CGTN: dzieci chińskiego narodu - od „sadzonek" po „las"
PEKIN, 3 czerwca 2022 r. /PRNewswire/ -- Chińska kultura ceni dzieci i uważa je za przyszłość rodziny. Co więcej, ich rozwój ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Chin, narodu dążącego do odnowy z niezwykłą determinacją.
Co roku w całych Chinach uroczyście obchodzi się przypadający na 1 czerwca Międzynarodowy Dzień Dziecka. We wtorek chiński prezydent Xi Jinping przypomniał o konieczności podjęcia działań na rzecz promowania zdrowego i kompleksowego rozwoju dzieci oraz złożył wszystkim dzieciom w kraju serdeczne życzenia.
Dwa miesiące temu, podczas akcji sadzenia drzew w Pekinie, Xi porównał dzieci do sadzonek i zachęcał je, aby wniosły własny wkład w rozwój kraju.
„Jesteście niczym sadzonki - powiedział. - W przyszłości wyrośniecie na dorodne drzewa i staniecie się częścią lasu chińskiego narodu, lasu talentów".
Odnosząc się do przyjętego przez Chiny celu zbudowania do połowy stulecia nowoczesnego socjalistycznego państwa o chińskich tradycjach, powiedział: „Zostało Wam 30 lat. Dziś jesteście dziesięciolatkami, za trzydzieści lat będziecie czterdziestolatkami. Staniecie się filarami kraju".
Xi zachęca dzieci do podążania za marzeniami
Xi kocha dzieci i przy każdej nadarzającej się okazji zachęca je do podążania za marzeniami.
„Naszym największym marzeniem jest lepsze życie naszych dzieci" - powiedział Xi podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka w 2013 r.
Podczas obchodów Dnia Dziecka w 2014 r. Xi powiedział, zwracając się do uczniów szkoły podstawowej, że dzieci są przyszłością kraju i nadzieją chińskiego narodu.
„Każdy bohater był kiedyś dzieckiem. Przeszłe pokolenia kształtują następne. Mam nadzieję, że zrealizujecie swoje marzenia i ambicje" - powiedział uczniom.
W maju 2013 r. Xi odwiedził szkołę w położonym w południowozachodniej prowincji Syczuan w okręgu Lushan, mieście Ya'an City, kilka tygodni po trzęsieniu ziemi o sile 7,0 stopni, które nawiedziło te tereny. Wziął udział w zorganizowanym w prowizorycznej sali szkolnej spotkaniu klasowym, podczas którego zachęcił uczniów do podążania za marzeniami.
Dziewięć lat później jedna z absolwentek szkoły, która uczestniczyła w tym spotkaniu, przypomniała słowa Xi.
„Siedziałam w pierwszym rzędzie, a Dziadek Xi stał przed całą klasą. Uśmiechając się, pytał o nasze marzenia - powiedziała Luo Yunfang. - Pamiętam, że odpowiedziałam, iż chcę zostać redaktorką, bo uwielbiam pisać. Dziadek Xi bardzo się ucieszył. Docenił naszą wyobraźnię".
Luo, dziś studentka Politechniki Chengdu twierdzi, że realizuje swoje marzenia.
„Przyłączyłam się do kółka prasowego zorganizowanego w naszej szkole i napisałam kilka artykułów. Krok po kroku wprowadzam moje marzenie w życie" - powiedziała.
Działania Chin na rzecz obrony praw dziecka
Od założenia Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 r. władze rządowe wszystkich szczebli otaczają dzieci i młodzież bezprecedensową opieką, gwarantując im równy dostęp do edukacji i wysyłając nauczycieli do zubożałych górskich wiosek w celu zmodernizowania placówek edukacyjnych znajdujących się na obszarach wiejskich.
Państwo wdrożyło system prawny obejmujący ponad 100 ustaw i rozporządzeń, które kompleksowo chronią prawa oraz interesy kobiet i dzieci w myśl zapisów „białej księgi" opublikowanej w czerwcu ubiegłego roku przez Krajową Radę Informacyjną.
Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat szereg ustaw i rozporządzeń napisano na nowo lub znowelizowano w celu wzmocnienia ochrony praw i interesów nieletnich. Dwa najważniejsze osiągnięcia to nowelizacja Ustawy o ochronie nieletnich, która weszła w życie 1 czerwca 2021 r., oraz przyjęcie w dniu 1 stycznia 2022 r. Ustawy o promowaniu edukacji rodzinnej.
Oprócz tego Chiny intensyfikują działania na rzecz ograniczenia obciążenia uczniów nauką, co ma wspomóc ich zdrowy i kompleksowy rozwój.
W lipcu ubiegłego roku Chiny wdrożyły politykę „podwójnego odciążenia", której celem jest wyeliminowanie nadmiernego obciążania uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych nauką oraz zajęciami pozaszkolnymi, w tym korepetycjami.
Jak wynika danych Ministerstwa Edukacji, po wdrożeniu nowej polityki liczbę placówek edukacyjnych zajmujących się dokształcaniem zmniejszono w skali całego kraju o 83,8 procent, a liczbę organizacji oferujących kursy online o 84,1 procent.
Materiał wideo - https://www.youtube.com/watch?v=sYiYAJy3A-o
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article