CGTN: Hedvábná stezka v údolí řeky Jang-c'-ťiang má pohánět Čínu směrem k vysoce kvalitnímu rozvoji
PEKING, 17. listopadu 2020 /PRNewswire/ -- S odhalením rozvojového plánu Číny na příštích 15 let se různé regiony připravují na své nové role v čínské cestě k modernizaci.
Provinciím a obcím okolo řeky Jang-c'-ťiang, nejdelší čínské řeky, byly přiděleny důležité role související s podporou zeleného rozvoje druhé největší ekonomiky světa zaměřené na inovace.
Návrhy ústředního výboru Komunistické strany Číny (KSČ) na formulaci 14. pětiletého plánu (2021-2025) pro národní hospodářský a sociální rozvoj a dlouhodobých cílů do roku 2035 byla učiněna výzva k podpoře integrace delty Jang-c'-ťiang, podpoře rozvoje hedvábné stezky v jejím údolí a vytvoření inovačních platforem a nových růstových pólů v regionech.
Role oblasti delty řeky Jang-c'-ťiang a hospodářského pásu v jejím údolí v celkovém rozvoji země jsou hlavními body programu probíhajícího turné čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Šanghaji a provincii Ťiang-su.
Je to jeho první domácí inspekční cesta po pátém plenárním zasedání 19. ústředního výboru KSČ, na kterém byl plán přijat.
Původní článek naleznete: zde.
Průkopník v reformačních snahách
Si Ťin-Pching, který je také generálním tajemníkem ústředního výboru KSČ, se ve čtvrtek ráno zúčastnil početného shromáždění v Šanghaji u příležitosti 30. výročí otevření a rozvoje Pchu-tungu a povzbudil okres v „tažení nejtěžšího břemena" a „vypořádávání se s nejsložitějším oříškem" čínského reformačního a modernizačního úsilí.
Ve svém projevu uvedl, že Pchu-tung, který se nachází východně od řeky Chuang-pchu v Šanghaji, by měl usilovat o to, aby se stal průkopníkem reforem a otevírání se na vyšší úrovni, stejně jako předvojem pro kompletní budování moderní socialistické země.
Také zdůraznil, že tato oblast by měla posílit svoji roli „motoru inovací" a přinést průlom v klíčových a klíčových technologiích.
Na druhou stranu dodal, že je třeba vyvinout úsilí k navýšení kapacit a prostředků Pchu-tungu při alokaci globálních zdrojů tak, aby lépe napomáhal vytváření nového rozvojového modelu.
Čína slibuje, že bude pěstovat nový rozvojový model, který se bude opírat o domácí trh a zároveň dovolí domácímu a zahraničnímu trhu vzájemně se podporovat. Si Ťin-Pching vyzval Pchu-tung, aby se stal centrem domácího trhu a strategickým spojujícím prvkem domácího a zahraničního trhu.
Tato oblast by podle něj měla hrát vedoucí úlohu v integrovaném rozvoji regionu delty řeky Jang-c'-Ťiang.
Ochrana životního prostředí a podnikání
Ve čtvrtek odpoledne prezident zavítal do Nan-tchungu v sousední provincii Ťiang-su. Jako první navštívil Pin-ťiang, nan-tchungskou čtvrť na břehu řeky, kde kontroloval místní snahy o zlepšení životního prostředí podél břehu Jang-c'-Ťiang, jakož i prosazování politiky zákazu rybolovu.
Pin-ťiang, ohraničený horami podél řeky Jang-c'-ťiang, je považován za „zelený koridor" Nan-tchungu. Pro místní rozvoj měst slouží jako významný zdroj vody a od roku 2016 bylo realizováno několik projektů na obnovu jeho ekosystému.
Si Ťin-Pching zavzpomínal na své turné po této oblasti v roce 1978 a oslavoval velké zlepšení životního prostředí, které oblast od této doby zaznamenala.
„Takový šťastný život je vaší zásluhou, byl vybudován vašima vlastníma rukama a vypracován všemi společně," prohlásil.
Prezident poté šel do nan-tchungského muzea, kde si prohlížel exponáty představující Čanga Ťiena, čínského průmyslníka a pedagoga působícího na konci 19. a začátku 20. století.
Muzeum, které Ťien založil v roce 1905, je prvním veřejným muzeem založeným Číňanem.
Si Ťin-Pching vzdal hold Ťienovi, jakožto moudrému a příkladnému čínskému podnikateli a prohlásil, že by se muzeum mělo stát součástí vlasteneckého vzdělávacího základu, aby inspirovalo více lidí, a to především mladých.
Ekologická civilizace, projekt odklonu vody od jihu k severu
V pátek čekala prezidenta druhá zastávka jeho turné po Ťiang-su, město Jang-čou, kde navštívil ekologický kulturní park a nahlédl do pozadí projektu na ochranu vody v Ťiang-tu, aby se dozvěděl více o místních snahách o zlepšování životního prostředí a kulturní ochraně a dědictví.
