemném oceňování a podpoře a věnuje velkou pozornost růstu každého žáka.
Za tímto účelem cestuje po celém okrese, navštěvuje opuštěné děti a studenty s jedním rodičem v horských oblastech, sestavuje pro ně speciální studijní plány a získává si důvěru a
Během nedělního slavnostního předávání cen, které se konalo před 40. dnem učitelů, jenž připadá na úterý, a jehož cílem bylo ocenit příkladné učitele a vynikající skupiny a instituce v čínském školství, byl Diao mezi celkem 716 lidmi oceněn titulem národního příkladného učitele.
Čínský prezident Si Ťin-pching při svém projevu na celostátním setkání o vzdělávání, které se konalo od pondělí do úterý v Pekingu, zaslal pozdravy učitelům a dalším pracovníkům ve vzdělávacím sektoru v celé zemi a vyzval je k úsilí o dosažení solidního pokroku na cestě ke strategickému cíli vybudovat z Číny přední zemi v oblasti vzdělávání.
Budování vysoce kvalitního vzdělávacího systému
Čína dosud vytvořila největší a nejkvalitnější vzdělávací systém na světě a dosáhla historického skoku v úrovni popularizace vzdělávání.
Podle oficiálních údajů bude v roce 2023 v celé zemi 498.300 škol všech typů a úrovní, do akademického vzdělávání bude zapsáno 291 milionů studentů a 18,918 milionu učitelů na plný úvazek.
Mezitím se také neustále zlepšuje vysokoškolská kvalifikace učitelů. V roce 2023 bude mít 78 % učitelů základních škol a 93 % učitelů nižších ročníků středních škol bakalářský titul nebo vyšší. Výrazně se zvýšil podíl učitelů s vyššími kvalifikačními tituly, včetně zřízení pozic vedoucích učitelů na základních a středních školách.
Míra zápisu do vysokoškolského vzdělávání se zvýšila z 30 % v roce 2012 na 57,8 % v roce 2021, což představuje historický skok, který znamená, že vysokoškolské vzdělávání v Číně vstoupilo do etapy všeobecného uznání. Mnoho čínských univerzit a oborů dosáhlo v celosvětovém měřítku velmi pokročilé úrovně.
Čína navíc klade důraz na stejný význam a koordinovaný rozvoj odborného a všeobecného vzdělávání a urychluje vytváření moderního systému odborného vzdělávání, který pomáhá studentům s různými talenty a zájmy realizovat jejich potenciál.
Si Ťin-pching označil úsilí o vybudování špičkového vzdělávacího systému za komplexní a systematické a zdůraznil, že je třeba se zaměřit na základní úkol vzdělávání, kterým je podpora ctností. Vyzval k úsilí o kultivaci vysoce kvalifikovaných pedagogických pracovníků a zdůraznil význam zlepšení postavení, odměňování a sociálního zabezpečení učitelů, aby se učitelství stalo jednou z nejváženějších profesí.
Si rovněž zdůraznil potřebu rozvíjet kvalitní a vyvážené povinné vzdělávání a snižovat rozdíly mezi městskými a venkovskými oblastmi, regiony, školami a sociálními skupinami.
Otevírání čínského vzdělávacího sektoru světu
V Číně se mnoho velkých národních projektů do značné míry opírá o klíčové technologie poskytované univerzitami, které hrají klíčovou roli v základním výzkumu a jsou zdrojem významných vědeckých a technologických objevů.
Na Národní konferenci o vědeckých a technologických cenách v roce 2023 získaly univerzity a vysoké školy 75,5 % státních cen za přírodní vědy, 75,6 % státních cen za technologické vynálezy a 56,5 % státních cen za vědecký a technologický pokrok.
Kromě toho Čína spolupracuje na významných vědecko-výzkumných projektech s příslušnými zeměmi prostřednictvím zřizování zahraničních center pro spolupráci v oblasti vědy a vzdělávání s cílem řešit globální výzvy.
Například Společné výzkumné centrum Čína-Afrika, založené v roce 2013, je první komplexní vědeckou a vzdělávací institucí vybudovanou Čínou v zahraničí. Centrum sdružuje vědecké výzkumné a výukové instituce z 16 afrických zemí a Číny, které spolupracují v oblastech, jako je průzkum a hodnocení biologické rozmanitosti, vodní zdroje a ekologický monitoring životního prostředí, a vytváří tak síť, která integruje vědecký výzkum a vzdělávání talentů.
Výzkumní pracovníci centra dosud společně publikovali více než 600 článků, uspořádali více než 30 mezinárodních vzdělávacích kurzů a odborných zasedání a vyškolili více než 300 studentů ze 14 afrických zemí.
Čína také pořádá různé mezinárodní konference, jako je Světová konference o digitálním vzdělávání, zřizuje Lubanské workshopy v mnoha zemích a rozšiřuje výměny mezi čínskou a zahraniční mládeží s cílem vybudovat významné světové vzdělávací centrum.
Během celostátního setkání o vzdělávání Si zdůraznil význam dalšího otevírání čínského vzdělávacího sektoru světu, včetně rozšiřování mezinárodních akademických výměn a rozšiřování spolupráce v oblasti vzdělávání a vědeckého výzkumu.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article