CGTN: Čína a Singapur zlepšujú vzťahy v záujme kvalitnejšej spolupráce
PEKING, 1. apríla 2023 /PRNewswire/ -- Singapurský predseda vlády Lee Hsien Loong v rozhovore pre China Media Group pred dvoma týždňami pred svojou oficiálnou návštevou Číny označil bilaterálne vzťahy za „veľmi dobré".
Deň pred ukončením jeho týždňovej cesty boli vzťahy oboch krajín aktualizované na „komplexné, vysokokvalitné a perspektívne" partnerstvo, po tom, ako sa čínsky prezident Si Ťin-pching v piatok stretol s Lee Hsien Loongom vo Veľkej sále ľudu v Pekingu.
Spomedzi krajín juhovýchodnej Ázie sa Singapur najviac angažuje v reformách a otváraní sa Číny a má s ňou najužšiu integráciu záujmov, povedal Si Ťin-pching.
Dodal, že Čína je pripravená posilniť strategickú komunikáciu a usilovať sa o väčšiu synergiu medzi stratégiami so singapurskou stranou, aby sa „vysoká kvalita" stala výrazným znakom spolupráce medzi oboma krajinami.
Vzťahy ako model pre región
Čína a Singapur rozvíjajú a prehlbujú hospodárske vzťahy. V rokoch 2013 až 2021 bola Čína deväť rokov po sebe najväčším obchodným partnerom Singapuru. A Singapur si v roku 2022 už desiaty rok po sebe udržal pozíciu najväčšieho zdroja zahraničného kapitálu v Číne.
Podľa údajov čínskeho ministerstva obchodu dosiahol od januára do februára 2023 celkový objem dovozu a vývozu Číny a Singapuru 19,5 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 37,6 %.
Okrem toho je Singapur vôbec prvým štátom spomedzi desiatich členov Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN), ktorý verejne podporil Čínou navrhovanú iniciatívu Jedno pásmo, jedna cesta (BRI), a je tiež členom skupiny Priatelia globálnej rozvojovej iniciatívy (GDI).
V rámci nového medzinárodného pozemno-námorného obchodného koridoru, prelomového projektu vysokokvalitnej spolupráce ako súčasti iniciatívy v rámci BRI medzi Čínou a Singapurom, bolo k 23. februáru tohto roka intermodálnymi nákladnými vlakmi železnica – more prepravených 107 000 TEU kontajnerov, čo predstavuje medziročný nárast o 9,25 %.
Počas piatkových rozhovorov Si Ťin-pching označil Čínu a Singapur za dôležitých partnerov a ich vzťahy opísal ako „perspektívne, strategické a príkladné".
To nielenže pomohlo urýchliť revitalizáciu rozvoja každej krajiny, ale slúži aj ako vzor pre krajiny v regióne, povedal čínsky prezident.
Čína je ochotná posilniť výstavbu koridoru so Singapurom, prisľúbil Si Ťin-pching. Je potrebné sa tiež usilovať o prehĺbenie digitalizácie, ekologickej transformácie a spolupráce s tretími stranami a podporovať medzinárodné výmeny medzi oboma krajinami, dodal.
Lee zasa vyjadril dôveru v životaschopnosť a odolnosť čínskeho hospodárstva, čím zopakoval odkaz, ktorý zdôraznil, keď vo štvrtok vystúpil na výročnej konferencii Fóra Boao pre Áziu (BFA).
Singapur a ďalšie susedné krajiny sa podľa neho tešia na ďalšie prehĺbenie hospodárskej spolupráce s Čínou.
Dividendy mieru
Podľa nedávno zverejnenej správy BFA bola Ázia označená za „svetlý bod v pochmúrnej globálnej hospodárskej situácii" a globálne hospodárske riadenie vstúpilo do „ázijského momentu".
Ako sa uvádza v správe, vážená miera rastu reálneho HDP Ázie sa v roku 2023 odhaduje na 4,5 %, čo predstavuje zvýšenie zo 4,2 % v roku 2022, a dodáva, že sa očakáva zrýchlenie tempa celkového hospodárskeho rastu v regióne.
Počas rozhovorov so singapurským lídrom Si Ťin-pching pripísal takúto dobrú dynamiku v regióne rozvojovej ceste s ázijskými charakteristikami, ktorá sa vyznačuje nezávislosťou, vzájomným rešpektom, rovnosťou a vzájomným prospechom, otvorenosťou a inkluzívnosťou a obojstranne výhodnou spoluprácou.
V kontexte zrýchľujúcich sa svetových zmien, aké sme za posledné storočie nezažili, by si regionálne krajiny mali vážiť ťažko získanú dynamiku rozvoja, aby spoločne zabezpečili dividendy mieru v regióne, povedal.
Si Ťin-pching vyzval na udržanie správneho smeru hospodárskej a regionálnej integrácie a odmietol pokusy o „oddelenie a prerušenie dodávateľských reťazcov".
„Žiadnej krajine by nemalo byť dovolené zbaviť ázijský ľud práva na lepší a šťastnejší život," povedal čínsky prezident.
Singapur verí, že krajiny by sa mali navzájom rešpektovať, spolunažívať v mieri, spolupracovať v záujme vzájomného prospechu, vyhýbať sa konfliktom a spolupracovať pri riešení rizík a výziev, povedal Lee.
Aj keď medzi krajinami existuje konkurencia, mala by byť založená na rešpekte a dôvere a nemali by si vyberať strany, povedal.
Pokiaľ ide o otázku Taiwanu, Lee zdôraznil, že takmer všetky krajiny sveta uznávajú, že na svete existuje len jedna Čína, a rozvíjajú priateľské vzťahy a spoluprácu s Čínou na základe politiky jednej Číny.
Otázka Taiwanu je vnútornou záležitosťou Číny a slogan „dnes Ukrajina, zajtra Taiwan" bude mať nepredvídateľné a vážne dôsledky, varoval singapurský predseda vlády.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article