CGTN: Hongkong po 25 rokoch: väčšia úloha pri otváraní sa krajiny
PEKING, 29. júna 2022 /PRNewswire/ -- Za posledných 25 rokov od svojho návratu do vlasti zostal Hongkong, ako osobitná administratívna oblasť Číny, jedným z najdynamickejších miest na svete. Desaťročia trvajúca snaha Číny o reformy a otváranie sa medzitým pokročila do novej éry.
Ako povedal čínsky prezident Si Ťin-pching v roku 2018, s otváraním krajiny sa postavenie a úloha Hongkongu skôr posilnia než oslabia.
Si Ťin-pching povedal, že Hongkong by mal predovšetkým využiť svoje rozsiahle medzinárodné kontakty a sofistikované profesionálne služby na jednej strane a spoliehať sa na obrovský pevninský trh, kompletný priemyselný systém a technologickú konkurencieschopnosť na strane druhej, a vyzval mesto, aby sa stalo predmostím v rámci obojstranného otvárania Číny.
Prednosti Hongkongu
1. júla 1997 Čína obnovila výkon zvrchovanosti nad Hongkongom a bola zriadená osobitná administratívna oblasť Hongkong (OAO Hongkong). Odvtedy sa riadi zásadou „jedna krajina, dva systémy", ktorá stanovuje, že hlavná časť Číny sa riadi socialistickým systémom, zatiaľ čo v OAO sa zachováva kapitalistický systém.
Na stretnutí pri príležitosti 20. výročia návratu Hongkongu v roku 2017 Si Ťin-pching povedal: „Jedna krajina je ako korene stromu. Aby strom vyrástol vysoký a bujný, jeho korene musia byť hlboké a silné."
Povedal, že na základe princípu „jednej krajiny" by „dva systémy" mali mať všetky dôvody na to, aby zostali v harmónii a navzájom sa posilňovali, a dodal: "Musíme sa držať princípu „jednej krajiny" a rešpektovať rozdiely medzi „dvoma systémami."
O rok neskôr, v roku 2018, v prejave pri príležitosti 40. výročia reformy a otvorenia Číny – „kľúčového kroku, ktorý z Číny urobil to, čím je dnes" – Si Ťin-pching povedal, že zásada „jedna krajina, dva systémy" je „najväčšou silou" Hongkongu a že reforma a otvorenie krajiny vytvorili najširšie podmienky pre rozvoj Hongkongu.
Po prvé, pevnina vždy podporovala Hongkong, najmä v čase vonkajšej krízy. Na druhej strane základný zákon OAO Hongkong chráni súkromné vlastníctvo a zahraničné investície, stanovuje, že Hongkong nepodlieha devízovej kontrole, zachováva si štatút slobodného prístavu a zaručuje voľný pohyb tovaru, majetku a kapitálu v Hongkongu.
Podľa Fraserovho inštitútu je Hongkong najslobodnejšou ekonomikou na svete. Mesto si túto poctu udržiava od roku 1997. Vo výročnej správe Fraserovho inštitútu o ekonomickej slobode vo svete za rok 2021 sa Hongkong naďalej umiestňuje na prvom mieste v oblasti „slobody medzinárodného obchodu" a „regulácie" spomedzi piatich hodnotených oblastí.
Úloha Hongkongu v internacionalizácii čínskeho jüanu, iniciatíva Jedno pásmo, jedna cesta
V júli 2019 Čína oznámila 11 opatrení vo finančnom sektore s cieľom ďalej napredovať v otváraní v súlade so zásadou prijímať opatrenia „radšej rýchlejšie ako pomalšie a radšej skôr ako neskôr".
Podľa odborníkov z oblasti financií v Hongkongu sa Hongkong ako medzinárodné finančné centrum a most pre obojstranné otváranie krajiny – prílev zahraničných investícií a globálny rozvoj – stáva čoraz významnejším ako skúšobný priestor pre finančné otváranie krajiny.
Vo výskumnej správe zverejnenej v marci 2021 spoločnosť Hong Kong Exchanges and Clearing Limited uviedla, že Hongkong v priebehu rokov neustále zlepšuje svoju finančnú infraštruktúru, napríklad zavádzaním nových systémov, ktoré uľahčujú bankám z celého sveta vykonávať platby v čínskych jüanoch (RMB) prostredníctvom hongkonskej platformy.
Hongkong je najväčším offshore obchodným centrom s čínskymi jüanmi na svete. Podľa najnovších údajov hongkonského menového úradu predstavoval zostatok vkladov v čínskych jüanoch v Hongkongu ku koncu apríla 2022 841,9 miliardy jüanov (približne 125,85 miliardy USD), čo je takmer 133-násobný nárast oproti máju 2004. Viac ako 70 % svetových offshore platieb v čínskych jüanoch sa realizuje v Hongkongu.
Okrem toho, Čína vo svojom 14. päťročnom pláne (2021-2025) uvádza, že bude podporovať OAO Hongkong, aby posilnila postavenie globálneho offshore obchodného centra s čínskymi jüanmi a podporila jeho zapojenie do budovania Jedného pásma, jednej cesty (BRI), ktoré sú kľúčovou súčasťou nového modelu všestranného otvárania Číny.
Guvernér čínskej centrálnej banky Yi Gang v decembri 2021 uviedol, že Hongkong môže poskytnúť väčšiu podporu finančnému prepojeniu v rámci iniciatívy BRI.
„Hongkong ako vstupná brána pre pevninské spoločnosti do sveta môže zlepšiť finančné služby, aby lepšie pomohol týmto spoločnostiam zapojiť sa do iniciatívy BRI," povedal. „Hongkong ako globálne centrum správy aktív môže pri spoločnom rozvoji iniciatívy BRI prilákať aj viac medzinárodných investorov."
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article