CGTN: Čína a Gabon povyšují vztahy na komplexní strategické partnerství pro spolupráci
BEIJING, 20. dubna 2023 /PRNewswire/ -- Jelikož si příští rok připomínáme 50. výročí navázání diplomatických styků mezi Čínou a Gabonem, hlavy obou států se rozhodly povýšit vztahy obou zemí na komplexní strategické partnerství založené na spolupráci.
Po přívalu diplomatických aktivit asijských, evropských a latinskoamerických představitelů v Pekingu byla čtyřdenní návštěva gabonského prezidenta Aliho Bonga Ondimby v Číně přivítána čínským prezidentem Si Ťin-pchingem jako důkaz významu a vysoké úrovně čínsko-gabonských vztahů.
Čínsko-gabonské přátelství zůstalo pevné jako vždy.
Prezident Ali Bongo je podle čínského ministerstva zahraničí první hlavou afrického státu, kterou prezident Si Ťin-pching hostil po svém březnovém zvolení čínským prezidentem.
Od navázání diplomatických vztahů před 49 lety zůstává přátelství mezi Čínou a Gabonem pevné jako skála. V prosinci 2016 obě země povýšily své vztahy na komplexní partnerství pro spolupráci.
Obě země se navzájem pevně podporují v otázkách týkajících se jejich klíčových zájmů a úzce spolupracují v mezinárodních záležitostech.
Prezident Ali Bongo při různých příležitostech vyjádřil, že Gabon se hlásí k zásadě jedné Číny.
Čína je již devět po sobě jdoucích let největším obchodním partnerem Gabonu. V roce 2022 dosáhl bilaterální obchod hodnoty 4,55 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 50,8 procenta.
Během setkání oba prezidenti slíbili, že posílí spolupráci v rámci iniciativy Nové Hedvábné stezky a spolupráci v dalších oblastech, včetně digitální ekonomiky, infrastruktury, zemědělství a cestovního ruchu, jakož i kulturní a mezilidské výměny. Po jednání byli oba vedoucí představitelé svědky podpisu dvoustranných dokumentů o spolupráci v oblasti investic, zemědělství, výstavby měst a některých dalších oblastech.
Spolupráce Číny a Afriky v nové éře
Čína je největší rozvojovou zemí na světě a Afrika je kontinentem s největším počtem rozvojových zemí. Čínu a Afriku sblížily společné zkušenosti z minulosti a podobné záměry a cíle.
Na pekingském summitu FOCAC, který se konal v září 2018, se obě strany rozhodly vybudovat ještě silnější čínsko-africké společenství se společnou budoucností a vést vztahy a spolupráci mezi Čínou a Afrikou do nové éry.
Podle nejnovějších údajů čínského ministerstva obchodu byla Čína do roku 2021 největším obchodním partnerem Afriky 13 po sobě jdoucích let. Objem obchodu mezi Čínou a Afrikou dosáhl v roce 2021 rekordní výše 254,29 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 35,3 procenta.
V listopadu 2021 vydala čínská vláda bílou knihu, která dokumentuje úspěchy všestranné čínsko-africké spolupráce a nabízí výhled budoucí spolupráce mezi oběma stranami. Čína a Afrika stojí při sobě v úspěších i nepřízni osudu a dávají příklad pro budování globálního společenství se společnou budoucností.
Letos si připomínáme 10. výročí zásad čínské politiky vůči Africe, kterou navrhl čínský prezident Si Ťin-pching a která se vyznačuje upřímností, reálnými výsledky, přátelstvím a dobrou vůlí. Během středečního setkání s Alim Bondem Si prohlásil, že Čína a Afrika musí posílit solidaritu a spolupráci více než kdy dříve, neboť svět je protkán výzvami a krizemi.
Vyzval obě strany, aby se držely ducha čínsko-afrického přátelství a spolupráce, a prohlásil, že Čína pevně podporuje jedinečnou a nezávislou cestu rozvoje Afriky a je ochotna poskytnout Africe nové příležitosti na základě nového rozvoje samotné Číny, aby se spolupráce mezi Čínou a Afrikou stala modelem spolupráce Jih-Jih a mezinárodní spolupráce s Afrikou.
Video - https://www.youtube.com/watch?v=E87paaBCLgk
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article