CGTN: dekada w liczbach: podróż po modernizacji Chin
PEKIN, 3 listopada 2022 r. /PRNewswire/ -- Zanim Chiny wyruszą ku przyszłości po 20. Narodowym Kongresie Komunistycznej Partii Chin (KPCh), przyjrzyjmy się, jak najbardziej zaludniony kraj świata wypada w dążeniach do rozwoju gospodarczego, politycznego, kulturowego, społecznego i środowiskowego ostatniego dziesięciolecia.
Gospodarka
Analiza ostatnich dwóch Planów Pięcioletnich (PP) pokazuje, że w latach 2011-2015 dwoma głównymi priorytetami był zrównoważony rozwój gospodarczy i transformacja przemysłowa, a 13. PP (na lata 2016-2020) zakładał utrzymanie średniej stopy wzrostu.
W ostatnim dziesięcioleciu PKB Chin wzrósł ponaddwukrotnie, a jego udział we wzroście gospodarki światowej wyniósł 18,5 procent.
Ponadto Chiny dokonały znaczących postępów w rozwoju nauki i technologii, zbudowały własną stację kosmiczną, która będzie wykorzystywana w przyszłej współpracy międzynarodowej i organizowaniu misji na Księżyc, Marsa i dalsze obszary kosmosu.
Polityka
Chiny ratyfikowały pierwszy Kodeks cywilny w 2020 r. po 66 latach. Jego treść została sformułowana na podstawie 1,2 miliona sugestii zgłoszonych w ramach konsultacji z udziałem około 425000 osób.
Chiny wzmocniły również obszar bezpieczeństwa, a zgodnie z wynikami przeprowadzonego sondażu poczucie bezpieczeństwa deklaruje 98 procent ankietowanych.
Co więcej, wzrósł poziom członkostwa w KPCh, zwiększyła się też liczba podmiotów spoza KPCh uczestniczących w procesie konsultacji.
Społeczeństwo
Chiny osiągnęły jeden z dwóch celów stuletnich, do których należy zbudowanie średniozamożnego społeczeństwa do 2021 r. Zwycięsko wyszły z jednej z najtrudniejszych bitew, a mianowicie z walki o wyeliminowanie skrajnego ubóstwa.
Jeśli chodzi o zdrowie, średnia długość życia w Chinach wzrosła z 74,83 lat w 2010 r. do 78,2 lat w 2021 r. Umieralność spadła dzięki objęciu dużej grupy ludności świadczeniami z ubezpieczenia społecznego.
W obliczu pandemii COVID-19 Chiny uznały życie ludzkie za priorytet przeważający nad zyskami ekonomicznymi i szybko wdrożyły dynamiczną politykę eliminowania zakażeń COVID, a także uznały szczepionki za światowe dobro publiczne.
Ponadto podwojenie w ostatnim dziesięcioleciu wydatków na sektor edukacji oraz upowszechnienie obowiązku odbycia bezpłatnej dziewięcioletniej edukacji może być powodem, dla którego do osiągnięcia stuprocentowej piśmienności Chinom brakuje zaledwie 2,67 punktu procentowego.
Kultura
W minionym dziesięcioleciu rząd wdrożył szereg inicjatyw zmierzających nie tylko do zaspokojenia bieżących potrzeb kulturowych obywateli, ale też do ocalenia dorobku historycznego poprzez budowę bibliotek, muzeów i galerii.
Chiny podejmują również zakrojone na szeroką skalę działania na rzecz krzewienia silnej kultury sportu i zdrowego stylu życia, wdrożyły narodowe strategie, takie jak „Zdrowie dla wszystkich", „Zdrowe Chiny", a także „Chiny potęgą w sporcie".
Środowisko
Obietnica Chin dotycząca maksymalnego ograniczenia emisji dwutlenku węgla przed 2030 r. oraz osiągnięcia neutralności emisyjnej przed 2060 r. stała się główną siłą napędową wypracowanego w ostatnim dziesięcioleciu postępu w obszarze zmniejszenia zależności Chin od węgla, przejścia na alternatywne źródła energii, zwiększania obszarów leśnych i różnorodności biologicznej oraz wdrożenia szeregu działań na rzecz ograniczenia zmian klimatu.
Aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące drogi, jaką Chiny przebyły w ubiegłym dziesięcioleciu oraz przyszłości tego kraju, zapoznaj się z artykułem „Dekada w liczbach: podróż po modernizacji Chin".
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/1936471/image_5009787_56840119.jpg
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/1936472/image_5009787_56840198.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article