CGTN: Hongkong po 25 rokoch: Kultúrne puto medzi Čínou a svetom
PEKING, 1. júla 2022 /PRNewswire/ -- Po piatich rokoch úsilia a výstavby bolo 22. júna konečne slávnostne uvedené do prevádzky Hongkonské palácové múzeum (HKPM), ktorého otvorenie je naplánované na 2. júla. Múzeum predstavuje novú kultúrnu pamiatku v Osobitnej administratívnej oblasti Hongkong (OAO Hongkong).
Pred piatimi rokmi, 29. júna 2017, bol čínsky prezident Si Ťin-pching prítomný na slávnostnom podpise dohody o spolupráci medzi pevninou a OAO Hongkong o rozvoji múzea v kultúrnej štvrti West Kowloon.
Si Ťin-pching prejavil svoju pozornosť a záujem o kultúrny a umelecký rozvoj mesta a navštívil túto štvrť niekoľko hodín po tom, ako pricestoval na trojdňovú inšpekčnú cestu počas osláv 20. výročia návratu Hongkongu do vlasti.
Si Ťin-pching povedal, že dúfa, že OAO Hongkong bude pokračovať v tradičnej kultúre a bude zohrávať úlohu pri uľahčovaní a podpore kultúrnych výmen a spolupráce medzi Čínou a Západom a medzi Hongkongom a pevninou.
Okno do čínskej kultúry
Už aj tak prekvitajúca tradičná čínska kultúra v Hongkongu, ktorý je známy ako „perla Orientu", sa vďaka otvoreniu HKPM ešte viac rozvíja.
Múzeum s prvkami, ako sú červené dvere zdobené zlatými klincami, stelesňuje dokonalosť tradičnej čínskej kultúry a potvrdzuje svoju snahu stať sa jednou z popredných svetových kultúrnych inštitúcií, ktorá sa venuje štúdiu a uznávaniu čínskeho umenia a kultúry a zároveň rozvíja dialóg medzi civilizáciami prostredníctvom medzinárodných partnerstiev.
V rámci otváracích expozícií bude vystavených viac ako 900 pokladov zo zbierky Palácového múzea v Pekingu. Podľa HKPM sú niektoré z týchto diel v Hongkongu vystavené prvýkrát, zatiaľ čo iné ešte nikdy neboli vystavené na verejnosti.
Okrem fyzických inštitúcií, ako sú múzeá, bol Hongkong aj dejiskom rôznych štýlov tradičného čínskeho divadla. Kantonská opera bola v roku 2006 zapísaná na prvý národný zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva a v roku 2009 na reprezentatívny zoznam UNESCO.
V auguste 2017 Hongkong s cieľom zachovať svoje nehmotné kultúrne dedičstvo predstavil prvý reprezentatívny zoznam 20 položiek, od divadelných umení, ako je kantonská opera, až po festivalové podujatia, ako je dračí tanec Tai Hang Fire a tradičná remeselná technika stavby bambusového divadla.
Fúzia Východu a Západu
Hongkong je miestom, kde sa mieša čínska a západná kultúra, kde sa prelína tradícia s modernou, kde sa spája staré s novým a vytvára sa jedinečný kontrast.
Prezident Si Ťin-pching v roku 2018 zdôraznil, že Hongkong bude vďaka svojej kultúrnej rozmanitosti naďalej zohrávať osobitnú úlohu pri podpore kultúrnej výmeny medzi Východom a Západom, uľahčovaní vzájomného vzdelávania medzi civilizáciami a budovaní medziľudských väzieb.
Hongkong je medzinárodným obchodným a finančným centrom, ktoré sa vyznačuje otvorenosťou a rozmanitosťou, a je domovom približne 600 000 nečínskych obyvateľov, z ktorých mnohí v meste žijú už desaťročia.
Jedným z nich je Arthur de Villepin. Spolu so svojím otcom Dominiquom de Villepinom, ktorý bol v rokoch 2005 až 2007 francúzskym premiérom, vedie galériu na Hollywood Road v centrálnej štvrti na ostrove Hongkong.
V rozhovore pre China Media Group (CMG) dvojica uviedla, že úvodnú výstavu galérie Villepin venovali zosnulému čínsko-francúzskemu abstraktnému maliarovi Zao Wou-Kimu a označili ho za dobrý príklad „zmierenia medzi Východom a Západom".
Mladší de Villepin vyjadril presvedčenie, že „umenie a kultúra sa v meste dramaticky rozvinú" a že spôsob, akým sa „Čína prostredníctvom umenia ukáže svetu, bude mimoriadny".
Mesto, ktoré rozpráva čínske príbehy
Počas stretnutia s hongkonskou delegáciou prezident Si Ťin-pching uviedol, že mesto ako kozmopolitná metropola môže využiť svoje rozsiahle kontakty so svetom, šíriť to najlepšie z tradičnej čínskej kultúry a rozprávať príbehy Číny.
Jednou z takýchto rozprávačiek je televízna moderátorka Janis Chan. V dokumentárnom filme „Krajina bez chudoby" strávila so svojím tímom tri mesiace návštevou desiatich oblastí na čínskej pevnine, aby predstavila čínske úsilie o zmiernenie chudoby, ktoré nebolo vo svete príliš známe.
Táto práca si získala uznanie divákov v Hongkongu, na pevnine aj mimo nej a Janis Chan získala titul najlepšej moderátorky na udeľovaní cien TVB Anniversary Awards 2021 v Hongkongu a titul „Touching China 2021" na pevnine.
Po týchto vyznamenaniach povedala médiám, že to bola ona, kto bol dojatý. „Každý človek, s ktorým sme robili rozhovor, predstavuje pozoruhodný charakter čínskeho ľudu."
V nedávnom rozhovore pre CMG Janis Chan uviedla, že bude dokumentovať viac príbehov o Číne, aby sa diváci doma aj v zahraničí dozvedeli o rozvoji krajiny.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article