CGTN: Čína a Vietnam obnovily slib vybudovat společenství se společnou budoucností
PEKING, 21. srpna 2024 /PRNewswire/ -- Když byla v roce 2017 spuštěna, čínsko-vietnamská nákladní vlaková doprava vyjíždějící z jihočínské autonomní oblasti Kuang-si Čuang, provozovala méně než pět vlaků měsíčně. Jen za minulý měsíc však bylo ve vlacích přepraveno rekordních 1922 dvacetistopých kontejnerů se zbožím neboli TEU, což překonalo celkový objem zásilek za první čtvrtletí roku 2024.
„Přeshraničnímu obchodu po železnici se věnuji již pět let. Mám pocit, že hospodářské a obchodní výměny mezi Čínou a Vietnamem jsou letos mnohem aktivnější," řekl Yang Bo, ředitel logistiky nákladní společnosti v Kuang-si.
Čína je připravena spolupracovat s Vietnamem na urychlení „tvrdé konektivity" železniční, rychlostní a přístavní infrastruktury, posílení „měkké konektivity" inteligentních cel a společném budování bezpečného a stabilního průmyslového a dodavatelského řetězce, uvedl v pondělí čínský prezident Si Ťin-pching.
Si, rovněž generální tajemník ústředního výboru Komunistické strany Číny (KSČ), to uvedl během rozhovorů s To Lamem, generálním tajemníkem ústředního výboru Komunistické strany Vietnamu (KSČ) a vietnamským prezidentem, ve Velkém sále lidu v Pekingu.
Si zdůraznil, že v kritické fázi národního rozvoje a revitalizace by Čína a Vietnam měly pod vedením vize budování společenství se společnou budoucností upevnit model rozvoje, který se vyznačuje šesti aspekty: vyšší vzájemnou politickou důvěrou, pevnější bezpečnostní spoluprací, hlubší praktickou spoluprací, silnější veřejnou podporou, užší mnohostrannou koordinací a spoluprací a lepším řízením a řešením rozdílů.
Lam uvedl, že jeho strana a vláda budou v souladu s těmito šesti hlavními cíli prohlubovat komplexní strategické partnerství spolupráce mezi Vietnamem a Čínou a podporovat budování společenství se společnou budoucností, které má pro obě země strategický význam.
Čína a Vietnam oznámily vybudování společenství v prosinci 2023.
"Soudruzi a bratři"
Lam je na třídenní státní návštěvě Číny, která je jeho první zahraniční cestou po nástupu do funkce generálního tajemníka ústředního výboru Komunistické strany Vietnamu (KSV) na začátku tohoto měsíce.
To plně odráží velký význam, který Lam přikládá vztahům mezi oběma stranami a oběma zeměmi, jakož i vysokou úroveň a strategickou povahu čínsko-vietnamských vztahů, uvedl Si.
Ocenil, že vztahy, které se mezi oběma stranami vytvářejí generaci za generací, jsou stejně hluboké jako vztahy mezi „soudruhy a bratry".
Čína je připravena udržovat s Vietnamem úzkou strategickou komunikaci a výměny na vysoké úrovni, pevně se držet vzájemné podpory a aktivně zkoumat způsoby, jak rozšířit součinnost mezi iniciativou Nové Hedvábné stezky (BRI) a strategií dvou koridorů a jednoho hospodářského okruhu, uvedl Si.
Čína zůstává po mnoho let hlavním obchodním partnerem Vietnamu a Vietnam je hlavním obchodním partnerem Číny ve Sdružení národů jihovýchodní Asie a čtvrtým největším obchodním partnerem Číny na světě, uvedlo čínské ministerstvo obchodu v listopadu 2023.
Obchod mezi Vietnamem a Čínou zaznamenal v první polovině letošního roku vysoké výkony a zaznamenal objem 95 miliard dolarů, uvedlo čínské velvyslanectví ve Vietnamu s odvoláním na místní média. Pokud se tento trend udrží i ve druhé polovině roku, bilaterální obchod by mohl dosáhnout 200 miliard dolarů za celý rok, uvedlo.
Priorita v diplomacii
Během pondělních rozhovorů Si Lamovi řekl, že Čína považuje Vietnam za prioritu v rámci své sousedské diplomacie a podporuje Vietnam v udržení vedoucí úlohy KSV, v nastoupení socialistické cesty odpovídající národním podmínkám a v dalším rozvoji věci reforem, otevírání se a socialistické modernizace.
Lam zase uvedl, že volbou Číny jako cíle své první zahraniční návštěvy ve funkci generálního tajemníka Ústředního výboru KSV a vietnamského prezidenta prokázal, že jeho strana a vláda vždy oceňovaly rozvoj vztahů s Čínou a braly Čínu jako strategickou volbu a nejvyšší prioritu své zahraniční politiky.
Čínsko-vietnamské vztahy v příštích několika desetiletích budou příkladem nového modelu spolupráce mezi dvěma socialistickými zeměmi, které čelí výzvám a úkolům modernizace na základě podobné historické trajektorie a společného mezinárodního prostředí, uvedli v komentáři Gao Lei a Xia Lu, komentátoři CGTN.
Po jednání se Si a Lam stali svědky podpisu řady dokumentů o dvoustranné spolupráci v oblasti stranických škol, konektivity, průmyslu, financí, celní kontroly a karantény, živobytí obyvatelstva, zdravotnictví, zpravodajských agentur a médií, výměn na nižší než národní úrovni a v dalších oblastech.
Během návštěvy nejvyššího vietnamského představitele, která končí v úterý, obě strany rovněž vydají společné prohlášení o prohlubování komplexního strategického partnerství v oblasti spolupráce a podpoře budování čínsko-vietnamského společenství se společnou budoucností, které má strategický význam.
Návštěva dodá nový impuls spolupráci mezi Vietnamem a Čínou v oblastech, jako je politika, bezpečnost, hospodářství, společnost a mezilidské výměny, uvedl Nguyen Van Tho, místopředseda Asociace vietnamsko-čínského přátelství a bývalý vietnamský velvyslanec v Číně, v rozhovoru pro China Media Group.
„Obě země zároveň posilují výměny a spolupráci v mezinárodních a regionálních otázkách, což bude hrát aktivní roli při udržování míru a stability v regionu," uvedl Tho.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article