CGTN: Čína a Francie navázaly novou éru 60 let trvání vzájemných diplomatických vztahů
PEKING, 29. ledna 2024 /PRNewswire/ - Čínský prezident Si Ťin-pching si v sobotu vyměnil blahopřání se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem k 60. výročí navázání diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi.
Si přikládá velký význam rozvoji dvoustranných vztahů a prohlásil, že je připraven spolupracovat s Macronem na tom, aby 60. výročí trvání vzájemných diplomatických styků bylo příležitostí k otevření nové budoucnosti a k tomu, aby se čínsko-francouzské všestranné strategické partnerství stalo pevnějším a dynamičtějším a dále přispělo ke zlepšení prosperity obou národů a lidstva.
Hluboké vazby mezi dvěma národy
V průběhu desetiletí si obyvatelé Číny a Francie vytvořili hluboké vazby v rámci přátelských výměn a společného kulturního poznávání.
Letošní zima ve význačném Harbinském světě ledu a sněhu, krajině inspirované Čínsko-francouzským rokem kultury a cestovního ruchu, je živým důkazem těchto výměn. Zahrnuje dvě světoznámé památky kulturního dědictví, katedrálu Notre-Dame v Paříži a Chrám nebes v Pekingu. Obě ledové sochy, které představují Čínu a Francii, jsou spojeny mostem symbolizujícím přátelství.
Sochy odhalila francouzská ministryně cestovního ruchu Olivia Grégoireová, když 5. ledna v Harbinském světě ledu a sněhu oficiálně vyhlásila zahájení roku kultury a cestovního ruchu mezi Čínou a Francií 2024.
Macron v sobotním poselství, v němž zopakoval Siovo blahopřání, uvedl, že se těší na spolupráci s čínským prezidentem při podpoře dvoustranných hospodářských a kulturních výměn a výměn mládeže. Macron rovněž uvedl, že se těší na to, že bude se Siem neustále prohlubovat všestranné strategické partnerství mezi Francií a Čínou, aby obě strany mohly vnést do dvoustranných vztahů novou energii pro příštích 60 let.
Podpora užších mezilidských vztahů
Ve videoprojektu na recepci v Pekingu u příležitosti 60. výročí navázání diplomatických styků mezi Čínou a Francií Si vyzval obě strany, aby rozšířily kulturní a mezilidské výměny a podpořily užší vztahy mezi lidmi, přičemž jako příležitost využijí Rok kultury a cestovního ruchu mezi Čínou a Francií a pařížské olympijské hry.
V listopadu 2023 se v Pekingu uskutečnilo 6. zasedání čínsko-francouzského dialogu na vysoké úrovni o mezilidských výměnách, kdy ministři zahraničí obou zemí byli svědky podpisu dokumentů o spolupráci v oblastech, jako je vzdělávání a vědecký výzkum, kulturní turistika a zdravotnictví, přičemž byl zveřejněn seznam vysoce kvalitních kulturních výměnných aktivit mezi oběma zeměmi v roce 2024.
V rámci Letních olympijských her 2024 v Paříži zřídí Čínský olympijský výbor během akce "Čínský dům", kde budou mimo jiné probíhat výstavy sportovních úspěchů, výstavy čínské sportovní kultury a budou podporovány interakce mezi sportovci v čínských a francouzských sportovních kruzích, aby se Letní olympijské hry 2024 v Paříži staly ještě zajímavější, uvedl v pátek čínský velvyslanec ve Francii Lu Šaj.
Lu také poznamenal, že v době po pandemii se mezi Čínou a Francií oživila mezilidská výměna. "Téměř 46.000 Číňanů studuje ve Francii a přibližně jeden tisíc základních a středních škol ve Francii otevřelo kurzy čínštiny, v nichž se čínsky učí více než 100.000 studentů."
Čína mezitím zavedla patnáctidenní bezvízový styk pro držitele běžných pasů ze šesti zemí včetně Francie, což dále usnadňuje vzájemnou výměnu občanů.
"Pokud jsou čínsko-francouzské vztahy velkým vzrostlým stromem, pak přátelství mezi oběma národy je pevným a solidním základem," řekl Lu.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article