CGTN: dlaczego Chiny wierzą, że nasiona to kwestia bezpieczeństwa narodowego?
PEKIN, 28 lutego 2024 r. /PRNewswire/ -- Chen Qingshan i jego zespół ustanowili istotny priorytet: opracowanie sposobu na przyspieszenie hodowli nowych odmian soi w celu zwiększenia zdolności produkcyjnych, aby pomóc Chinom osiągnąć samowystarczalność w zakresie upraw soi.
„Soja jest bolączką całego kraju" - powiedział Chen, ekspert w dziedzinie hodowli soi i badacz na Northeast Agricultural University, wysokiej rangi uniwersytecie rolniczym w wiodącej chińskiej bazie produkcyjnej soi, w północno-wschodniej prowincji Heilongjiang.
Chen zauważył, że badania prowadzone przez jego zespół koncentrują się na dokonywaniu przełomów w dziedzinie zarodków soi, aby pomóc przyspieszyć krajową produkcję soi i obniżyć stopień uzależnienia Chin od importu. Cel ten stał się bardziej istotny w obliczu rosnących napięć geopolitycznych, w tym przedłużającego się kryzysu na Ukrainie.
Nasiona, choć mogą wydawać się małe i trywialne, są kluczowe dla rolnictwa. Zarodki, czyli żywe zasoby genetyczne, stanowią podstawę hodowli nasion.
Prezydent Chin Xi Jinping powiedział w lipcu 2021 roku, że bezpieczeństwo plazmy zarodkowej należy podnieść do strategicznego poziomu bezpieczeństwa narodowego.
Tak holistyczne podejście do bezpieczeństwa narodowego można dogłębnie zrozumieć poprzez odniesienie do starożytnej chińskiej filozofii: „Pęd świata albo rozkwita, albo słabnie; świat albo się rozwija, albo cofa".
Cytując to zdanie i związaną z nim klasyczną mądrość, prezydent Xi podkreślił znaczenie gotowości na potencjalne wyzwania, ryzyko i niebezpieczeństwa oraz przejęcia inicjatywy w ich rozwiązywaniu.
„Świat albo płynie na fali, albo odpływa; kraj albo prosperuje, albo upada".
Chińskie powiedzenie, które pochodzi z czasów Lyu Zuqian, konfucjańskiego uczonego z południowej dynastii Song (1127-1279), oznacza, że kraj musi być zawsze czujny i przygotowany na potencjalne zagrożenia, nawet w okresie stabilizacji i pokoju, biorąc pod uwagę szybkie zmiany dynamiki i sytuacji na świecie.
Chińscy przywódcy od dawna przywiązują dużą wagę do takiej filozofii zarządzania. Dla prezydenta Xi bezpieczeństwo żywnościowe jest jednym z fundamentalnych interesów kraju. Chiny muszą wyżywić prawie jedną piątą światowej populacji, posiadając około 9% ziemi uprawnej na świecie.
Chociaż Chiny zwiększyły produkcję wysokiej jakości soi, a import spadł, sektor ten pozostaje słabym ogniwem w dążeniu do osiągnięcia bezpieczeństwa żywnościowego. W 2021 roku pochodząca z importu soja stanowiła ponad 85% całkowitego zapotrzebowania kraju.
Chen, badacz soi, powiedział, że celem kraju jest zwiększenie produkcji roślinnej o 50% w perspektywie najbliższych trzech do pięciu lat.
Następnie produkcja soi będzie wzrastać o 10 milionów ton rocznie, czyli o około jedną dziesiątą ilości importowanej przez kraj.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article