CGTN: Den matek: Příběhy Si Ťin-Pchinga a jeho matky
PEKING, 10. května 2022 /PRNewswire/ -- Na Mezinárodní den matek, který každoročně připadá na druhou květnovou neděli, se lidé po celém světě dělí o příběhy svých matek a vyjadřují lásku a vděčnost osobě, která je na tento svět přivedla.
Pro děti jsou rodiče vzorem, a ani čínský prezident Si Ťin-pching není výjimkou.
Na svou matku Čchi Sin, která jej v životě velmi ovlivnila, vzpomíná v mnoha příbězích.
Čchi se narodila v roce 1926, do Komunistické strany Číny (KSČ) vstoupila v roce 1943 ve svých 17 letech a stala se přesvědčenou zastánkyní hodnot a přesvědčení strany.
„Rodiče a starší lidé by měli svým dětem v mládí předávat dobré mravy, rozvíjet v nich morálku a dobrou vůli, aby z nich vyrostli lidé, kteří mohou prospět své zemi a široké veřejnosti," řekla kdysi Čchi.
„Sloužit vlasti s nejvyšší oddaností"
Když bylo Siovi asi pět nebo šest let, matka mu nakoupila obrázkové knížky a seznámila ho s příběhem Jüe Feje, legendárního generála, který v době dynastie Jižního Songu (1127-1279) bránil s nejvyšší oddaností svůj národ v boji.
Tehdy mu také vyprávěla o tom, jak Jüe Fejova matka vytetovala svému synovi na záda čtyři čínské znaky, které v doslovném překladu znamenají „sloužit vlasti s nejvyšší oddaností".
„Řekl jsem, že nechat si tato slova vytetovat na záda muselo být velmi bolestivé," vzpomínal Si. „Má matka ale řekla, že si je takto navždy zapamatoval."
Od té doby si toto heslo vytkl za svůj životní cíl i Si.
Nejvyšší synovská úcta
Jako vděčný syn tráví Si s matkou čas, kdykoli je to možné, povídají si a chodí společně na procházky. Fotografii, na níž se prochází ruku v ruce s matkou, má vystavenou na své knihovně.
V roce 2001 se Si, tehdy guvernér jihovýchodní čínské provincie Fu-ťien, nemohl kvůli práci sejít se svými rodiči na Svátky jara.
Čchi však synovi zatelefonovala a řekla mu, že tu nejvyšší synovskou úctu prokáže jí a svému otci tím, že bude dobře dělat svou práci.
Její slova podpory Siho velmi inspirovala ke službě veřejnosti s cílem zlepšit životy čínských rodin.
Si mnohokrát řekl, že „miluje svůj lid stejně, jako miluje své rodiče".
Předávání rodinné tradice
Čchi vedla prostý život, který se v její rodině stal tradicí. Právě její životní styl a atmosféra v rodině určovaly Siovy hodnoty.
„Člověk, který nedokáže být neúplatný a vnitřně ukázněný, se stává člověkem bez odvahy. Pamatuj, že poctivost je požehnáním a chamtivost prokletím, a zároveň si vytvořte správný náhled na moc, postavení a zájmy," napsala kdysi Čchi v dopise, kterým chtěla Siovi připomenout sebekázeň.
Si tyto hodnoty začlenil do své ideologie a praxe vládnutí.
V roce 2000 strávila Čchi 40 dní návštěvami starých revolučních základen KSČ v oblastech Ša-an-si, Kan-su a Ning-sia. V Čao-ťinu, centru oblasti, uviděla zchátralé třídy místní základní školy a zmobilizovala svou rodinu, aby věnovala na rekonstrukci školy 150 000 jüanů.
V květnu 2018 napsali žáci této školy Siovi dopis, v němž popsali své studium a rozvoj školy. O týden později jim prezident odepsal a povzbudil je, aby se ujali dědictví ducha KSČ a předávali jej dál konkrétními činy.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article