CGTN: dążąc do zapewnienia szczęścia wszystkim ludziom - chińska podróż ku wspólnemu dobrobytowi
PEKIN, 3 stycznia 2022 /PRNewswire/ -- Jeszcze w latach 80. minionego stulecia Chiny pozwoliły części osób najpierw się wzbogacić, aby później stopniowo pomóc innym osiągnąć narodowy cel, jakim był wspólny dobrobyt. Teraz ten ostatni jest traktowany priorytetowo w dążeniach do zapewnienia szczęścia wszystkim ludziom.
W 2021 r. Chiny realizowały cel zbudowania umiarkowanie zamożnego społeczeństwa pod każdym względem (określanego w języku chińskim mianem „Xiaokang") i podjęły realizację 14. Planu Pięcioletniego (FYP) (na lata 2021-2025).
„Aby zapewnić wszystkim lepsze życie, nigdy nie możemy poprzestawać na tym, co już osiągnęliśmy. Przed nami wciąż długa droga" ‒ powiedział prezydent Chin Xi Jinping w piątkowym przemówieniu noworocznym.
Wszystko zgodnie z planem
Realizacja 14. Planu Pięcioletniego w pierwszym roku przebiegała zgodnie z założeniami. Chiny postępowały w myśl filozofii skoncentrowanej na ludziach i nadały priorytet wysiłkom mającym na celu wspieranie nowego paradygmatu rozwoju, wzmocnienie roli innowacji oraz przyspieszenie ekologicznej transformacji rozwoju społecznego i gospodarczego.
Filozofia skoncentrowana na ludziach była kluczem do niezwykłych osiągnięć, jakie Chiny odnotowały w ostatnich dziesięcioleciach i będzie w dalszym ciągu wyznaczać kierunki na drodze do wspólnego dobrobytu. Po wyeliminowaniu skrajnego ubóstwa w całym kraju i osiągnięciu statusu „Xiaokang", Chiny rozpoczęły kolejny etap socjalistycznej modernizacji i narodowego odmłodzenia.
„Na nadchodzącym etapie musimy ściśle polegać na ludziach, aby tworzyć historię" ‒ powiedział Xi, który pełni również funkcję sekretarza generalnego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh), w przemówieniu wygłoszonym na spotkaniu z okazji stulecia KPCh w dniu 1 lipca. Obiecał on jednocześnie, że KPCh zajmie się problemami ludzi i będzie promować wspólny dobrobyt dla wszystkich.
Chińscy przywódcy podkreślali znaczenie, z jednej strony, tworzenia i gromadzenia bogactwa społecznego, a z drugiej zapobiegania polaryzacji. Zgodnie z „teorią tortu" wszyscy Chińczycy muszą najpierw pracować razem, aby ich „tort" był większy i lepszy; następnie należy podjąć wysiłki, aby dobrze go podzielić, stosując właściwe rozwiązania instytucjonalne, zgodnie z oświadczeniem wydanym po Centralnej Konferencji Ekonomicznej, która miała miejsce w grudniu.
Kładąc większy nacisk na rynek krajowy, Chiny podtrzymały również swoje zobowiązanie do szerszego otwarcia i dzielenia się możliwościami rozwoju z całym światem.
Stawiając innowację w centrum swoich dążeń modernizacyjnych, Chiny dokonały wielu naukowych i technologicznych przełomów, takich jak wystrzelenie załogowego statku kosmicznego Shenzhou-13, lądowanie sondy Tianwen-1 na Marsie, postępy w branży chipów czy skoki rozwojowe w obliczeniach kwantowych.
W kontekście priorytetowego traktowania rozwoju ekologicznego Chiny wielokrotnie podkreślały swoje zobowiązania w zakresie osiągnięcia szczytowego poziomu emisji dwutlenku węgla do 2030 r. i neutralności węglowej do 2060 r., a także opracowały serię strategii politycznych służących realizacji tych celów.
W 2021 r. kraj był świadkiem odysei słoni azjatyckich, która przyciągnęła uwagę świata. Chiny zobowiązały się wówczas do zwiększenia inwestycji na rzecz ochrony bioróżnorodności, uruchomiły projekty dotyczące energii wiatrowej i fotowoltaiki na obszarach pustynnych oraz potwierdziły swoje zaangażowanie w walkę ze zmianami klimatu.
Najistotniejsze kwestie dla prezydenta Xi podczas podróży krajowych
Prezydent Xi odbył 11 podróży inspekcyjnych po Chinach w ciągu ostatniego roku, pozostawiając swoje ślady w dziesiątkach miejsc. Xi podkreślił kilka kluczowych kwestii, które odzwierciedlały niektóre priorytetowe obszary rozwoju kraju w ramach bieżącego Planu Pięcioletniego i po jego zakończeniu.
Począwszy od obiektów Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022, poprzez odległe wioski, aż po rezerwaty przyrody i małe firmy, wizyty prezydenckie dowodzą zaangażowania Chin w postęp ekologiczny i dążenie do innowacyjnego, zielonego i wysokiej jakości rozwoju.
„Ludzie", „ekologia", „innowacje", „wysoka jakość", „bezpieczeństwo", „kultura", „usługi", „edukacja", „technologia" i „obszary wiejskie" to według analizy CGTN niektóre spośród najważniejszych słów i zwrotów, które Xi wypowiadał podczas swoich wizyt w minionym roku.
Podczas każdej wizyty prezydent okazywał głęboką troskę o ludzi. Udawał się do starych baz rewolucyjnych, regionów mniejszości etnicznych, miejsc o słabej infrastrukturze czy wrażliwych warunkach środowiskowych oraz do ofiar częstych klęsk żywiołowych. Odwiedzał ubogich, rozmawiał z lokalnymi urzędnikami, sprawdzał warunki i dokonywał przeglądu działań w kierunku ograniczenia ubóstwa.
Podczas lutowej wizyty w prowincji Guizhou w południowo-zachodnich Chinach Xi podkreślił wagę wytyczenia nowej ścieżki, której priorytetem jest ochrona środowiska i zielony rozwój.
Podczas wizyt w prowincjach Qinghai, Henan, Shandong i Hebei oraz w Tybetańskim Regionie Autonomicznym zwrócił również uwagę na ochronę bioróżnorodności na Płaskowyżu Qinghai-Tybet oraz środowiska ekologicznego w dorzeczu Żółtej Rzeki i Saihanba ‒ niegdyś jałowej ziemi położonej w północnochińskiej prowincji Hebei, która zamieniła się w jeden z największych na świecie lasów stworzonych przez człowieka.
W obliczu coraz bardziej złożonego otoczenia zewnętrznego prezydent wielokrotnie wzywał do podjęcia wysiłków na rzecz pogłębienia reform strukturalnych po stronie podaży, stworzenia nowego paradygmatu rozwoju i przyspieszenia wysokiej jakości rozwoju.
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/1718521/CGTN_Seeking_Happniess_For_The_People.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article