CGTN: Čína a Pákistán slibují vnést nový impuls do strategického partnerství spolupráce
PEKING, 4. listopadu 2022 /PRNewswire/ -- Čína a Pákistán ve středu přislíbily, že budou společně usilovat o zvýšení úrovně všestranné strategické spolupráce a vnesou nový impuls do svého pevného strategického partnerství.
Při setkání s pákistánským premiérem Muhammadem Šehbázem Šarífem, který byl mezi prvními zahraničními představiteli pozvanými do Pekingu po skončení 20. celostátního sjezdu Komunistické strany Číny (KSČ), čínský prezident Si Ťin-pching prohlásil, že Pákistán měl pro čínskou diplomacii vždy vysokou prioritu. Jedná se zároveň o první návštěvu premiéra v Číně od jeho dubnového nástupu do funkce.
Šaríf uvedl, že jeho návštěva je „důkazem hlubokého, železného přátelství" mezi Pákistánem a Čínou, a dodal, že prohlubování pevného strategického partnerství obou zemí je základním kamenem pákistánské zahraniční politiky a celonárodním konsenzem Pákistánu.
Čína připravena poskytnout nové příležitosti
Čína je připravena pokračovat ve své politice otevírání se světu a poskytnout Pákistánu i ostatním zemím světa nové příležitosti prostřednictvím neustálého rozvoje, uvedl na setkání Si.
Obě strany by měly plně využívat Společný výbor pro spolupráci na čínsko-pákistánském hospodářském koridoru (CPEC), samotný CPEC účinněji rozvíjet a učinit z něj příklad vysoce kvalitní spolupráce v rámci iniciativy Nové Hedvábné stezky (BRI), dodal.
Šaríf s odkazem na mimořádný význam CPEC pro hospodářský a sociální rozvoj Pákistánu uvedl, že jeho země je připravena společně s Čínou dále přispívat k vysoce kvalitnímu rozvoji BRI.
CPEC, který je vlajkovým programem BRI, se stal také významným milníkem čínsko-pákistánské spolupráce. Účinně podpořil hospodářský rozvoj Pákistánu, zlepšil životní podmínky jeho obyvatel a přinesl řadu pozitivních socioekonomických dopadů. Úspěchem bylo zakončeno i nedávné 11. zasedání společného výboru pro spolupráci v rámci CPEC. Jeho výsledkem je řada oboustranných dohod o budoucím rozvoji koridoru.
Obě strany se rovněž dohodly na rozšíření spolupráce v oblasti digitální ekonomiky, elektronického obchodu, fotovoltaiky a dalších oblastí alternativní energetiky či další spolupráci v otázkách zemědělství, vědy, techniky a životní úrovně občanů.
V posledních šesti fiskálních letech (od roku 2015) je Čína největším obchodním a investičním partnerem Pákistánu, největším vývozcem a druhým největším dovozcem.
Loni dosáhl objem obchodu mezi Čínou a Pákistánem 27,82 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 59,1 %. Hodnota čínského vývozu do Pákistánu dosáhla podle dat Všeobecné celní správy 24,23 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 57,8 procenta, zatímco dovoz z Pákistánu vzrostl o 68,9 % na 3,59 miliardy dolarů.
Společné pokroky v globální správě
Čína bude s Pákistánem spolupracovat na prosazování Globální rozvojové iniciativy (GDI), Globální bezpečnostní iniciativy (GSI) a spravedlivější, rovnější a otevřenější podobě globální ekonomické správy, která bude přínosem pro všechny, uvedl Si.
Cílem inciativ GDI a GSI, které Si Ťin-pching navrhl na rok 2021, resp. 2022, je překonat tunelové vidění, které přispívá k nárůstu deglobalizace, populismu a xenofobie, ohrožujících globálnímu správu rozvoje a bezpečnosti.
GDI zdůrazňuje oživení a urychlení implementace Agendy OSN pro udržitelný rozvoj 2030 a budování globálního společenství rozvoje, zatímco GSI přináší jasné odpovědi na otázky, jakou bezpečnostní koncepci svět potřebuje a jak mohou země dosáhnout společné bezpečnosti, čímž otevírá významnou novou cestu globální správy bezpečnosti.
Šaríf vyjádřil těmto iniciativám plnou podporu a přislíbil, že jeho země posílí komunikaci s Čínou v mezinárodních a regionálních záležitostech, aby tak rovněž přispěla ke světovému míru a rozvoji.
Pákistánský premiér dále zopakoval pevný postoj své země k politice jedné Číny a její stálou podporu čínské pozice v otázkách klíčových zájmů Číny včetně Tchaj-wanu, Sin-ťiangu a Hongkongu.
Prohlásil také, že pákistánsko-čínské přátelství je nerozlučné a Pákistán bude vždy pevně stát na straně Číny.
Obě země vydaly společné prohlášení, v němž zdůraznily vzájemnou podporu v otázkách klíčových zájmů druhé strany, zásadní úlohu mechanismů oboustranné spolupráce pro prohlubování strategické komunikace či kooperaci v oblasti zemědělství, těžebního průmyslu, informačních technologií a socioekonomického rozvoje v rámci projektu CPEC.
Uzavřely a podepsaly také řadu dohod, mimo jiné ohledně vzájemné spolupráce v oblastech elektronického obchodu, digitální ekonomiky, vývozu zemědělských produktů, finanční součinnosti, ochrany kulturních statků a infrastruktury.
Video - https://www.youtube.com/watch?v=jbN3fhEkgLk
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article