CGTN: co kryje się za wzniosłymi ambicjami Chińczyków?
PEKIN, 14 czerwca 2021 r. /PRNewswire/ -- Chińczycy od dawna doceniają powagę ustanawiania wzniosłych celów i konsekwentnego dążenia do ich osiągnięcia. „Bez ambicji nie ma osiągnięć" - powiedział Wang Yangming chiński myśliciel z czasów dynastii Ming (1472-1529).
Chiński prezydent Xi Jinping zacytował słowa Wanga w maju 2018 r., aby zachęcić młodych ludzi do kultywowania tradycji.
„Chińska młodzież powinna pielęgnować ducha walki, murem stać za ideałami, nie odchodzić od przekonań, być na tyle odważnymi, aby stawić czoła trudnościom i kroczyć naprzód, a także nieustępliwie pracować" - powiedział Xi podczas wizytacji Uniwersytetu w Pekinie.
Wezwał młodych ludzi do współdzielenia ideałów, które zadecydują o przyszłości kraju i walki o odnowienie narodu.
Od zbiornika metanu po chiński sen
Xi określił swoje ambicje zawodowe już w młodości, podczas pracy w niewielkiej wiosce położonej na północnym zachodzie chińskiej prowincji Shaanxi.
15-letni Xi przybył do wioski Liangjiahe w 1969 r., w ramach kampanii polegającej na wysłaniu dziesiątek milionów wykształconych młodych ludzi z miast do pracy na terenach wiejskich. Spędził tam niemal siedem lat i odkrył długoletnią misję - zmieniania rzeczywistości poprzez pomaganie innym.
Xi zasilił szeregi Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w 1974 r. Później został sekretarzem Partii w Liangjiahe i poprowadził mieszkańców wioski ku realizacji szeregu projektów przedsięwziętych dla dobra lokalnej społeczności, w tym budowy tamy, zbiorników metanu, magazynu konsygnacyjnego i młyna.
Aby zbudować zbiorniki metanu zaopatrujące mieszkańców wioski w gaz i oświetlenie, Xi pojechał do sąsiedniej prowincji Seczuan, gdzie poznał rozwiązania techniczne. Po powrocie do Liangjiahe przekonał się, że praktyka niejednokrotnie mija się z teorią.
„Wykopanie pierwszego zbiornika metanu nie było łatwe" - wspominał w wywiadzie z 2004 r. „Woda wokół zbiornika podnosiła się, a gazu ani śladu. Problemem okazała się zatkana rura. Kiedy już usunęliśmy blokadę, nieczystości zalegające w rurze trysnęły mi prosto w twarz. Natychmiast wytrysnął gaz, więc szybko podłączyliśmy rurę do paleniska. Nad paleniskiem metanu pojawił się słup ognia o wysokości ponad 30 cm".
Podczas następnej wizyty w 2003 r. Xi podsumował wpływ doświadczeń zdobytych w Liangjiahe: „Zobaczyłem siłę ludzi i fundament ich życia. wtedy właśnie zacząłem rozumieć ludzi i społeczeństwo".
W toku kariery politycznej w różnych częściach Chin Xi zdołał podtrzymać, a nawet umocnić więzi z ludźmi i walczył o poprawę jakości ich życia. Po zdobyciu pozycji lidera na szczeblu krajowym, wezwał cała partię i naród do wspólnej pracy na rzecz lepszych Chin.
„Naszą misją jest spełnienie marzeń obywateli o szczęśliwym życiu" - powiedział Xi podczas konferencji prasowej po jego wyborze na sekretarza generalnego Komitetu Centralnego KPCh w listopadzie 2012 r.
Dwa tygodnie później, po udziale w wystawie zatytułowanej „Droga do odnowy", ponownie przytoczył tę wizję chińskiego snu. Powiedział wtedy, że wielka odnowa narodu chińskiego jest największym marzeniem w czasach nowej ery.
W czerwcu 2019 r. przywództwo partii wprowadziło ogólnokrajową kampanię edukacyjną obejmującą 90 milionów członków KPCh, wzywając ich do powrotu do pierwotnych aspiracji i głównej misji partii - zapewnienia szczęścia narodowi chińskiemu i odnowienia chińskiego narodu.
Nowe pokolenie kultywuje misję
Dziś coraz więcej młodych Chińczyków przyłącza się do misji budowania lepszej przyszłości kraju i jego obywateli.
Komentator spraw bieżących, Einar Tangen powiedział, że młodzi Chińczycy się przebudzili i chcą odgrywać aktywną rolę w rozwoju kraju.
„Myślę, że wielu młodych ludzi przebudziło się i pomyślało sobie: >>No, jeśli Chiny mają ruszyć naprzód, będą potrzebowały tego, co w naszym pokoleniu najlepsze. I ja chcę być tego częścią<<" - powiedział Tangen w niedawnym wywiadzie dla CGTN.
„Ostatnie 40 lat to wiele sukcesów gospodarczych. Młodzi są dumni z tego, jak daleko Chiny zaszły" - dodał.
„My, młode pokolenie, odpowiadamy za teraźniejszość - powiedział jeden ze studentów Uniwersytetu w Pekinie, Zhu Yuhuilan. -Nie uchylamy się od odpowiedzialności i dokonujemy zmian".
Dzięki zaangażowaniu młodych w osiąganie ambitnych celów Chiny z większą pewnością mogą podjąć szereg wyzwań stojących przed nimi - czy to wyeliminowanie ubóstwa, walka z pandemią COVID-19 czy zmiany modelu wzrostu.
Materiał wideo - https://www.youtube.com/watch?v=pjRSGTOoSz4
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article