CGTN: Čína a Mongolsko dávajú impulz väzbám prostredníctvom troch nástrojov
PEKING, 29. novembra 2022 /PRNewswire/ -- Mongolský prezident Uchnágijn Churelsuch je na štátnej návšteve Číny len dva dni po tom, čo 25. novembra začala fungovať železnica Zuunbayan-Khangi, tretia železnica spájajúca Mongolsko s Čínou.
Okrem posilnenia prepojenia sa obaja susedia spojili v boji proti epidémii ochorenia COVID-19 a navzájom si darovali ovce a čaj, ako aj prehĺbili spoluprácu a výmeny v rôznych oblastiach.
Obe krajiny sú dobrým príkladom vzťahov medzi štátmi, uviedol v pondelok čínsky prezident Si Ťin-pching počas stretnutia s prezidentom Uchnágijnom Churelsuchom.
Vzhľadom na rastúcu nestabilitu a neistotu v medzinárodnom prostredí je Čína ochotná spolupracovať s mongolskou stranou na budovaní spoločenstva so spoločnou budúcnosťou a podporovať bilaterálne komplexné strategické partnerstvo, aby z neho mali väčší prospech obyvatelia oboch krajín, prisľúbil Si Ťin-pching.
Tri nástroje
Si Ťin-pching vyzval obe strany, aby prehĺbili tri prepojenia medzi iniciatívou Jedno pásmo, jedna cesta a mongolskou stratégiou rozvoja Stepná cesta, Globálnou rozvojovou iniciatívou a mongolskou Novou politikou obrody a „dvojstupňovým" strategickým plánom Číny a dlhodobou rozvojovou politikou Mongolska s cieľom vytvoriť tri motory pre ďalší rozvoj bilaterálnych vzťahov.
V roku 2013 Si Ťin-pching navrhol iniciatívu Jedno pásmo, jedna cesta na zlepšenie regionálneho prepojenia a hospodárskej integrácie. Stratégia rozvoja Stepná cesta, hospodársky plán, ktorý zaviedlo Mongolsko, sa zameriava na posilnenie obchodu so susednými trhmi.
Nová politika obnovy Mongolska zahŕňa komplexné reformy napríklad v oblasti prístavov, energetiky, priemyslu a ekologického rozvoja. Si Ťin-pching v pondelok vyjadril ochotu Číny prehĺbiť bilaterálnu spoluprácu v oblastiach, ako sú hospodárstvo a obchod, energetika a ťažba, konektivita, informačné technológie a hĺbkové spracovanie živočíšnych produktov.
Si Ťin-pching uviedol, že Čína podporuje mongolský plán „Výsadba miliardy stromov" a je ochotná preskúmať možnosť zriadiť s mongolskou stranou čínsko-mongolské centrum spolupráce na reguláciu rozširovania púští.
Čínsky prezident tiež vyzval na podporu výstavby čínsko-mongolsko-ruského hospodárskeho koridoru a projektu výstavby čínsko-ruského plynovodu prechádzajúceho cez Mongolsko.
V auguste tohto roku bol z prístavu Ťin-čou v severovýchodnej čínskej provincii Liao-ning vypravený do fínskych Helsínk cez mesto Čojbalsan v Mongolsku prvý čínsko-európsky nákladný vlak, čo je v súlade s výstavbou čínsko-mongolsko-ruského hospodárskeho koridoru.
Viac ako 10 miliárd USD
Keďže sa Čína usiluje o národné omladenie a napreduje čínskou cestu k modernizácii, Si Ťin-pching povedal Uchnágijnovi Churelsuchovi, že Čína dosiahne nielen vlastnú prosperitu a rozvoj, ale poskytne aj viac možností rozvoja svojim susedom a svetu.
Čína je už 18 rokov po sebe hlavným zdrojom investícií a obchodným partnerom Mongolska. Minulý rok objem obchodu po prvýkrát presiahol 10 miliárd USD.
Podľa údajov Akadémie spoločenských vied Vnútorného Mongolska predstavuje celkový obchod medzi Čínou a Mongolskom viac ako 60 % objemu zahraničného obchodu Mongolska.
Colné údaje tiež ukázali, že bilaterálny obchod dosiahol za prvých 10 mesiacov tohto roka 9,68 miliardy USD.
Spoločné úsilie o svetový mier a rozvoj
Obaja lídri sa v pondelok dohodli na spoločnom úsilí o svetový mier a rozvoj.
Čínsky prezident vyzval obe strany, aby sa spojili s cieľom podporiť nový typ medzinárodných vzťahov a prispeli k budovaniu spoločenstva so spoločnou budúcnosťou pre ľudstvo.
Čína aj Mongolsko sú rozvojové krajiny v ázijsko-tichomorskom regióne a majú rozsiahle spoločné záujmy v medzinárodných a regionálnych záležitostiach, zdôraznil Si Ťin-pching a dodal, že Čína je ochotná úzko spolupracovať s mongolskou stranou s cieľom spoločne brániť skutočný multilateralizmus, odolávať blokovej rivalite a zachovávať medzinárodnú solidaritu a spoluprácu.
Uchnágijn Churelsuch zdôraznil, že súčasná medzinárodná a regionálna situácia prechádza hlbokým a zložitým vývojom, a domnieva sa, že obe strany by mali podporovať ázijské hodnoty a spolupracovať na udržaní mieru, stability a rozvoja v Ázii.
Mongolská strana si vysoko cení pozitívny prínos Číny k udržaniu svetového mieru, stability a rozvoja, ako aj medzinárodného systému, ktorého jadrom je OSN, a je pripravená posilniť komunikáciu a spoluprácu s Čínou v medzinárodných záležitostiach a prispieť k udržaniu regionálneho mieru a rozvoja.
Dodal, že Mongolsko podporuje Čínou navrhovanú Globálnu rozvojovú iniciatívu a Globálnu bezpečnostnú iniciatívu.
https://news.cgtn.com/news/2022-11-28/Xi-holds-talks-with-Mongolian-president-1fktm7RlgJi/index.html
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article