CGTN: Čína a Střední Asie si na významném summitu v Xi'anu slíbily vybudovat užší společenství se společnou budoucností
PEKING, 21. května 2023 /PRNewswire/ -- Ne náhodou byl Xi'an vybrán jako místo prvního osobního setkání hlav států Číny a pěti středoasijských zemí od navázání diplomatických vztahů před 31 lety.
Před více než 2 100 lety podnikl Čang Čchien, vyslanec dynastie Chan, cestu na Západ z Čchang-anu, dnešního severozápadního čínského města Si-an, a otevřel tak dveře přátelství a výměnám mezi Čínou a Střední Asií.
Čínský prezident Si Ťin-pching v pátečním projevu na summitu Číny a Střední Asie, který se konal na výchozím bodě starobylé Hedvábné stezky, připomněl tisícileté přátelství a prohlásil, že v nové době jsou tyto vztahy plné energie a vitality.
Při výkladu o tom, jak vybudovat čínsko-středoasijské společenství se společnou budoucností, Si zdůraznil potřebu vzájemné podpory, společného rozvoje a zachování všeobecné bezpečnosti a věčného přátelství.
Summitu, který se konal od čtvrtka do pátku, se zúčastnili kazašský prezident Kassym-Jomart Tokajev, kyrgyzský prezident Sadyr Džaparov, tádžický prezident Emomali Rahmon, turkmenský prezident Serdar Berdimuhamedov a uzbecký prezident Šavkat Mirzijojev.
Během setkání nebo rozhovorů se Siem vyjádřili vedoucí představitelé důvěru a odhodlání posílit spolupráci s Čínou a vyjádřili podporu iniciativám v oblasti globálního rozvoje, bezpečnosti a civilizace, které Čína navrhuje.
Nastavení tempa spolupráce v rámci BRI
Střední Asie je místem, kde iniciativa Pásmo a stezka (BRI) začala, neboť v projevu na kazašské Nazarbajevově univerzitě v září 2013 Si poprvé navrhl vybudování hospodářského pásu Hedvábné stezky. O měsíc později v Indonésii navrhl vybudování námořní Hedvábné stezky 21. století.
"V uplynulém desetiletí Čína a středoasijské země úzce spolupracovaly na plném oživení Hedvábné stezky a aktivním prohlubování spolupráce zaměřené na budoucnost, čímž naše vztahy vstoupily do nové éry," uvedl Si ve svém projevu.
Dál prohlašoval dálnici Čína-Kyrgyzstán-Uzbekistán, rychlostní silnici Čína-Tádžikistán, ropovod Čína-Kazachstán a plynovod Čína-Střední Asie za současnou Hedvábnou stezku a nákladní vlaky, nákladní auta a lety Čína-Evropa za současné velbloudí karavany.
Kromě tradičních oblastí spolupráce by Čína a Střední Asie měly vytvořit nové hnací síly růstu v oblasti financí, zemědělství, snižování chudoby, ekologického a nízkouhlíkového rozvoje, zdravotnických služeb, zdraví a digitálních inovací, uvedl Si.
Obchod Číny s těmito pěti zeměmi dosáhl v roce 2022 hodnoty 70 miliard dolarů, což je více než stonásobný nárůst od navázání diplomatických styků. Podle čínského ministerstva obchodu činily ke konci března přímé čínské investice ve Střední Asii více než 15 miliard dolarů.
Spolupráce pro trvalý mír
Po vyhlášení nezávislosti pěti středoasijských států v roce 1991 byla Čína jednou z prvních zemí, která uznala jejich svrchovanost a navázala s nimi diplomatické vztahy. Od té doby Čína a tyto země postupně navázaly strategické partnerství.
Na pátečním summitu Si zopakoval, že je třeba zachovávat svrchovanost, bezpečnost, nezávislost a územní celistvost středoasijských zemí, respektovat volbu jejich obyvatel a podporovat jejich úsilí o mír, harmonii a klid.
"Je důležité, abychom jednali v rámci Globální bezpečnostní iniciativy a pevně se postavili proti pokusům zvenčí zasahovat do vnitřních záležitostí regionálních zemí nebo vyvolávat barevné revoluce," zdůraznil.
Čína a Střední Asie by podle čínského vůdce měly i nadále zachovávat nulovou toleranci vůči třem silám - terorismu, separatismu a extremismu - a usilovat o řešení bezpečnostních hádanek v regionu.
Posilování dialogu mezi civilizacemi
Ve čtvrtek večer sledovali vedoucí představitelé také umělecké představení, při němž tanečníci v kostýmech terakotových bojovníků pochodovali v rytmu bubnů u příležitosti zahájení roku kultury a umění národů Číny a Střední Asie a festivalu umění mládeže Číny a Střední Asie.
Kulturní pracovníci předávající poselství přátelství, stejně jako podnikatelé hledající obchodní příležitosti, zdravotníci bojující proti COVID-19 a zahraniční studenti usilující o další vzdělávání, jsou současnými vyslanci dobré vůle, řekl Si v pátek.
Čínské univerzity přijímají stále více studentů ze Střední Asie a prostřednictvím výměn mládeže podporují vzájemné porozumění a sblížení. Před pandemií COVID-19 zaznamenal počet středoasijských studentů studujících v Číně v letech 2010-2018 roční nárůst o více než 12 %.
S cílem podpořit dialog mezi civilizacemi bude Čína mimo jiné pokračovat v poskytování vládních stipendií středoasijským zemím a otevře speciální vlakové spoje pro kulturní turistiku ve Střední Asii, oznámil Si.
"Je důležité, abychom realizovali Globální civilizační iniciativu, pokračovali v našem tradičním přátelství a posílili mezilidské výměny," řekl.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article