CGTN: Čo znamená čínska realizácia Xiaokangu pre jej ľudí a svet?
PEKING, 29. septembra 2021 /PRNewswire/ -- Xiaokang alebo „stredne prosperujúca spoločnosť vo všetkých ohľadoch" je termín, ktorý v sebe nesie dlho uchovávaný sen o čínskom národe. Čína 1. júla oznámila dosiahnutie svojho prvého storočného cieľa vybudovať takú spoločnosť. Čo to však znamená pre krajinu s 1,4 miliardou ľudí a pre celý svet?
Biela kniha s názvom „Čínska epická cesta od chudoby k prosperite" vydaná v utorok ponúka odpovede.
Od čínskeho ľudu, pre čínsky národ
V tradičnom konfuciánskom zmysle je Xiaokang stav, v ktorom je napriek nedokonalostiam každý dostatočne zabezpečený. V 70. rokoch bol znovu zavedený do politického diskurzu a Komunistická strana Číny (KSČ) odvtedy viedla úsilie o premenu tohto konceptu na skutočnosť.
Podľa bielej knihy je to „kritický krok k národnému omladeniu".
Potom, čo Čína uskutočnila Xiaokang, pristúpila k druhému storočnému cieľu - vybudovať do polovice storočia modernú socialistickú krajinu vo všetkých ohľadoch na oslavu stého výročia Čínskej ľudovej republiky.
Príspevok, ktorý uvádza, že všestranný rozvoj je nevyhnutný striedmu prosperitu, podrobne popisuje pokrok dosiahnutý v hospodárskych, politických, kultúrnych, sociálnych a ekologicko-environmentálnych oblastiach v procese budovania stredne prosperujúcej spoločnosti.
Napríklad čínska ekonomická sila sa výrazne zvýšila, pričom jej HDP v minulom roku prudko vzrástlo na približne 101,6 bilióna juanov (asi 15,7 bilióna dolárov) zo 67,9 miliardy juanov (10,53 miliardy dolárov) v roku 1952.
Príspevok tiež zdôrazňuje koncept „prosperity pre všetkých", kde všetci ľudia zdieľajú ovocie rozvoja a „v tejto spoločnosti nie je pozadu žiaden jednotlivec, región ani etnická skupina".
Životná úroveň chudobných sa výrazne zvýšila, úspechy vo vidieckej infraštruktúre sú skvelé a podľa dokumentu sa formuje nový vzťah medzi mestom a vidiekom.
Nesúci obrovskú globálnu váhu
Pokiaľ ide o význam spoločnosti Xiaokang pre pokrok ľudstva, článok vysvetľuje, že prosperujúcejšia a stabilnejšia Čína - najľudnatejšia a najväčšia rozvojová krajina na svete - sama osebe prispieva k svetovému mieru a rozvoju.
Čína pri dosahovaní stredne prosperujúcej spoločnosti pomohla dramaticky znížiť svetovú populáciu postihnutú chudobou.
Prezident Si Ťin-pching vo februári oznámil odstránenie extrémnej chudoby v Číne s tým, že od 18. národného kongresu KSČ v roku 2012 bolo každý rok vymanených z chudoby v priemere viac ako 10 miliónov chudobných ľudí.
To znamená, že Čína splnila cieľ odstránenia chudoby stanovený v Agende OSN pre udržateľný rozvoj 2030 o 10 rokov skôr, ako bolo naplánované.
Dokument medzitým poznamenal, že vzájomne výhodná politika otvárania sa Číny pomôže vybudovať ešte otvorenejšiu ekonomiku, aby poskytla ďalším krajinám viac príležitostí na trhoch, v investíciách a raste.
Čínske skúsenosti ponúkajú novú možnosť pre tie krajiny a národy, ktoré hľadajú rýchly rast a nezávislosť, uvádza sa v dokumente.
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article