CGTN: Deti: Od „sadeníc" k „lesu" pre čínsky národ
PEKING, 3. júna 2022 /PRNewswire/ -- Deti sú v čínskej kultúre vysoko cenené a považujú sa za budúcnosť rodiny. Okrem toho je ich rast nevyhnutný pre budúcnosť Číny, ktorá je odhodlaná dosiahnuť omladenie.
Medzinárodný deň detí, ktorý pripadá na 1. júna, sa každoročne oslavuje v celej Číne. Čínsky prezident Si Ťin-pching v utorok zdôraznil úsilie o podporu zdravého a všestranného rozvoja detí a pozdravil deti v celej krajine.
Keď sa pred dvoma mesiacmi zúčastnil na výsadbe stromov v Pekingu Si Ťin-pching prirovnal deti k „sadeniciam" a povzbudil ich, aby prispeli k rozvoju krajiny.
„Ste ako sadenice," povedal. „V budúcnosti z vás vyrastú vysoké stromy a vytvoria les pre čínsky národ, les talentov."
Zdôraznil cieľ Číny vybudovať do polovice storočia veľkú modernú socialistickú krajinu s čínskymi charakteristikami a povedal: „Máte pred sebou 30 rokov. Teraz máte 10 rokov a v tom čase budete mať 40 rokov. Stanete sa piliermi krajiny."
Si Ťin-pching povzbudzuje deti, aby si plnili svoje sny
Si Ťin-pching miluje deti a vždy ich povzbudzuje, aby si plnili svoje sny.
„Naším najväčším želaním je lepší život pre deti," povedal Si Ťin-pching, keď sa zúčastnil na podujatí pred Medzinárodným dňom detí v roku 2013.
Pri oslave sviatku v roku 2014 so žiakmi základnej školy povedal, že deti sú budúcnosťou krajiny a nádejou čínskeho národa.
„Hrdinovia sa vychovávajú od mladého veku. Vlny za nimi sa valia na tie pred nimi. Dúfam, že žijete so snami a túžbami," povedal študentom.
V máji 2013 navštívil Si Ťin-pching školu v okrese Lushan v meste Ja-an v juhozápadnej čínskej provincii S'-čchuan, niekoľko týždňov po zemetrasení s magnitúdou 7,0, ktoré oblasť zasiahlo. V prefabrikovanej učebni sa zúčastnil na triednej schôdzke so žiakmi a povzbudil ich, aby tvrdo pracovali na plnení svojich snov.
O deväť rokov neskôr si na slová Si Ťin-pchinga spomenul bývalý žiak, ktorý bol v triede.
„Sedel som v prvom rade, keď dedko Si Ťin-pching stál pred triedou. S úsmevom sa opýtal, aké sú naše sny," povedal Luo Yunfang. „Pamätám si, že moja odpoveď bola pracovať ako redaktor, pretože milujem písanie. Dedko Si bol veľmi spokojný. Pochválil nás za našu predstavivosť."
Luo, ktorý teraz študuje na Technickej univerzite v Čcheng-tu, uviedol, že si plní svoj sen.
„Zapojil som sa do činností mediálneho centra našej školy a napísal som veľa článkov. Trochu žijem svoj sen," povedal.
Úsilie Číny v oblasti ochrany práv detí
Od založenia Čínskej ľudovej republiky v roku 1949 vlády na všetkých úrovniach poskytujú deťom a mládeži bezprecedentnú starostlivosť, od zabezpečenia rovnakého prístupu k vzdelaniu a vysielania učiteľov do chudobných horských dedín až po investície do modernizácie zariadení vo vidieckych oblastiach.
Podľa Bielej knihy, ktorú v júni minulého roka vydala informačná kancelária Štátnej rady, krajina zaviedla právny systém s viac ako 100 zákonmi a nariadeniami, ktoré komplexne chránia práva a záujmy žien a detí.
V poslednom desaťročí bolo nanovo pripravených alebo zmenených niekoľko zákonov a predpisov s cieľom ďalej posilniť ochranu práv a záujmov maloletých. Dva hlavné kroky sú revízia zákona o ochrane maloletých, ktorá nadobudla účinnosť 1. júna 2021, a zákon o podpore rodinnej výchovy zavedený 1. januára 2022.
Čína medzitým zintenzívňuje úsilie o zníženie nadmerného pracovného zaťaženia študentov s cieľom podporiť ich zdravý a všestranný rozvoj.
V júli minulého roka Čína zaviedla politiku „dvojitého zníženia" s cieľom riešiť nadmerné akademické zaťaženie žiakov základných a stredných škôl a prehnané doučovanie mimo školy.
Po zavedení novej politiky sa počet offline vzdelávacích inštitúcií mimo školy, ktoré ponúkajú študijné programy, znížil o 83,8 % v celej krajine a počet online vzdelávacích inštitúcií sa znížil o 84,1 %, ako ukázali údaje ministerstva školstva.
Video – https://www.youtube.com/watch?v=sYiYAJy3A-o
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article