CGTN: Čína na globálnom summite o financovaní prisľúbila praktickú podporu rozvojovým krajinám
PEKING, 24. júna 2023 /PRNewswire/ -- Čína bude pokračovať v praktických krokoch na podporu svojich rozvojových krajín, čínsky premiér Li Qiang uviedol v piatok na záverečnom ceremoniáli samitu pre nový globálny finančný pakt v Paríži.
Cieľom samitu, ktorý navrhol francúzsky prezident Emmanuel Macron na samite G20 na Bali v novembri minulého roka, bolo preskúmať súčasný stav a perspektívy opatrení v oblasti klímy a reformy medzinárodného finančného systému.
Na záverečnom ceremoniáli sa zúčastnilo viac ako 60 hláv štátov, vlád a medzinárodných organizácií vrátane brazílskeho prezidenta Luiz Inacio Lula da Silva, juhoafrického prezidenta Cyril Ramaphosa a pakistanského premiéra Shehbaz Sharif.
Opatrenia v oblasti zmeny klímy
Lídri, ktorí sa zúčastnili na samite, vyzvali na spoločné úsilie v boji proti zmene klímy, ochrane biodiverzity, riešení problémov rozvojových krajín s dlhmi a podpore udržateľného rozvoja na celom svete.
Bohaté štáty dokončili oneskorený prísľub financovania opatrení v oblasti klímy pre rozvojové krajiny vo výške 100 miliárd USD a vytvorili fond pre biodiverzitu a ochranu lesov, uviedol v piatok portál Macron.
Čína aktívne podporuje ekologickú a nízkouhlíkovú energetiku a zároveň sa zodpovedne podieľa na podpore globálnej energetickej transformácie a riešení zmeny klímy, uviedol Li vo štvrtok, keď predniesol poznámky o energetickej transformácii.
Dodal, že Čína je ochotná spolupracovať s ostatnými krajinami a dodržiavať zásady vzájomnej výhodnosti a obojstranne výhodnej spolupráce, pričom hlavnou hnacou silou budú technologické inovácie, aby podporila vytvorenie globálnych partnerstiev v oblasti čistej energie a spoločne vybudovala čistý a krásny svet.
Reforma finančného systému
Vo svojom záverečnom prejave Macron uviedol, že existuje konsenzus o reforme globálnych finančných orgánov, ako je Svetová banka a Medzinárodný menový fond, a o ich "zefektívnení, spravodlivejšom fungovaní a lepšom prispôsobení sa súčasnému svetu".
Generálny tajomník OSN Antonio Guterres varoval, že súčasný globálny finančný systém prehlbuje nerovnosti a odopiera najchudobnejším krajinám úverovú a dlhovú podporu, ktorú potrebujú a ktorú si zaslúžia.
"Takmer po 80 rokoch je globálna finančná architektúra zastaraná, nefunkčná a nespravodlivá. Už nie je schopná uspokojiť potreby sveta 21. storočia: multipolárneho sveta, ktorý sa vyznačuje hlboko integrovanými ekonomikami a finančnými trhmi, ale aj geopolitickým napätím a rastúcimi systémovými rizikami."
Li tiež vyzval finančné orgány, aby dokončili nové kolo reformy kvót a hlasovacích práv a zvýšili hlas rozvíjajúcich sa trhov a rozvojových krajín.
Čína spolu s medzinárodným spoločenstvom presadzuje liberalizáciu a uľahčenie obchodu a investícií a je proti protekcionizmu, oddeleniu a narušeniu dodávateľských reťazcov v akejkoľvek forme, dodal Li.
Čínsky premiér si vybral Európu ako svoju prvú zahraničnú cestu od nástupu do funkcie a Macronovi povedal, že Čína a Európa majú svoje silné stránky a musia ďalej posilňovať spoluprácu.
Čína a Európa by sa mali vyrovnať s neistou medzinárodnou situáciou a stabilitou čínsko-európskych vzťahov a spoločne podporovať udržateľný rozvoj ľudstva, povedal na samite.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article