CGTN: Co znamená realizace společnosti Siao-kchan pro čínský lid a svět?
PEKING, 29. září 2021 /PRNewswire/ -- Společnost Siao-kchan neboli „mírně prosperující společnost ve všech ohledech" je pojem, který je dlouholetým snem čínského národa. 1. července Čína oznámila dosažení svého cíle pro první sté výročí, kterým je vybudování takové společnosti. Co to však znamená pro zemi s 1,4 miliardy obyvatel a pro celý svět?
Odpovědi přináší v úterý vydaná bílá kniha s názvem „Impozantní cesta Číny od chudoby k prosperitě".
S čínským lidem a pro čínský národ
V tradičním konfuciánském pojetí je Siao-kchan stavem, v němž je navzdory nedokonalostem o každého přiměřeně postaráno. Do politické debaty se pojem znovu vrátil v 70. letech 20. století a Komunistická strana Číny (KS Číny) od té doby vede snahy o proměnu tohoto konceptu v realitu.
Podle bílé knihy jde o „zásadní krok k omlazení země".
Po realizaci Siao-kchangu se Čína zaměřila na cíl druhého stého výročí, kterým je vybudování moderní socialistické země všestranným způsobem do poloviny tohoto století a oslava stého výročí založení Čínské lidové republiky.
Dokument konstatuje, že pro mírnou prosperitu je nezbytný všestranný rozvoj a podrobně popisuje pokrok dosažený v hospodářské, politické, kulturní, sociální a ekologické oblasti v procesu budování mírně prosperující společnosti.
Například čínská ekonomická síla výrazně vzrostla, jelikož se její HDP v loňském roce vyšplhal na přibližně 101,6 bilionu jüanů (asi 15,7 bilionu USD) z 67,9 miliardy jüanů (10,53 miliardy USD) v roce 1952.
Dokument také zdůrazňuje koncept „prosperity pro všechny", kdy se všichni lidé podílejí na plodech rozvoje a „žádný jednotlivec, region nebo etnická skupina nejsou v takové společnosti opomíjeni".
Podle dokumentu se výrazně zvýšila životní úroveň chudých, dosáhlo se velkých úspěchů v oblasti rozvoje venkovské infrastruktury a formuje se nový vztah mezi městem a venkovem.
Obrovská globální váha
Co se týče významu společnosti Siao-kchan pro pokrok lidstva, dokument vysvětluje, že prosperující a stabilní Čína, tedy nejlidnatější a největší rozvojová země světa, sama o sobě přispívá k míru a rozvoji ve světě.
Podle této bílé knihy dosáhla Čína mírně prosperující společnosti a pomohla tak výrazně snížit počet chudých lidí na světě.
V únoru prezident Si Ťin-pching oznámil, že se Číně podařilo vymýtit extrémní chudobu, a uvedl, že od 18. celostátního sjezdu KS Číny v roce 2012 se z chudoby každoročně vymanilo v průměru více než 10 milionů lidí.
To znamená, že Čína splnila cíl vymýcení chudoby stanovený v Agendě OSN pro udržitelný rozvoj 2030 o 10 let dříve, než bylo plánováno.
V dokumentu se zároveň uvádí, že vzájemně výhodná politika otevírání se Číny pomůže vybudovat ještě otevřenější ekonomiku, která poskytne ostatním zemím více příležitostí v oblasti trhů, investic a růstu.
Bílá kniha poznamenává, že zkušenosti Číny nabízejí novou možnost pro ty země a národy, které usilují o rychlý růst i nezávislost.
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article