„K ekologické civilizaci musíme přistupovat správně. Její budování se přímo dotýká štěstí lidí a má vliv na zdravý vývoj mladých," sdělil místním obyvatelům a dodal, že posílení ekologické civilizace je předpokladem pro posun k vysoce kvalitnímu rozvoji čínské společnosti.
Při návštěvě ekologického a kulturního parku v oblasti San-wan byl Si Ťin-Pching seznámen se sanací životního prostředí podél Velkého kanálu a s ochranou dědictví a využíváním jeho kultury. Vyzval místní úřady, aby integrovaly kulturní a turistické aktivity spolu s nápravou. Tyto kroky mají podle něj pomoci rozvoji této oblasti a zlepšit život místních obyvatel.
V okrese Ťiang-tu začíná východní trasa velkolepého projektu odklonu vody z jihu na sever, s jehož podrobnostmi se prezident rovněž seznámil.
Severní, hustě osídlená oblast Číny již dlouho trpí akutním nedostatkem vody, což vede k nadměrnému využívání podzemní vody a úbytku říční vody. Za účelem optimalizace alokace vodních zdrojů a ukojení žízně severu, byly zahájeny projekty odvádění vody z jihu na sever, které byly zahájeny v roce 2002 a které odklánějí vodu ze zavodněného povodí řeky Jang-c'-Ťiang východní, střední a západní cestou k suchým oblastem severu.
„Čínských vodních zdrojů je na jihu výrazně více než na severu, tudíž je třeba vědeckého zásahu," sdělil Si Ťin-Pching místním úředníkům během své návštěvy. „Lidé žijící na severu by to však neměli pokládat za samozřejmé jen proto, že je toto opatření zavedeno."
„Potřebujeme, aby rozvoj měst byl plánován v souladu s množstvím vodních zdrojů. Měli bychom proto integrovat projekt odvádění vody z jihu na sever a projekt na ochranu místních vod a pracovat na obou," podotknul.
Podle oficiálních údajů východní trasa a střední trasa odklonily celkem 29,4 miliardy kubických metrů vody do suchých oblastí na severu. To od roku 2019 přineslo užitek více než 120 milionům lidí, což znamenalo průmyslovou a zemědělskou podporu měst v celkové hodnotě téměř 100 miliard jüanů ročně.
Národní strategie regionální integrace
Spolu s koordinovaným rozvojem regionu Peking – Tchien-ťin – Che-bej a budováním oblasti Velkého zálivu Kuang-tung – Hongkong – Ma-cchao je rozvoj hedvábné stezky v údolí řeky Jang-c'-ťiang a integrace oblasti její delty důležitou národní strategií pro koordinovaný regionální rozvoj Číny.
Hedvábná stezka v údolí řeky Jang-c'-ťiang se skládá z devíti provnicií: S'-čchuan, Kuej-čou, Jün-nan, Chu-pej, Chu-nan, Ťiang-si, An-chuej, Ťiang-su a Če-ťiang a dvou obcí: Čchung-čching a Šanghaj. Pokrývá zhruba pětinu čínské půdy, je domovem 600 milionů obyvatel a generuje více než 40 procent HDP země.
V roce 2016 Čína vydala plán rozvoje tohoto hospodářského pásu, který zdůrazňoval prioritu ekologické ochrany a zeleného rozvoje.
Při projevu na zahajovacím ceremoniálu prvního Čínského mezinárodního veletrhu dovozu v Šanghaji v listopadu 2018 oznámil Si Ťin-Pching, že stát podpoří integrovaný rozvoj oblasti delty řeky Jang-c'-ťiang. Nástin strategie byl představen ústředním výborem KSČ a Státní radou v následujícím roce.
V nástinu mapujícím rozvoj na ploše 358 000 čtverečních kilometrů, který zahrnuje provincie Ťiang-su, Če-ťiang a An-chuej a magistrát v Šanghaji bylo uvedeno, že oblast delty řeky Jang-c'-ťiang je strategicky významná pro modernizaci a další otevírání země. Z tohoto důvodu je regionální integrace tak zásadní pro vedení vysoce kvalitního rozvoje země a budování moderního ekonomického systému.
Šanghaj a Ťiang-su, kterých se obě strategie týkají, patří mezi nejrozvinutější regiony Číny. Šanghaj má nejvyšší HDP mezi čínskými městy a Ťiang-su je provincií s druhou nejvyšší hodnotou HDP. Nejenže stojí v čele koordinovaného rozvoje podél řeky Jang-c'-ťiang, ale jsou také průkopníky, kteří objevují budoucnost Číny v měnícím se světě.
Video - https://www.youtube.com/watch?v=PJeeMkP_AFs
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article