CGTN: Hongkong, kulturní most mezi Východem a Západem
PEKING, 4. července 2022 /PRNewswire/ -- Hongkong je víc než jen mezinárodní obchodní a finanční centrum - je to otevřené, pestré místo propojující západní kulturu s kulturou čínskou, ze které tradičně vyrůstalo a čerpalo.
Při příležitosti oslav 25. výročí znovupřipojení Hongkongu k vlasti navštívila Pcheng Li-jüan, manželka čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, ve čtvrtek divadelní centrum Si-čchü v kulturní čtvrti Západní Kowloon (Kau-lung).
Během návštěvy se seznámila s aktuálním a plánovaným vývojem kulturní čtvrti a s její činností v oblasti zachování a propagace kantonské opery a tradičního čínského divadla.
Pcheng dorazila do Hongkongu 1. července vlakem společně s prezidentem Si, aby se odpoledne zúčastnila setkání při příležitosti 25. výročí návratu Hongkongu k Číně a slavnostního zahájení činnosti šesté vlády zvláštní administrativní oblasti Hongkong (HKSAR).
Od si-čchü k čínskému kulturnímu dědictví
Kulturní čtvrť Západní Kowloon, která se rozkládá na 40 hektarech rekultivované půdy, je jedním z největších kulturních projektů na světě a spojuje umění, vzdělávání, otevřené prostory a zábavní zařízení.
Centrum Si-čchü, jedno z prvních velkých kulturních zařízení čtvrti, nabízí podle svého webu možnost „prozkoumat a poznat čínské kulturní dědictví a různé regionální formy si-čchü".
Během návštěvy Peng zhlédla v divadle Tea House („Čajovna") zkoušku ukázek kantonské opery v podání souboru Tea House Rising Stars Troupe a promluvila s účinkujícími.
Díky podpoře ústřední čínské vlády byla kantonská opera v roce 2009 úspěšně zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu jako položka nehmotného světového kulturního dědictví.
Na ochraně, předávání a propagaci kantonské opery a dalších položek nehmotného kulturního dědictví se podílí jak vláda HKSAR, tak veřejnost.
Platforma pro usnadnění čínsko-západní kulturní výměny
Na oslavu 25. výročí návratu Hongkongu k vlasti proběhla také řada aktivit představujících tradiční čínskou kulturu, například ukázka čínského bojového umění kung-fu či módní přehlídka tradičního oděvu hanfu.
Již při své návštěvě Hongkongu 29. června 2017 vyjádřil prezident Si naději, že HKSAR si dále podrží svou tradiční kulturu, zaujme roli platformy usnadňující čínsko-západní kulturní výměnu a podpoří také kulturní výměny a spolupráci s pevninskou Čínou.
V rozvoji do podoby mezinárodního centra kulturních výměn HKSAR podporuje také 14. pětiletý plán národního rozvoje (2021-2025).
https://news.cgtn.com/news/2022-07-01/Hong-Kong-an-East-West-culture-bridge-1bjFkS8hn7W/index.html
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article