CGTN: Hongkong po 25 letech: Kulturní pouto mezi Čínou a světem
PEKING, 1. července 2022 (PRNewswire) – Po pětiletém úsilí a výstavbě se 22. června konalo slavnostní zahájení provozu Hongkongského palácového muzea (HKPM), které má být pro veřejnost otevřeno 2. července a rozšiřuje řady kulturních památek ve zvláštní správní oblasti Hongkong (HKSAR).
Před pěti lety, dne 29. června 2017, se čínský prezident Si Ťin-pching zúčastnil slavnostního podpisu dohody o spolupráci mezi pevninskou částí Číny a HKSAR na vybudování muzea v kulturní čtvrti West Kowloon.
Na důkaz svého aktivního zájmu o kulturní a umělecký rozvoj města navštívil Si čtvrť jen několik hodin po svém příjezdu na třídenní inspekční cestu v rámci oslav 20. výročí návratu Hongkongu k Číně.
Si vyjádřil naději, že bude HKSAR dále rozvíjet tradiční kulturu a sehraje roli při usnadňování a podpoře kulturních výměn a spolupráce mezi Čínou a Západem a mezi Hongkongem a pevninou.
Okno do čínské kultury
Zahájení činnosti HKPM dále podpořilo již tak vzkvétající tradiční čínskou kulturu Hongkongu, známého také jako „perla Orientu".
Muzeum prvky jako červené dveře zdobené zlatými hřebíky ztělesňuje výjimečnost tradiční čínské kultury a potvrzuje snahu stát se jednou z předních světových kulturních institucí, která se bude věnovat studiu a ocenění čínského umění a kultury, a zároveň podporuje dialog mezi civilizacemi prostřednictvím mezinárodních partnerství.
Na zahajovacích výstavách bude postupně vystaveno více než 900 vzácných artefaktů ze sbírek Palácového muzea v Pekingu. Podle HKPM budou některá z těchto děl v Hongkongu vystavena vůbec poprvé, přičemž zde najdeme i taková, která dosud ještě nikdy nebyla veřejně prezentována.
Kromě fyzických institucí, jako jsou muzea, se Hongkong stal také domovem různých stylů tradičního čínského divadla. Kantonská opera, zapsaná v roce 2006 na první národní seznam nehmotného kulturního dědictví a v roce 2009 na Reprezentativní seznam UNESCO, patří k těm nejoblíbenějším z nich.
V srpnu 2017 Hongkong v rámci ochrany svého nehmotného kulturního dědictví představil první reprezentativní seznam 20 položek, od scénického umění, kam spadá právě kantonská opera, až po festivalové akce, jako je tanec ohnivého draka Tai Hang a tradiční řemeslná technika stavby bambusového divadla.
Spojení Východu a Západu
Hongkong je místem, kde se prolíná čínská a západní kultura, kde se snoubí tradice s moderními styly, a kde se staré a nové snoubí v jedinečném kontrastu.
Prezident Si v roce 2018 zdůraznil, že Hongkong bude díky své kulturní rozmanitosti i nadále hrát výjimečnou roli při podpoře kulturní výměny mezi Východem a Západem, usnadňování vzájemného vzdělávání mezi civilizacemi a budování mezilidských vazeb.
Hongkong je mezinárodním obchodním a finančním centrem, které se vyznačuje otevřeností a rozmanitostí, a proto zde našlo svůj domov přibližně 600.000 obyvatel nečínského původu, z nichž mnozí ve městě žijí již desítky let.
Jedním z nich je Arthur de Villepin. Společně se svým otcem Dominiquem de Villepinem, který byl v letech 2005–2007 francouzským premiérem, provozuje galerii na Hollywood Road v centrální čtvrti na ostrově Hongkong.
V rozhovoru pro China Media Group (CMG) tato dvojice uvedla, že zahajovací výstavu galerie Villepin věnovala zesnulému čínsko-francouzskému abstraktnímu malíři Zao Wou-Kimovi, kterého označila za dobrý příklad „smíření Východu se Západem".
Mladší z de Villepinů také vyjádřil přesvědčení, že „umění i kultura se ve městě budou výrazně rozvíjet" a že způsob, jakým se „Čína odhalí světu prostřednictvím umění svých obyvatel, bude mimořádný".
Město, které vypráví příběhy Číny
Během setkání s hongkongskou delegací prezident Si řekl, že město může jakožto kosmopolitní metropole využít svých rozsáhlých vazeb se světem, šířit to nejlepší z tradiční čínské kultury a vyprávět příběhy Číny.
Jedním z takových vypravěčů je i televizní moderátorka Janis Chanová. V dokumentárním filmu „No Poverty Land" (Země bez bídy) strávila se svým týmem tři měsíce návštěvou celkem deseti oblastí pevninské Číny, aby představila čínské úsilí pomoci chudým, které nebylo ve světě příliš známé.
Její dílo si získalo uznání diváků v Hongkongu, na pevnině i ve zbytku světa, a Chanová za něj získala na výročním udílení cen TVB 2021 v Hongkongu titul nejlepší moderátorky a v pevninské Číně také ocenění „Touching China 2021".
Poté, co jí byla tato ocenění udělena, se médiím svěřila, že na ni práce na tomto dokumentu velmi zapůsobila. „Každý z těch, s nimiž jsme vedli rozhovor, ztělesňuje pozoruhodný charakter čínského lidu."
V nedávném rozhovoru pro CMG Chanová uvedla, že se bude dokumentování dalších čínských příběhů věnovat i nadále, aby se tak diváci doma i v zahraničí měli možnost dozvědět o vývoji, kterým země prochází.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article